Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

„Mój Ogródek” tworzymy z naszymi czytelnikami! - 20.01.2015

 Kolejny zimowy miesiąc to jeszcze czas, kiedy prace ogrodnicze ograniczamy do tzw. kosmetyki. Obserwujemy pogodę a w razie potrzeby interweniujemy chroniąc te bardziej wrażliwe gatunki – np. strzepując zalegający śnieg, lub poprawiając zimowe osłony. Podświadomie już czekamy i myślimy o wiośnie szukając inspiracji i ogrodowych porad. Warto po nie sięgnąć do najnowszego, lutowego numeru „Mojego Ogródka” i skorzystać ze sprawdzonych rad i projektów zarówno naszych ekspertów jak i czytelników.

To druga cześć cyklu – Rośliny na megaefekt, która nie tylko wprowadza nas w magię wiosennego klimatu, ale przede wszystkim pozwala lepiej poznać gatunki, które królują w tym okresie.

To niezwykle eleganckie kwiaty. W kolorze białym kojarzone są ze smutkiem, z przemijaniem. Jednak gdy poznamy je lepiej odkryjemy, że wśród kalii są kwiaty o barwie żółtej, pomarańczowej i amarantowej. Sprawdź jak je uprawiać w ogrodzie.

Przyspieszyć wiosnę to sposób na stworzenie barwnego, domowego bukietu, który pozwoli nam rozmarzyć się w kolorach nadchodzącej pory roku. Sprawdź z jakich gałązek można stworzyć taką kompozycję i jak sprawić, aby długo kwitły?

Ogród szronem i szadzią malowany i jest niezwykle malowniczy. Jednak czy wszyscy wiemy, kiedy pojawia się szron a kiedy szadź? Czy potrafimy to rozróżnić?

Czy patrząc na ogród można jednoznacznie stwierdzić kto go stworzył? Czy są elementy świadczące o tym że ogród zaplanował i wykonał mężczyzna albo kobieta. Czy ogród może mieć płeć? Sprawdź.

Uważaj na nie w domu to artykuł, który jest przeznaczony jest przede wszystkim dla rodziców, którzy w trosce o zdrowie swoich dzieci powinni wiedzieć jakimi roślinami nie powinni się otaczać. W dokładny sposób opisane zostały zagrożenia, jakie spotkać mogą najmłodszych po bezpośrednim kontakcie z niektórymi toksycznymi roślinami.

Ten element działki jest zawsze modny, gdyż nie wymaga ciągłej naszej uwagi i pielęgnacji. Rośliny tu rosną same, w sposób bardzo naturalny. Znając kolory kwiatów różnych gatunków, stworzyć można atrakcyjne jednobarwne lub mieszane kompozycje.

Na łamach „Mojego Ogródka” prezentujemy działki i ogrody naszych Czytelników. Bieżący numer ubarwia ogród Pana Andrzeja Wysockiego, który powstał z zamiłowania do wschodniego stylu – widocznego zarówno w roślinności jak i w małej architekturze.

Kiedyś były ziemianki i kopce, czasy się jednak zmieniły, ale nie koniecznie na lepsze. Jak dziś poprawnie przechowywać warzywa w domu – w lodówce i na balkonie?

Tu znaleźć można odpowiedzi eksperta na listy Czytelników z zakresu działu sadowniczego. W bieżącym numerze – ciąć czy nie ciąć drzewka pigwy, brzoskwini posadzone jesienią, oraz jak kupować jagody goji, aby nie popełnić błędów, a także nowinki sadownicze – nieszpułka, czy warto ten krzew mieć na działce?

Kiedy zaowocują drzewka owocowe posadzone w naszej kwaterze sadowniczej? To pytanie nurtuje każdego, kto kupił i posadził jesienią nowe egzemplarze m.in. jabłoni, i nie może doczekać się „plonów” jakie widniały na etykiecie. Sprawdź od czego zależy szybkość owocowania nowo posadzonych egzemplarzy.

Jabłoniowe baleriny to pomysł na własne drzewko owocowe, które można posadzić zarówno w ogrodzie, jak i na trasie i balkonie. Warto sięgnąć do tego materiału i poznać odpowiednie odmiany polecane do takiej uprawy, a także rady specjalisty jak je pielęgnować.

Ten przewrotnie ujęty tytuł zawiera inspiracje wodne, które można wykorzystać we własnym ogrodzie w małej skali. W czym można „ująć” wodę, aby jej niecka, minikoryto stało się ozdobą przestrzeni działki.

Ogrodowe triki to pomysł na stworzenie atrakcyjnego ogrodu w różnych jego miejscach. Rady architekta i opisy poszczególnych „trików” sprawią, że zapragniemy na własnej działce stworzyć podobne drobne „oszustwa”.

Są łatwe w uprawie i niezwykle atrakcyjne. Podpowiemy jakie gatunki wybrać i jak je komponować z innymi roślinami na rabacie.

Cholesterol potrzebny jest do budowy komórek, a także do produkcji m.in. witaminy D3, jednak kiedy mamy go za dużo, zaczyna się problem. Dieta i ograniczenie używek oraz m.in. terapia ziołowa, pomogą utrzymać jego prawidłową równowagę w organizmie. Sprawdź jakie rośliny zielarskie są sprzymierzeńcem w walce z wysokim poziomem cholesterolu.

Roztocze w kurzu by nam nie przeszkadzało, gdyby nie wywoływało niechcianych alergii. Jak leczyć takie uczulenia i jak walczyć z domowym roztoczem?

Badania kontrolne, to przegląd naszego organizmu, który przeprowadzać powinniśmy każdego roku. Dbamy o samochód, ale czy dbamy o swoje zdrowie?

Spożywamy go codziennie w potrawach. W trosce o swoje zdrowie, warto wiedzieć czym oprócz białego cukru można słodzić np. desery.

Nadkwasowość to duży problem. Jako ogrodnicy wiemy coś na ten temat. Jak więc prawidłowo się odżywiać – jakie produkty spożywać, aby dieta była bardziej zasadowa, czyli bliższa panującemu odczynowi we własnym organizmie.

Zasiedlenie przez ptaki własnoręcznie wykonanej budki lęgowe to niezwykła przyjemność. Sprawdź jakie należy zrobić otwory wlotowe i gdzie umiejscowić budkę, aby zaprosić konkretnego ptaka do ogrodu. 

Przesadzamy doniczkowe, to czynność która sprawi, że rośliny uprawiane w naszym domu lepiej się rozrosną. Sprawdź jak najlepiej ten zabieg wykonać i jakie nawozy użyć, aby cieszyć się atrakcyjnymi roślinami.

Moje przepisy – to dział zawierający ciekawe wypieki, potrawy i ciekawostki naszych Czytelników. Sprawdź, co apetycznego i zdrowego można tam znaleźć w bieżącym numerze.

Ciekawe artykuły i praktyczne porady, co miesiąc znaleźć można w „Moim Ogródku”, serdecznie zapraszam do lektury.

Jeśli masz pytanie do naszych ekspertów z zakresu roślin ozdobnych, warzywnictwa, sadownictwa, zdrowia, ochrony i uprawy roślin, napisz do nas: redakcja@mojogrode.pl

lub pod adres Wydawnictwo „działkowiec” ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio