Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na grudzień - 05.12.2014

● Zabezpieczamy rośliny To ostatni moment na zabezpieczenie roślin przed mrozem. Te najwrażliwsze na mróz najlepiej zabezpieczyć wysokimi na 25–30 cm kopczykami z ziemi, kompostu lub przekompostowanej kory. Ich część nadziemną należy owinąć agrowłókniną, słomą lub kartonem. Nigdy nie należy stosować do zabezpieczania roślin folii (przemarzną, zgniją lub zachorują). Szczególnie starannie okrywamy nowo posadzone lub przesadzone rośliny. Korą lub słomą osłaniamy glebę tam, gdzie posadziliśmy cebule kwiatowe. Zabezpieczamy też tak dolne części pędów wrażliwych bylin (np. trytomy, miskantów chińskich, piórkówek). W całości okrywamy rośliny zimozielone, agrowłókniną te wyższe (laurowiśnie, różaneczniki), stroiszem – niskie (wrzosy, turzyce). Kolumnowe iglaki obwiązujemy sznurkiem (dookoła w formie spirali), aby nie odkształciły się i nie połamały pod ciężarem śniegu. Iglaki, rododendrony i inne rośliny zimozielone obficie podlewamy zanim zamarznie gleba. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza, a nie mróz.

● Perfekcyjny prezent Początek miesiąca to ostatni dzwonek na świąteczne prezenty. Zapraszamy na zakupy do wysyłkowego sklepu „Działkowca” tel. 22 101 34 34. Dla miłośników roślin najlepsze będą prezenty do zastosowania na działce, np. narzędzia i sprzęty. Warte uwagi są też książki o tematyce ogrodniczej, w tym nowy „Kalendarz biodynamiczny” (w wersji książkowej lub ściennej). Osobom ceniącym zdrowie polecamy produkty prozdrowotne (np. lampy lub poduszki rozgrzewające, aparaty do masażu) i ekokosmetyki (tradycyjne receptury, np. na propolisie, rokitniku, żeń-szeniu). Hitem tego roku jest bielizna z bambusa (ekologiczna, niealergizująca, termoregulacyjna) oraz produkty z bursztynem (np. koszulki, ocieplacze, polecane przy bólach reumatycznych, posiadają zdolności do regulacji temperatury ciała) – doskonałe na prezent dla bliskiej osoby. Świąteczną ofertę tych produktów można obejrzeć na stronach grudniowego „Działkowca” i „Mojego Ogródka” oraz na www.dzialkowiecsklep.pl. Warto wiedzieć, że już wiosną wznowiona zostanie sprzedaż roślin – licencjonowanych odmian róż, wielu innych gatunków i odmian drzew i krzewów ozdobnych a także owocowych, w tym np. starych odmian jabłoni, malin jesiennych, jagody kamczackiej, minikiwi. Zapraszamy!

● Kwitnące święta Nieodłącznym atrybutem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Tymczasem mieszkanie i dom można udekorować kwitnącymi o tej porze roku roślinami doniczkowymi. Poza znaną gwiazdą betlejemską, ozdobą świątecznego stołu mogą zostać cyklameny, szlumbergery, golterie, skimie, zwartnice (hipeastrum, błędnie nazywane amarylisem), azalie i ciemierniki. Mają one specyficzne i odmienne wymagania, które warto poznać aby jak najdłużej cieszyć się ich obfitym kwitnieniem. Więcej na ten temat – w grudniowym „Działkowcu”, który dodatkowo podpowie, jak świątecznie udekorować ogród robiąc nietuzinkowe ozdoby na drzwi, obok wejścia, na stół…

● Ścinamy zrazy Z myślą o wiosennym szczepieniu drzewek owocowych ścinamy roczne, zdrowe, silne pędy wybranych odmian. Zrazy zebrane w pęczki i podpisane przechowujemy w temperaturze 2–4°C, umieszczone do 1/3 długości w wilgotnym piasku, trocinach lub torfie. Można je też zadołować (po wcześniejszym owinięciu w szmatkę) po północnej stronie altany, gdzie w dobrej formie dotrwają do wiosny. Miejsce to oznaczamy, aby wiosną można było je bez trudu odnaleźć.

● Dobre, bo… własne Coraz modniejsza staje się uprawa własnych krzewów i drzew owocowych. Dzięki temu mamy w ogródku to, co nam smakuje, a dodatkowo – pewność, że jest to zdrowe. Sceptykom „owocowej rewolucji” na działce polecamy artykuły w grudniowym „Działkowcu” – znajdą tam dowody na to, że sad i trawnik wzajemnie nie wykluczają się. Przeciwnie – mogą tworzyć harmonijną i funkcjonalną całość.

● Bielenie drzew Aby ochronić drzewa przed ranami zgorzelinowymi malujemy pnie i nasady grubszych konarów wapnem (mieszanka 2 kg wapna palonego, 10 l wody z dodatkiem środka przyczepnego – rozdrobnionej gliny, mąki lub kleju). Jeżeli wapno zostanie zmyte, zabieg należy powtórzyć. Bielenie wykonujemy w bezchmurny i suchy dzień, aby warstwa wapna mogła szybko wyschnąć. Pamiętajmy, że zabieg nie zwalcza szkodników, a wykonany wiosną (w marcu), nie ma już żadnego znaczenia.

