Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wicemarszałek Sejmu E. Grzeszczak: Sejm nie będzie przedłużał prac nad projektem „Stop rozbiórkom altan” - 10.10.2014

9 października przedstawiciele Komitetu „Stop rozbiórkom altan” przekazali do  Sejmu blisko 700 000 podpisów poparcia złożonych pod obywatelskim projektem ustawy, mającym na celu obronę altan przed masową rozbiórką. Złożenie podpisów poprzedziło spotkanie z wicemarszałkiem Sejmu Eugeniuszem Grzeszczakiem, który spotkał się z delegacją działkowców w imieniu marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego. Działkowców reprezentowali: prezes PZD Eugeniusz Kondracki, pełnomocnik Komitetu mecenas Bartłomiejem Piech, prezes OZM PZD Zygmunt Kacprzak, prezesem OZ Wrocław Janusz Moszkowski, przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Maria Fojt. W spotkaniu wzięli także udział:  poseł  Stanisław Kalemba, poseł Piotr Zgorzelski oraz poseł Dariusz Dziadzio.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak w pierwszych swoich słowach wyraził pełne poparcie dla inicjatywy działkowców. Stwierdził, że zmiany w prawie budowlanym są konieczne i chyba nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości.

„Burzyć jest bardzo łatwo, budować o wiele trudniej, dlatego nie możemy dopuścić do likwidacji altan w ROD. Sejm musi podejść z dużą uwagą do tego projektu, bo cieszy on się niekwestionowanym poparciem obywateli. Obiecuję, że zrobimy wszystko, by nie przedłużać prac sejmowych. Mam nadzieję, że żaden klub nie będzie ich utrudniał, gdyż potrzeba zmian w prawie budowlanym wydaje się oczywista” – mówił.

Eugeniusz Grzszczak przypomniał równocześnie, że klub PSL zawsze popierał działania Polskiego Związku Działkowców i angażował się we wszystkie sprawy dotyczące obrony ogrodów działkowych. Stanowisko klubu pozostaje bez zmian – ogrody działkowe muszą istnieć. Wicemarszałek odniósł się także bardzo pozytywnie do współpracy z PZD i Okręgowymi Zarządami. W jego ocenie współpraca przebiega pomyślnie, gdyż działkowców i  ludowców łączy bardzo wiele, przede wszystkim ogromna miłość do ziemi.

Następnie pełnomocnik Komitetu Bartłomiej Piech przekazał na ręce wicemarszałka Eugeniusza Grzeszczaka pismo z prośbą o wsparcie inicjatywy działkowców oraz symboliczny tysiąc podpisów złożonych pod projektem.

Najważniejsze założenie projektu przedstawił prezes  PZD Eugeniusz Kondracki Podkreślił, że nowelizacja prawa jest konieczna, gdyż orzeczenie NSA może mieć zastosowanie nie tylko wobec pojedynczych altan, ale także wobec całych ogrodów działkowych. W oparciu o wyrok NSA mogą zapadać kolejne orzeczenia, które będą pozbawiały działkowców odszkodowań za likwidowane altany.

Prezes PZD podkreślił również, że  projekt obywatelski działkowców jest dobrem wspólnym i nie powinien być traktowany w sposób polityczny. Proponowane zmiany w prawie budowalnym są nie nie tylko w interesie działkowców ale też polityków.

Na zakończenie Prezes PZD zaprosił wicemarszałka Sejmu na konferencję prasową i spotkanie z działkowcami, którzy przed Sejmem prezentowali kartony z podpisami. Wicemarszałek Sejmu odpowiedział pozytywnie na zaproszenie, a podczas konferencji prasowej powtórzył obietnice złożone  delegacji działkowców. Zapowiedział, że projekt „Stop ROZBIÓRKOM ALTAN” będzie procedowany w ciągu najbliższych trzech miesięcy i nie powinno być w tym względzie żadnych utrudnień.

(mz)

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.