Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Okręgowe Dni Działkowca w Zabrzu - 23.09.2014

W dniu 20 września 2014r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Kaprys” w Zabrzu odbyły się Okręgowe Dni Działkowca. Organizatorem uroczystości był Polski Związek Działkowców Okręgowy Zarząd Śląski.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście. Polski Związek Działkowców – Prezes Eugeniusz Kondracki był  reprezentowany przez Pana Tomasza Terleckiego, który jest radcą prawnym Polskiego Związku Działkowców oraz jednocześnie pełnomocnikiem Komitetu „STOP rozbiórkom altan” . Obecni byli posłowie tj. Pan Zbyszek Zaborowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Pan Wojciech Szarama z Prawa i Sprawiedliwości. Obecni byli również przedstawiciele władzy samorządowej w tym m.in. Burmistrz Radzionkowa - Pan Gabriel Tobor, Zastępca Prezydenta Bytomia – Pan Andrzej Panek, Zastępca Prezydenta Zabrza – Pan Krzysztof Lewandowski oraz przedstawiciel Urzędu Miasta Rudy Śląskiej.

Uroczystość otworzył i prowadził Pan Jan Radoła – członek Okręgowego Zarządu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców – Kierownik Delegatury Rejonowej OZ Śląskiego PZD w Bytomiu. Prezes OZ Śląskiego PZD Pan Józef Noski w swoim wystąpieniu podkreślił, iż to że możemy się ponownie spotkać na Okręgowych Dniach Działkowca jest niewątpliwym sukcesem. Rok temu sytuacja nie była tak oczywista, każdy bowiem oczekiwał na nową ustawę o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Została ona uchwalona w zasadzie w ostatniej chwili. Podkreślił, iż to nie koniec walki o ogrodnictwo działkowe w Polsce. W świetle aktualnych zdarzeń, a zwłaszcza działań Rzecznika Praw Obywatelskich oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie altan, w dalszym ciągu nie można osiągnąć upragnionego spokoju. Na zakończenie zaapelował o zachowanie jedności w Polskim Związku Działkowców. Nowa ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 13.12.2013r. daje możliwość wystąpienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego z Polskiego Związku Działkowców. Przepis ten jest wykorzystywany przez byłych przedstawicieli PZD Okręgowego Zarządu Śląskiego do manipulacji Działkowców oraz szerzeniu nieprawdziwych informacji na temat Polskiego Związku Działkowców. Osoby te zostały usunięte z władz Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD. Samozwańczy „Działacze” walczą bowiem nie o dobro Działkowców ale wyłącznie o własny interes.

W dalszej części uroczystości radca prawny Krajowej Rady PZD Pan Tomasz Terlecki przedstawił przede wszystkim założenia projektu obywatelskiego dotyczącego zmiany prawa budowlanego w zakresie definicji altany. Wskazał również ile pracy włożono w uchwalenie nowej ustawy o ROD z dnia 13.12.2013r. Przekazał życzenia i pozdrowienia od Prezesa Polskiego Związku Działkowców Pana Eugeniusza Kondrackiego dla Działkowców z okręgu śląskiego i ich rodzin.

 

Pan Poseł Wojciech Szarama wyraził swoje poparcie dla projektu obywatelskiego dotyczącego altan. Wskazał, iż zmiana prawa w tym zakresie jest konieczna. Wskazał również, iż zdecydowana większość inicjatyw obywatelskich w Sejmie upada. Jednak ma nadzieję, iż nie będzie to dotyczyło projektu „Stop rozbiórkom altan”. Polski Związek Działkowców ma w tym zakresie bardzo duże doświadczenie, projekt obywatelski w zakresie Rodzinnych Ogrodów Działkowych po niewielkich zmianach jest bowiem obowiązującym prawem.

Pan Poseł Zbyszek Zaborowski przypomniał, ze projekt ustawy o ROD autorstwa Platformy Obywatelskiej przewidywał wręcz likwidację rodzinnych Ogrodów Działkowych i wzrost obciążeń fiskalnych. Miał służyć przede wszystkim samorządom w największych polskich miastach. Jednocześnie pogratulował solidarności oraz aktywnej walki, co przekonało zdecydowaną większość w Sejmie. Nawiązał do rozwiązania z nowej ustawy o ROD z dnia 13.12.2013r. wskazując, iż z prawa do wyodrębnienia z Polskiego Związku Działkowców należy korzystać bardzo oszczędnie. Bo tylko jedna silna i duża organizacja taka jak Polski Związek Działkowców może skutecznie bronić praw swoich członków. Podkreślił, że Rodzinne Ogrody Działkowe przetrwały wszystkie „zakręty polityczne”, a mimo to dalej zachodzi konieczność walki o ich funkcjonowanie.

Pan Krzysztof Lewandowski – Zastępca Prezydenta Zabrze podkreślił, iż spędzanie czasu na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych przez mieszkańców Zabrza jest najpopularniejszym sposobem wypoczynku. Stwierdził, iż walka o byt Rodzinnych Ogrodów Działkowych nigdy nie ustanie, bowiem chodzi o ogromne interesy. O ile w Zabrzu Działkowcy mogą spokojnie korzystać z swoich działek to takiej sytuacji nie mają Działkowcy w największych miastach Polski. Podkreśli również, iż Polski Związek Działkowców jest bardzo dobrym partnerem, co było widoczne zwłaszcza podczas ostatniej częściowej likwidacji Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Biała Róża” w Zabrzu jak i innych ogrodów wcześniej.

W dalszej  części uroczystości wręczono nagrody w konkursach „Wzorowa działka roku 2014” oraz „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2014”. Nagrodami poza pucharem oraz dyplomem był sprzęt ogrodniczy niezbędny na działce rodzinnej.  Nagrody oraz gratulacje laureatom składał Pan Józef Noski – Prezes OZ Śląskiego PZD. Poza Działkowcami, również Burmistrz Radzionkowa Pan Gabriel Tobor otrzymał odznaczenie za zasługi na rzecz Polskiego Związku Działkowców.

Na zakończenie zebrani podjęli stanowisko w sprawie działań Rzecznika praw Obywatelskich oraz w sprawie jedności Działkowców.

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, po oficjalnej części, uczestnicy Okręgowych Dni Działkowca przenieśli się przed Dom Działkowca, gdzie został rozstawiony grill oraz kocioł z grochówką.

 

Uczestnicy Okręgowych Dni Dzialkowca przyjęli także list do RPO, który zamieszczamy poniżej.

Załącznik plikowy do pobrania

list_do_RPO_Zabrze.pdf

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio