Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Relacja ze zjazdu Czeskiego Związku Działkowców - 04.12.2014

28 – 29 listopada w miasteczku Hradec Kralove na północy Czech odbył się zjazd Czeskiego Związku Działkowców. Wśród zaproszonych gości byli delegaci z Polski, Słowacji i Niemiec.

Na zjeździe Polskę reprezentował Wiceprezes PZD Wincenty Kulik oraz Skarbnik PZD Marian Pasiński. Premier Czech Bohuslav Sobotka i Prezes Czeskiego Związku Działkowców podziękował PZD za niezwykłe zasługi dla ich Związku i długoletnie oddanie pracy na rzecz rozwoju ogrodnictwa działkowego. PZD został uhonorowany srebrnym medalem i okolicznościowym dyplomem. Wyróżnienie otrzymał również Związek ze Słowacji i Niemiec.

Podczas swojego wystąpienia Wiceprezes PZD Wincenty Kulik przekazał pozdrowienia od Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego. Ponadto zapoznał uczestników zjazdu z sytuacją prawną i problemami PZD. Jego wypowiedź wzbudziła duże zainteresowanie zebranych i została nagrodzona gromkimi brawami.

Na zjeździe zostały wybrane nowe władze Czeskiego Związku Działkowców. Szeroko omówiono również plan dla ogrodów na lata 2014 – 2019. Nowo wybrany Prezes Stanislav Kozlik zapewniał: „Chcemy tworzyć nowoczesny dynamiczny Związek. Zdolny do zaspokojenia zmieniających się potrzeb i interesów działkowców”. Według Prezesa Kozlika ogrody powinny otworzyć się na mieszkańców miast, a sam Związek powinien być równorzędnym partnerem dla innych instytucji. Dziś Czeski Związek Działkowców tworzy 150 tysięcy osób użytkujących 2 700 ogrodów.  

Na Zjeździe podsumowano również wykonanie planu z lat 2009 – 2014. Okazało się, że aktualnie najważniejszym problemem Czeskiego Związku Działkowców jest kwestia regulacji spraw dotyczących gruntów. Między innymi jest to: krótki termin ich dzierżawy, nagłe likwidacje ogrodów, wysokie opłaty czy nieprzestrzeganie postanowień Statutu. Najbardziej niepokoi jednak fakt, że gminy sprzedają w prywatne ręce grunty ogrodów, które są wciąż użytkowane przez działkowców.

Zebrani zgodnie stwierdzili, że szansą dla czeskich działkowców na zmianę tej sytuacji jest zyskanie znaczącego poparcia u polityków podczas najbliższych wyborów samorządowych. Jednakże priorytetem dla Czeskiego Związku Działkowców jest uchwalenie nowej ustawy o ROD, o którą od lat walczą działkowcy. Poprzedni jej projekt zawetował ówczesny prezydent Czech Vaclav Klause. Nowa ustawa miałaby m.in. zwiększyć dotacje państwowe dla ogrodów i wydłużyć czas dzierżawy gruntów do 10 lat (obecnie jest to od 2 do 3 lat).

Czeski Związek Działkowców z przykrością też przyznał, że w ciągu ostatnich 5 lat stracił około 20 tysięcy członków. Przyczyny tego spadku szukać należy nie tylko w zawirowaniach prawnych ogrodów działkowych, ale również w zaawansowanym wieku  wielu działkowców.

Mimo problemów, z jakimi zmaga się Czeski Związek Działkowców, może on się także pochwalić wieloma sukcesami na swoim koncie. Jednym z nich jest wzrost liczby ogólnokrajowych konkursów ogrodniczych dla młodzieży i organizacja ponad 700 wystaw. Ponadto Związek intensywnie promuje się w mediach i wydaje fachowe publikacje. Aktywizowane są również jednostki lokalne. Ich strony internetowe zostały zmodernizowane w ostatnich latach.

Na zakończenie zjazdu jednomyślnie stwierdzono, że należy zacieśnić współpracę polsko – niemiecko – czesko – słowacką w zakresie ogrodnictwa działkowego. Istnieje wyraźna potrzeba wspólnego dialogu oraz wymiany informacji i doświadczeń.

Załącznik plikowy do pobrania

dyplom.pdf

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.