Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Prezydent obiecuje pomoc finansową dla ROD. Radni PO są przeciw - 14.01.2015

Rada Miasta w Ostrowie Wielkopolskim odrzuciła projekt dofinansowywania inwestycji w rodzinnych ogrodach działkowych. Działkowcy nie składają jednak broni i chcą przekonać polityków do zmiany zdania.

Fundusz ogrodniczy był jedną z obietnic wyborczych prezydent miasta Beaty Klimek. Projekt jednak upadł. Przeciwko niemu zagłosowali radni z Platformy Obywatelskiej, którzy stanowią większość w radzie. Działkowcy obawiają się, że ich decyzja to konsekwencja poparcia przez działkowców  w wyborach samorządowych Beaty Klimek, wobec której radni PO są w opozycji.

Radny Andrzej Kornaszewski z Platformy Obywatelskiej przekonuje jednak, że: „Nie głosowaliśmy przeciwko dofinansowaniu ogródków działkowych na zasadzie ‘nie, bo nie’. Nie zgodziliśmy się na wyjęcie na ten cel środków z inicjatywy lokalnej, która dobrze działa w mieście. Sprawdza się i należy ją jeszcze bardziej rozreklamować, a nie odbierać fundusze”.

W bieżącym roku nie ma już szans na utworzenie funduszu ogrodniczego. Wymagałoby to wprowadzenia korekty do budżetu miasta w trakcie jego realizacji, a jest to mało prawdopodobny scenariusz.

Prezesi ROD nie dają jednak za wygraną i wskazują na zapisy ustawowe, które stanowią, ze samorządy powinny wspierać rodzinne ogrody działkowe. Jeżeli próba przekonania samorządowców się nie powiedzie, działkowcy nie wykluczają wystosowania pisma w tej sprawie do Prezesa Rady Ministrów Ewy Kopacz.

Na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego istnieje 12 rodzinnych ogrodów działkowych, które użytkuje około 10 tysięcy osób. Na drobne inwestycje tj. budowa ogrodzenia, odwodnienia, wymiana sieci elektrycznej czy remont domu działkowca mieli oni dostać z budżetu miasta 120 tysięcy złotych. Inwestycje miały dotyczyć wyłącznie części wspólnych ogrodu, a nie poszczególnych działek. 

 

Opracowano na podstawie: Weiss M., Nie chcą funduszu ogrodowego. Działkowcy nie składają broni, w: Polska – Głos Wielkopolski, s. 7, 08.01.2015. 

 

(AD)

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio