Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Spotkanie u wicemarszałka Marka Kuchcińskiego - 10.10.2014

Podczas składania podpisów poparcia dla projektu „Stop rozbiórkom altan”, delegacja działkowców została przyjęta przez wicemarszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego z PiS. W spotkaniu z marszałkiem wzięli udział: posłowie PiS Bartosz Kownacki i Wojciech Zubowski, przewodniczący delegacji wiceprezes KR PZD Tadeusz Jarzębak – prezes OZ PZD w Szczecinie, mecenas Tomasz Terlecki – wicepełnomocnik komitetu „Stop Rozbiórkom Altan”, Barbara Kokot – prezes OZ PZD w Bydgoszczy, Józef Noski – prezes OZ Śląskiego PZD, Agnieszka Sycz – prezes OZ Podkarpackiego PZD.

Mecenas Tomasz Terlecki przedstawił ogólny zarys sytuacji związanej z akcją „Stop rozbiórkom altan” i w imieniu komitetu poprosił o wsparcie dla tej inicjatywy, która, jak określił, jest mało kontrowersyjna i dosyć oczywista. Tadeusz Jarzębak stwierdził, że w dotychczasowej praktyce, jeszcze przed wyrokiem NSA, nie było żadnych problemów z interpretacją pojęcia „altana”, oraz że wszystkie zgodne z przepisami związkowymi altany nie były kwestionowane i w pełni honorowane np. przy wypłacie odszkodowań. Obecnie – jak stwierdził – interpretacja znaczenia słowa „altana” znajduje się w rękach urzędników, a działkowcy czują w związku z tym ogromne zaniepokojenie, że to co zbudowali w dobrej wierze, bez naruszania istniejących przepisów, może okazać się niezgodne z prawem. Agnieszka Sycz dodała, że altany w takiej formie jak obecnie są niezbędne do normalnego funkcjonowania działkowców, którzy w sezonie spędzają na działkach większość czasu, dają im m.in. możliwość schronienia przed złą pogodą oraz krótkiego choćby wypoczynku, szczególnie ważnego w przypadku osób starszych. Stwierdziła też, że środowisko działkowców na Podkarpaciu jest bardzo zintegrowane i zdeterminowane w obliczu nowego zagrożenia, o czym świadczy choćby duża ilość 23 000 zebranych tam podpisów poparcia dla inicjatywy ustawodawczej „Stop rozbiórkom altan”.

Marszałek Kuchciński zapewnił o poparciu Klubu PiS w sprawie inicjatywy ustawodawczej działkowców, wyraził przekonanie, że oprócz nowelizacji ustaw sejmowych, przydałaby się nowelizacja w słowniku języka polskiego, wyjaśniająca zdecydowanie kwestię altany. Zaproponował też, aby uruchomić różne działania zachęcające marszałka sejmu do bezzwłocznego rozpoczęcia prac nad projektem obywatelskim, w tym wyznaczenia pierwszego możliwego terminu jego pierwszego czytania. Marszałek zachęcał też, by jeszcze przed wyborami samorządowymi w listopadzie, działkowcy domagali się od kandydatów na prezydentów wszystkich większych miast w Polsce poparcia dla obywatelskiego projektu. Wyraził też obawę, że jeżeli okazałoby się iż stanowisko Platformy Obywatelskiej będzie zbieżne z wyrokiem NSA, trzeba się liczyć z długą, ciężką drogą.

Na zakończenie spotkania, mecenas Tomasz Terlecki przekazał w imieniu komitetu formalne pismo z prośbą o poparcie PiS dla Inicjatywy Obywatelskiej „Stop rozbiórkom altan”, Agnieszka Sycz przekazała symboliczne 1000 podpisów poparcia dla obywatelskiego projektu z Okręgu Podkarpackiego PZD, zaś Tadeusz Jarzębak wręczył Marszałkowi Kuchcińskiemu tekst hymnu „Zielona Rzeczpospolita” w stylizowanej oprawie z motywami Szczecina.

SM

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.