Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

"Zwracamy się do Pana o nadanie biegu naszemu projektowi" - 23.10.2014

Kielce, dn. 21.10.2014r.

 

List Kolegium Prezesów ROD rejon Kielce
do Marszałka Sejmu Pana Radosława Sikorskiego
w sprawie inicjatywy obywatelskiej „STOP! Rozbiórkom altan”

 

Szanowny Panie Marszałku!

9 października br. w Sejmie złożonych zostało ponad 700 tysięcy podpisów pod inicjatywą obywatelską „STOP! Rozbiórkom altan”. Jest to projekt niezwykle istotny z punktu widzenia interesu społecznego, dotyczący blisko miliona osób. Główny jego cel to ochrona ponad 900 000 altan stojących w rodzinnych ogrodach działkowych, których przyszłość stanęła pod znakiem zapytania.

Wszystko to przez wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który pomijając przepisy prawa budowlanego, przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych
i wreszcie kilkudziesięcioletnią praktykę oraz tradycję, opierając się na definicji zaczerpniętej z internetowej encyklopedii – określił altanę w ROD jako lekką, ażurową konstrukcję, która nie może być murowana i stanowić formy domku letniskowo- wypoczynkowego. Tym samym poddano w wątpliwość legalność i prawidłowość konstrukcji prawie wszystkich altan na terenach ogrodów w całym kraju. Oznacza to także, że pomimo, wydawało się, jasno określonych w prawie reguł dotyczących stawiania altan w ROD działkowcy postawieni zostali w pozycji ludzi łamiących prawo i dopuszczających się samowoli budowlanej.

            Po raz kolejny więc w ciągu ostatnich lat musieliśmy powiedzieć „dość”. Przekonaliśmy się już, że najpewniejszym sposobem na ochronę naszych praw jest własne działanie. Stąd też inicjatywa obywatelska w obronie altan. Przez lata bowiem stawialiśmy je w zgodzie z literą prawa, inwestowaliśmy w nie pracę, czas
i pieniądze… i wszystko to bynajmniej nie po to, aby teraz dowiedzieć się od NSA, że w istocie dopuszczaliśmy się samowoli.

            Nasz projekt wprowadza do przepisów ustawy o ROD oraz prawa budowlanego definicję altany działkowej, która raz na zawsze rozwiałaby wszelkie wątpliwości dotyczące jej konstrukcji czy przeznaczenia. Jeśli uda mu się przejść przez cały żmudny proces legislacyjny – działkowcy będą mogli być spokojni o swoją własność, ale i o  swoje dobre imię, nikt bezpodstawnie nie zarzuci im już bowiem samowoli czy naginania prawa.

 

Szanowny Panie Marszałku!

Zwracamy się do Pana o nadanie biegu naszemu projektowi. Zwracamy się do Pana jako osoby, która może nam pomóc i na którą możemy liczyć. Im szybciej bowiem projekt stanie się prawem, tym szybciej blisko milion obywateli Polski będzie mogło odzyskać spokój i poczuć się bezpiecznie. Nie są to słowa górnolotne, gdyż altany to dla ogromnej liczby ludzi jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie posiadają
w życiu. Altany to także najwartościowsze obiekty na terenie ROD, których niewycenianie (jako obiektów niezgodnych z przepisami) przy wyliczaniu ewentualnych odszkodowań może spowodować znaczne ułatwienie i wzrost opłacalności potencjalnej likwidacji ROD. Jesteśmy pewni, że nie trzeba dokładniej wyjaśniać jak ogromne jest to dla nas zagrożenie. Jesteśmy też przekonani, że należy likwidować luki w prawie, przez które ucierpieć mogą setki tysięcy ludzi. Szybki
i sprawny proces prawodawczy to dla nas gwarancja, że Państwo naprawdę się o nas troszczy. Wierzymy, że Szanowny Pan Marszałek może nam w tym pomóc i pomoże.

Poprzedni projekt obywatelski, który wyszedł ze środowiska działkowców stał się ustawą. Był to sukces nie tylko nas wszystkich, ale przede wszystkim polskiej demokracji. Żywimy ogromną nadzieję, że tak będzie i tym razem.

 

                                                                      

Prezesi Rodzinnych Ogrodów Działkowych

rejon Kielce

(lista podpisów stanowi załącznik)

 

Załącznik plikowy do pobrania

List_do_Marszaka_Sejmu_Pana_Radosawa_Sikorskiego_w_sprawie_inicjatywy_obywatelskiej.pdf

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.