● Sadzonki krzewów owocowych To dobry czas na przygotowanie sadzonek zdrewniałych np. z porzeczek. Z pędów rocznych tniemy sadzonki długości ok. 20 cm (najlepsze są dolne odcinki pędów). Wierzchołkową część usuwamy gdyż nie jest dostatecznie zdrewniała. Sadzonki wiąże się w pęczki i dołuje w wilgotnym pisku w piwnicy. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 2–4°C.

● W przechowalni W czasie przechowywania owoców i warzyw wskazane jest ich systematyczne przeglądanie i usuwanie tych nadpsutych lub pleśniejących  będących źródłem szybkiego zakażenia dla pozostałych. Z grudniowego „Działkowca” można dowiedzieć się, dlaczego przechowywane warzywa i owoce gniją, choć gdy je przeznaczaliśmy do przechowywania były piękne i okazałe. Pomieszczenie z owocami warto co jakiś czas przewietrzyć, aby usunąć nadmiar etylenu, który przyspiesza dojrzewanie. Dodatkowo obniżymy tak temperaturę, co jest korzystne dla przechowywanych owoców.

Systematycznie sprawdzamy również zdrowotność przechowywanych roślin ozdobnych – dalii, mieczyków, pacioreczników. Najczęściej występują na nich objawy chorób (sucha zgnilizna, szara pleśń) lub szkodniki, zwłaszcza rozkruszki. Egzemplarze „chore” należy usunąć.

● Ochrona przed zwierzętami Tam, gdzie łatwo dostają się zające, dzikie króliki i sarny, przez całą zimę systematycznie sprawdzamy osłony założone na pnie drzew. Zwłaszcza młode drzewka należy dokładnie owinąć słomą, która powinna sięgać powyżej pierwszych rozgałęzień. Przy grubej warstwie śniegu zające mogą uszkodzić najniżej położone gałęzie. Łatwe w użyciu są gotowe osłony z perforowanego plastiku, jednak nie chronią one najniższych gałęzi. Sarny odstraszane są przez mydełka toaletowe owinięte w papier, które zawiesza się w koronach drzew. Jeśli na działce mamy problemy z zającami, sarnami, dzikami, a nawet bobrami warto przeczytać artykuł na ten temat w grudniowym „Działkowcu”.

● Profilaktyka Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy w ten sposób źródła rozprzestrzeniania się wiosną zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

● Nie daj się przeziębieniu O tej porze roku jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje. W tym trudnym dla organizmu okresie warto sięgnąć po zioła, które pomogą skrócić czas choroby. Istotne znaczenie mają tu zioła o działaniu napotnym, „na gorączkę”, podnoszące odporność organizmu, działające przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Z miesięcznika „Działkowiec” można dowiedzieć się, jakie zioła stosować na katar, przeziębienie, gardło, kaszel lub gorączkę oraz w jak to zrobić, aby były najbardziej skuteczne.

● Dokarmianie ptaków Ustawiamy na działce zadaszone karmniki dla ptaków. Skrzydlatych sprzymierzeńców należy dokarmiać nieprzerwanie przez całą zimę. Karmniki umieszczamy w miejscach zacisznych, w sąsiedztwie drzew. Ptaki owadożerne zimą chętnie jedzą niesoloną słoninę, łój z nasionami roślin oleistych. Dla ziarnojadów najlepsze są mieszanki różnych nasion (zbóż, konopi, słonecznika) i owoców (jarzębiny i czarnego bzu).

● Ochrona bez chemii Jest możliwa! Polega na skoncentrowaniu się na profilaktyce, zamiast leczeniu tego, co już wystąpiło. Działkowcy mają wiele możliwości zapobiegania chorobom i szkodnikom – od metod agrotechnicznych, jak np. właściwy płodozmian, optymalny termin siewu/zbioru, niszczenie źródeł infekcji, po metody mechaniczne (np. pułapki) i biologiczne (np. preparaty roślinne, dobre sąsiedztwo). Zainteresowanym tematem polecamy artykuł w bieżącym „Działkowcu”.

● Rośliny doniczkowe Podlewamy je oszczędniej, przestajemy nawozić, przenosimy bliżej okna, systematycznie wycieramy z kurzu. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, doniczki ustawiamy na podstawce z wodą. Wietrząc pokój pamiętajmy, aby zimne powietrze nie owiewało roślin.

● „Zielone” z parapetu Do pojemników z podłożem możemy wysadzać pietruszkę, szczypiorek lub cebulę. Za 2–3 tygodnie zbierzemy pierwsze listki natki lub szczypioru. Warto wiedzieć, że natka pietruszki zawiera najwięcej witaminy C spośród wszystkich warzyw i owoców.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.