Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

"Spotkanie Prezesów ROD miasta Piły z Senatorem Mieczysławem Augustynem (PO)" - 17.11.2014

W dniu 14 listopada 2014 roku Prezesi ROD miasta Piły reprezentujący działkowców z ROD Malwa, Sempołowskiej, Sikorskiego, Nafta, Gwda, St. Staszica, Kusocińskiego oraz członkowie OZ z ROD Pod Lipami i Zalesie spotkali się z Senatorem PO Mieczysławem Augustynem. Delegacji przewodniczył Prezes OZ PZD Marian Praczyk, który dokonał wprowadzenia do tematu spotkania.

Zapoznał Senatora ze stanowiskiem Rzecznika Spraw Obywatelskich podważającego konstytucyjność ustawy o ROD z 2013 roku oraz udzieloną odpowiedzią w tej sprawie, która nie satysfakcjonuje działkowców i samorządy ogrodów oraz samorządy całego Związku. Zapoznał również senatora z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 stycznia 2014 roku w sprawie altan oraz podjętej inicjatywie w tej sprawie przez Polski Związek Działkowców, projekcie obywatelskim "Stop rozbiórkom altan". Poprosił Senatora w imieniu działkowców okręgu pilskiego o przyspieszenie prac nad zmianą ustawy Prawo budowlane zgodnie z projektem obywatelskim.
Prezesi ROD poinformowali senatora, że działkowcy nie zgadzają się ze stanowiskiem RPO w sprawie nowej ustawy o ROD z 2013 roku oraz z wyrokiem NSA, który uznaje altany działkowców za samowolę budowlaną. Działkowcy są bardzo niezadowoleni z powodu ciągłego podważania ustaw regulujących funkcjonowanie ogrodów i Związku przez organy państwa. Poza tym zaniepokojeni są zapowiedziami prasowymi informującymi, że PO złoży swój projekt w sprawie altan. Poinformowali, że działkowcy są oburzeni brakiem zaangażowania RPO podczas prac nad ustawą, gdzie powinien ten Urząd być z milionem działkowców i wnosić uwagi a nie dopiero po jej uchwaleniu. Działkowców bulwersuje sprawa odpowiedzi RPO na nasze listy za pośrednictwem mediów a nie podczas spotkania z przedstawicielami Związku. Prosili w imieniu działkowców o szybkie podjęcie działań aby nie skłócać działkowców, którzy masowo poparli projekt obywatelski ustawy o ROD i "Stop rozbiórkom altan" i oczekują na szybkie poprawienie prawa. Poinformowano również Senatora, że od miesiąca przedstawiciele wielkopolskich działkowców czekają na spotkanie z Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Posłem na Sejm z Wielkopolski - Rafałem Grupińskim, którego chcemy również o tych sprawach poinformować i prosić o przyspieszenie prac w Sejmie.
Senator odpowiedział , ze podejmie w naszych sprawach działania na Klubie Platformy Obywatelskiej. Uznał, że Polski Związek Działkowców podjął słuszny kierunek działań. Projekt obywatelski "Stop rozbiórkom altan" to dobra propozycja doprecyzowania prawa dotyczącego pobudowanych altan. Dodał, że nie wyobraża sobie aby w sensie materialnym ustawodawca kazał wyburzyć 900 tysięcy altan. W jego ocenie jest to nieszczęśliwy wyrok bez patrzenia na jego skutki. Politycy powinni zawsze patrzeć na dobro społeczne. Poza tym skieruje do Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpienie o wyjaśnienie jej stanowiska w sprawie ustawy o ROD z 2013 roku. Będzie również rozmawiał z Przewodniczącym Klubu PO Rafałem Grupińskim aby przyspieszył spotkanie z przedstawicielami Wielkopolskich Działkowców.

 

M.F.

Powrót

Copyright © 2019 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio