Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"ROD '1 maja' w Chełmnie zostaje w PZD" - 20.11.2014

13 listopada 2014 roku, w sali kina „Rondo”, na zaproszenie Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „1 maja” w Chełmnie, przybyli na zebranie wszyscy użytkownicy działek ogrodu, aby zgodnie z wymogami Ustawy o ROD z 13.12.2013 roku, zadecydować o przyszłości swojego ogrodu.

Z racji tego, że ogród „1 maja” w Chełmnie jest jednym z największych ogrodów w okręgu toruńsko-włocławskim PZD, a co za tym idzie należało się liczyć z dużą ilością pytań, na zebranie zaproszeni zostali goście: Prezes Okręgowego Zarządu PZD – p. Piotr Gadzikowski, Wiceprezes OZ PZD – p. Czesław Kozikowski, Burmistrz Miasta Chełmno – p. Mariusz Kędzierski, Radna Powiatu Chełmińskiego – p. Violetta Gryszan. Przybyłych gości oraz działkowców serdecznie przywitał Prezes ROD „1 maja” – p. Ludwik Płocki.
 
Poproszony o zabranie głosu - Prezes OZ PZD, przybliżył zebranym w możliwie najbardziej zwięzły sposób zapisy obowiązującej od 10 miesięcy Ustawy o ROD. Szczególny nacisk w swojej wypowiedzi położył na artykuły ustawy, odnoszące się do wymogu zwoływania przez zarządy ROD zebrań, mających za jedyny cel dokonanie wyboru stowarzyszenia, mającego zarządzać dalej ogrodem. Padające ze strony działkowców pytania w dużej mierze skupiały się wokół nowych rozwiązań prawnych w ustawie działkowej ale nie obyło się bez pytań o dalsze losy działkowych altan. Zebrani nie kryli słów oburzenia co do tak niedorzecznego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, opisującego definicję altany działkowej. W tej sprawie zebrani podjęli stanowisko. Działkowcy podjęli również stanowisko skierowane do Pani Ireny Lipowicz – Rzecznika Praw Obywatelskich. Pytań i wątpliwości było sporo, na każde z nich, rzeczowo i merytorycznie odpowiadali zaproszeni goście a w sprawach bezpośrednio dotyczących życia  ogrodu odpowiedzi udzielał Pan Ludwik Płocki.
 
Podsumowując, zebranie było przygotowane na bardzo wysokim poziomie, działkowcy byli usatysfakcjonowani uzyskanymi odpowiedziami. Natomiast jeśli chodzi o meritum sprawy, to Rodzinny Ogród Działkowy „1 Maja” w Chełmnie pozostał w strukturach Polskiego Związku Działkowców jako jego jednostka terenowa.

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.