Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Poseł na Sejm RP Stanisław Kalemba z PSL spotkał się z przedstawicielami OZ PZD w Pile" - 13.11.2014

W dniu 12 listopada 2014 roku delegacja Okręgowego Zarządu PZD w Pile spotkała się z posłem PSL Stanisławem Kalembą. W spotkaniu udział wzięli: Prezes OZ PZD Marian Praczyk, Wiceprezes OZ Maria Fojt, Prezes ROD im. Malwa w Pile Ryszard Grzelak oraz Prezes ROD    im. Belferek w Pile Jan Ficerman.

Marian Praczyk i Maria Fojt poinformowali posła o celu spotkania. Przedstawili zagrożenia jakie niesie dla nowej ustawy o ROD z 2013 roku, działkowców i Związku stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz, która w swoim piśmie do Wicepremier Rządu Elżbiety Bieńkowskie podważa jej konstytucyjność. Poinformowali również o skutkach  jakie niesie dla działkowców  wyrok  Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie pobudowanych altan na działkach w ROD i inicjatywie w tej sprawie Polskiego Związku Działkowców, projekcie obywatelskim "Stop rozbiórkom altan". Poprosili posła o podjecie działań w Sejmie, aby podjęto pracę nad projektem obywatelskim. Działkowcy oczekują  szybkiego ustawowego rozwiązania sprawy pobudowanych altan. Na listach poparcia dla projektu złożyli 704 tysięcy podpisów.    

Pan Jan Ficerman poinformował posła, że działkowcy są zadowoleni z nowej ustawy o ROD z 2013 roku. Obawiają się jednak skutków jej podważania przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz wyroku NSA w sprawie altan. W imieniu działkowców prosił, aby szybko usankcjonować w ustawie Prawo budowlane sprawę altan zgodnie z wniesionym projektem obywatelskim. Dodał, że działkowcy to ludzie starsi, bardzo wrażliwi. Oczekują od posłów szybkiego uregulowania sprawy i spokoju w ogrodach.    

Pan Ryszard Grzelak dodał, że jeżeli Sejm nie poprawi ustawy to nasze altany, które pobudowaliśmy zgodnie z zapisami ustawy będą uznane za samowolę budowlaną. To my będziemy naszą własność sami rozbierać i sprzątać po sobie. Działkowcy nie zgadzają się z wyrokiem NSA i definicją altany ażurowej. Popierają projekt obywatelski i proszą posła o podjęcie działań i przyspieszenie prac w Sejmie.

Poseł stwierdził, że zna projekt obywatelski "Stop rozbiórkom altan". Stwierdził, że szybkie poprawienie ustawy prawo budowlane zależy od aktywności ustawodawcy. Dodał, że działkowcy muszą być traktowani poważnie. Poinformował uczestników spotkania, że podejmie w Klubie PSL  działania aby  przyspieszyć prace nad projektem obywatelskim "Stop rozbiórkom altan". W tej sprawie będzie współpracował z Prezesem PZD oraz pełnomocnikami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.   

 

M.F.

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio