Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Czytajcie „działkowca”! - 19.12.2014

Styczeń to jeden z najzimniejszych miesięcy w roku, w ogrodzie niewiele się dzieje, jest to zatem czas odpoczynku dla roślin i ogrodników. Warto jednak i w tym okresie odwiedzać działkę, podziwiać piękne, zimowe krajobrazy, doglądać zimujące rośliny, a także wykonywać niezbędne zabiegi, których również nie brakuje zimą. A znakomitym doradcą w tym zakresie będzie styczniowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży! Polecamy w nim m.in. mini krzewy idealne na działki, modną ostatnio uprawę w skrzyniach czy też rośliny odporne na deptanie. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

 

Karłowe odmiany krzewów, które przez wiele lat utrzymują niewielkie rozmiary to cenny nabytek na działki, niewielkie rabaty lub kompozycje na tarasach i balkonach. Polecamy najcenniejsze pod tym względem odmiany krzewów liściastych!

Cyprysiki to jedne z najczęściej wybieranych roślin do ogrodów. Ich zalety to m.in. atrakcyjne barwy i fantazyjne pokroje. Warto poznać najpiękniejsze ich odmiany, wymagania oraz możliwości zastosowań!

Juki często spotykane są w domu, jak i na działkach, gdzie wprowadzają oryginalny, egzotyczny klimat. Gatunki stosowane w mieszkaniach są dość popularne i tolerancyjne. Warto jednak poznać lepiej najcenniejsze juki ogrodowe oraz ich wymagania, co zapewni nam sukces w uprawie!

Berberysy to wyjątkowo bogata grupa krzewów. Należą do nich gatunki zawsze zielone i o sezonowym ulistnieniu, silnie i bardzo słabo rosnące, często w bogatej kolorystyce. Dzięki swoim zaletom zyskały ogromną popularność. Poznajcie najlepsze z nich!

● Gdy chcemy użytkować teren rekreacyjnie, bez konieczności regularnego koszenia murawy, warto rozważyć uprawę na tej powierzchni roślin, które znoszą deptanie. Przedstawiamy najlepsze, odpowiednie do tego gatunki!

● W sezonie okryte liśćmi, zyskują dopiero zimą, pokazując swoją urodę. Rośliny o oryginalnych pędach, pokręconych, często spłaszczonych, mogą stanowić interesujący element działki. Które z nich wybrać? Gdzie najlepiej stosować?

● Pomysły na aranżowanie tzw. wiszących ogrodów tam, gdzie jest niewiele miejsca, cieszą się ostatnio niesłabnącą popularnością. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych działkowców, którzy cenią sobie oszczędność miejsca!

Obrzeża to jeden z ważniejszych elementów działki – wydzielają funkcjonalnie i wizualnie różne jej części, porządkują i podkreślają poszczególne elementy. Z jakich materiałów i jak je budować, aby najlepiej spełniały swoje funkcje?

Uprawa w skrzyniach to sposób uprawy, który zyskuje sobie coraz większą popularność na całym świecie, a dzieje się tak za sprawą licznych jego zalet, docenianych szczególnie w warunkach miejskich. Doradzamy gdzie warto i jak zbudować takie skrzynie oraz co najlepiej w nich uprawiać!

Jak samemu zrobić małe bambusowe źródełko? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Uprawiając warzywa, warto mieć chociaż kilka nietypowych odmian innych niż tradycyjne, a nierzadko bardzo atrakcyjnych. Może być to dla nas interesujące doświadczenie, dostarczające też sporo satysfakcji!

● Podczas zimowych oględzin drzew na działce lub w domu na roślinach doniczkowych, można czasem zaobserwować różne tarczki, miseczki, skorupki. Warto wiedzieć kto jest ich „autorem” oraz kiedy i jak należy je zwalczać!

 

● Gdy obawiamy się nadmiernego zanieczyszczenia gleby przez metale ciężkie, pozostałości pestycydów czy inne substancje szkodliwe, możemy do jej oczyszczania wykorzystać niektóre rośliny. Jakie to gatunki, jak je uprawiać i jak postępować, aby skutecznie oczyścić glebę?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w styczniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.