Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Czytajcie „działkowca”! - 20.01.2015

Tegoroczna zima przebiega bardzo zmiennie i raczej łagodnie, odwilże przeplatane są okresami ochłodzeń. Nie jest to korzystna aura dla zimujących roślin, które, niedostatecznie zahartowane mogą ucierpieć od nagłych mrozów. Warto więc regularnie odwiedzać działkę, sprawdzać zimowe zabezpieczenia, czy nie zostały np. uszkodzone przez wiatr (też go nie brakowało), podlewać rośliny zimozielone i robić inne, potrzebne w tym czasie zabiegi. A znakomitym doradcą w tym zakresie będzie lutowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży! Polecamy w nim m.in. najbardziej efektowne krzewy, żywopłoty na szybki efekt czy zioła najlepsze na kaszel. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Poznajcie najbardziej efektowne krzewy ozdobne, które wyróżniają się wyrazistym pokrojem, atrakcyjnym ulistnieniem lub spektakularnym, obfitym kwitnieniem. Doradzamy też jak je najlepiej komponować, aby już z daleka zwracały na siebie uwagę i robiły odpowiednie wrażenie!

● Jednym z pierwszych zwiastunów zbliżającej się wiosny jest zakwitanie wczesnych roślin cebulowych. Polecamy najlepsze gatunki, również te mniej znane. Dzięki nim działka już pod koniec zimy może rozświetlić się kolorami!

Oczary to jedne z najbardziej niezwykłych roślin ogrodowych. Zimą i na przedwiośniu tworzą wyjątkowo oryginalne kwiaty i stanowią taką ozdobę, że nie da się przejść obok nich obojętnie. Polecamy najlepsze mieszańcowe odmiany oczarów. Doradzamy czego wymagają i gdzie najlepiej je sadzić!

● Wśród roślin liściastych, a szczególnie pnączy, można znaleźć takie gatunki i odmiany, które zagwarantują nam szybki efekt osłonowy. Jakie to rośliny i jak je prowadzić?

● Asortyment bylin na rynku ogrodniczym jest bardzo bogaty i oprócz gatunków doskonale znanych jest też wiele mniej popularnych a równie pięknych i odpornych. Warto zwrócić na nie uwagę i wzbogacić swoje rabaty!

● Dzięki krzewom o kolorowych pędach działka zimą wcale nie musi być monotonna! W sezonie okryte są liśćmi, a zimą odsłaniają swoje drugie, może nawet piękniejsze oblicze. Mogą stanowić interesujący element kompozycji, odznaczając się na tle białego śniegu i iglaków. Które z nich wybrać? Gdzie najlepiej stosować?

● Ogródek wodny na działce ma niezaprzeczalny urok i wprowadza specyficzny klimat. Polecamy założenie choćby małego oczka wodnego – jest nie tylko tańsze i łatwiejsze w założeniu, ale także mniej problematyczne w utrzymaniu niż duże. Doradzamy najlepsze rozwiązania!

● Nadeszła pora zimowego cięcia drzew owocowych. Jak ciąć jabłonie, grusze, brzoskwinie, śliwy i morele, aby utrzymać je w dobrej formie i utrzymać coroczne, obfite owocowanie? Opisy uzupełniamy rysunkami!

● Podczas zimowych odwiedzin działki warto bliżej przyjrzeć się drzewom owocowym, łatwiej wówczas zidentyfikować różne objawy chorób drewna i kory, które mogą powodować poważne następstwa. Opisujemy najgroźniejsze z nich, doradzamy też jak je zwalczać!

Jak samemu zrobić skrzynię do uprawy? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Ostatnie tygodnie zimy oraz początek wiosny to okres tak zwanego  przesilenia wiosennego. Zauważalnie spada wówczas nasza aktywność fizyczna i psychiczna. Podajemy proste recepty jak temu przeciwdziałać!

Zioła stanowią bardzo ważny składnik naszej diety a także domowej apteczki. Warto zaplanować założenie na działce własnego ogródka ziołowego. Jakie gatunki najlepiej tam posadzić? Doradzamy też zakładanie takich ziołowych kącików w różnych miejscach również jako tzw. ziołowe murki!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lutowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio