Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Stanowisko działkowców z Częstochowy w sprawie zaspokojenia roszczeń dekretowców gruntami warszawskich ogrodów działkowych - 05.02.2015

Zarząd ROD 'Wypalanki' wyraża głębokie oburzenie i zaniepokojenie tym, co się dzieje wobec warszawskich ogrodów działkowych.

Żyjemy w dziwnych czasach, zaiste czasach, gdy roszczenia jednej grupy obywateli mają być zaspokajane okradzeniem innej licznej grupy obywateli, działkowców. Pozbawienie działkowców ich dorobku życia bez żadnego odszkodowania jest kradzieżą.

Jeśli nawet przyjmiemy, że dekret Bieruta skrzywdził jakąś część obywateli warszawy, to należałoby jednak przyjąć, ze nie można tamtej krzywdy naprawić krzywdząc działkowców. Jak by nie patrzeć, w tamtym czasie chodziło jednak o odbudowę straszliwie zniszczonego miasta. Teraz chodzi o zniszczenie działkowców i straszliwą niesprawiedliwość.

W preambule do ustawy z 1 grudnia 2013 roku zawarte są słowa: "uznaje się za konieczne zapewnienie dalszego istnienia i rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych, jako stałych elementów infrastruktury gmin, które powinny być uwzględniane w procesie ich rozwoju dla dobra obecnego i przyszłych pokoleń". Jak to się ma do obecnych zakusów na grunty warszawskich ogrodów? Dziwne zaiste mają poczucie sprawiedliwości władze Warszawy.

Zupełną zagadką jest również stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, dla którego działkowcy nie stanowią obywateli wartych obrony ich praw. Z większą troską Rzecznik pochyla się nad pensjonariuszami Zakładów Karnych, którym odmówiono wstawienia do celi telewizora niż nad działkowcami, których chce się pozbawić ogrodów bez żadnego odszkodowania. 

Zarząd ROD 'Wypalanki' jest zaniepokojony tym, że wciąż władze szczebla centralnego lub samorządowego poszukują sposobów na likwidowanie ogrodów działkowych. Solidaryzujemy się z działkowcami warszawskimi i będziemy ich wspierać w słusznej walce o ogrody.

Działkowców w całym kraju niepokoją posunięcia władz warszawy. Mamy świadomość, że po stolicy i w innych ośrodkach w kraju możemy liczyć się z próbami roszczeń naszym kosztem. Poznań jest tego niechlubnym przykładem jak traktuje się działkowców. A na to zgody nie ma i być nie może. Żyjemy wszak w praworządnym i sprawiedliwym kraju?


Prezes Zarządu ROD 'Wypalanki' w Częstochowie

Barbara Powązka

 

21 stycznia 2015 roku, Warszawa

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.