Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Spotkanie przedstawicieli OZM PZD z posłanką Joanna Fabisiak (PO) - 30.10.2014

27 października br. w biurze poselskim odbyło się spotkanie posłanki Platformy Obywatelskiej Pani Joanny Fabisiak z przedstawicielami Okręgowego Zarządu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców. Okręgowy Zarząd reprezentowany był przez skarbnika Kazimierza Kosima i sekretarza Krzysztofa Podlewskiego, a także Prezes ROD „Park Dolny” w Warszawie Panią Elżbietę Błaszczak.

Na początku spotkania przedstawiciele spotkania wręczyli Pani Poseł petycje, w której zawarli postulat poparcia projektu obywatelskiego zmiany ustawy Prawo budowlane. Przedstawili wszelkie wątpliwości i zagrożenia jakie pojawiły się po wyroku NSA ze stycznia bieżącego roku. Opisali zaistniałą sytuację, wyjaśnili jakie są obawy działkowców i władz związkowych, co dalszego istnienia altan w obecnym kształcie.

Ponadto nakreślili swoje wątpliwości dużo szerzej, a mianowicie ukazali, że z uwagi na obecne zapisy ustawowe oraz linię orzeczniczą, działkowcy – w chwili likwidacji ogrodu –  mogą utracić prawo do uzyskania odszkodowania za altanę, albowiem zgodnie z ustawą o ROD, odszkodowanie przysługuje tylko i wyłącznie za rzeczy, które zostały ustawione i naniesione zgodnie z obowiązującym prawem. Ponadto podczas spotkania poruszono kwestie przyszłości ogrodów, szczególnie w granicach Warszawy. Pani poseł zwróciła uwagę jak wielkim problemem są roszczenia byłych właścicieli związanych głównie z tzw. dekretem Bieruta. Podkreśliła, że problem jest ogromny i nie dotyczy tylko ogrodów, ale wiele innych budynków, w tym użyteczności publicznej np. szkoły. Zwróciła uwagę, że środki budżetowe przeznaczane na odszkodowania są marginalne, a potrzeby liczone są w miliardach złotych. Po informacji od przedstawicieli OZM PZD o tym, iż Prezydent Warszawy powołała w lutym tego roku zespół ds. współpracy władz miasta z działkowcami, zaproponowała zorganizowanie kolejnego spotkania, które ma na celu przybliżenie współpracy władz miasta z działkowcami, a w szczególności na wyjaśnieniu i uregulowaniu sytuacji prawnej terenów na których położone są ogrody w Warszawie.

MG

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio