Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Święto działkowców na 44 Wyspach" - 23.09.2014

O tym, że Okręgowy Dzień Działkowca będzie organizowany w mieście Świnoujście pojawiły się wzmianki w internecie, na tablicach ogłoszeniowych w ogrodach oraz w mieście.

Miasto zostało odświętnie udekorowane flagami związkowymi. Zadbał o to powołany komitet organizacyjny, złożony z przedstawicieli ogrodów oraz przedstawicieli urzędu miasta. Jak postanowili, tak też się stało.

 

O godzinie 10.30 przed pomnikiem na Placu Wolności w asyście pocztu sztandarowego Okręgowego Zarządu PZD delegacje poszczególnych ogrodów złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd żołnierzom poległym w walkach o Świnoujście oraz pionierom budujących polskość na tych ziemiach, a wśród nich pierwsi działkowcy.

O godzinie 11.00 na placu Adama Mickiewicza, zgodnie z ceremoniałem wprowadzono sztandar oraz odegrano hymn działkowców "Zielona Rzeczpospolita".

Powitani zostali działkowcy, członkowie ich rodzin oraz goście. Prezesa Związku reprezentowała Pani Maria Fojt, która przekazała życzenia od Prezesa Polskiego Związku Działkowców i usprawiedliwienie, iż nawał obowiązków nie pozwolił uczestniczyć mu osobiście w uroczystości.

W skrócie przedstawiła również sytuację w PZD zaznaczając problemy, które są dzisiaj najistotniejsze dla wszystkich działkowców, tj. obrona dobrej ustawy o ROD oraz przyjęcie zmian w prawie budowlanym w postaci obywatelskiego projektu pod nazwą "STOP rozbiórkom altan".

Uroczystość zaszczycił swoją osobistością Prezydent Miasta Świnoujście -  Pan Janusz Żmurkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta - Paweł Sujka, zastępca Prezydenta Miasta Joanna Agatowska, asystent Senatora Preissa - Dawid Szymański, Prezes OZ Koszalin – Stanisław Suszek oraz pozostali goście. Na uroczystość przybyły delegacje z różnych stron naszego okręgu m.in. z Choszczna, Stargardu Szczecińskiego, Szczecina, Goleniowa, Gryfic, Gryfina i wielu innych miejscowości.

Oprawa artystyczna oraz zabezpieczenie logistyczne, a także konkursy towarzyszące i namioty wystawiennicze poszczególnych ogrodów – wszystko to było dopięte na czas.

Uroczystość była urozmaicona występami zespołu artystycznego "Stepniczanie" oraz zespołów z Młodzieżowego Domu Kultury Świnoujścia, a także koncertem artysty Andrzeja Warzechy.

Świątecznym akcentem dożynek działkowych było wręczenie przez starostwo poszczególnych ogrodów symbolicznego chleba i soli, koszy kwiatowych oraz tortu dla Prezydenta Miasta i gościom przy melodii "Plon niesiemy plon".

W wystąpieniu Prezesa Okręgowego Zarządu PZD zostały podkreślone szczególne akcenty konieczności obrony ustawy o ROD przy próbach skierowania do badania jej przez Trybunał Konstytucyjny, konieczność poparcia przez działkowców i ich rodziny a także społeczeństwo projektu zmian prawa budowlanego.

Podkreślono również prowadzoną kampanię wcielania w życie ustawy, a także główne kierunki rozwoju ogrodnictwa działkowego w przyszłości. Skierowane zostały życzenia dla Prezesa Związku i wszystkich członków struktur statutowych w Kraju.

Mocno zaakcentowano przychylność samorządu miasta Świnoujście dla ogrodów, czego wynikiem jest pełne uporządkowanie prawne wszystkich ogrodów, a także stała obecność Prezydenta Miasta i członków samorządu w naszych ogrodach działkowych oraz wymierna pomoc dla nich.

Po wystąpieniu i przemówieniach gości odczytany został list do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz apel do działkowców i ich rodzin.

Akcentem świątecznym było wyróżnienie odznaczeniem "Za zasługi dla PZD" oraz złotych odznak "Zasłużony działkowiec".

Świąteczna atmosfera, muzyka, pocztowe gołębie, wóz strażacki oraz zjazd motocyklistów "Czarne damy" uświetniły również uroczyste obchody.

Pogoda wspaniała, a wiec i satysfakcja dla wszystkich, którzy mieli okazję zaprezentować dorobek ogrodów, nalewki, wypieki, ciasta, przetwory działkowe i kosze kwiatowe, które zostały nagrodzone.

W trakcie uroczystości wręczone zostały również nagrody w konkursie okręgowym na najlepszy ogród działkowy, wzorową działkę, wzorową działkę rekreacyjną i wzorową działkę warzywniczo-sadowniczą.

Oj działo się działo! Co poniektórzy poszli w tany.

Obchody Okręgowych Dni Działkowca wpisują się w piękną polską tradycję, która na szczęście jest przez działkowców pielęgnowana pieczołowicie.

W imieniu wszystkich działkowców szczecińskiego okręgu PZD przekazane zostały podziękowania także dla wszystkich samorządów gmin, parlamentarzystów, społeczeństwa miasta Świnoujścia, wszystkim samorządom naszych rodzinnych ogrodów działkowych, a także każdemu, kto przyczynił się do uświetnienia uroczystości.

List od Europosła Pana Bogusława Liberadzkiego odczytała pani Teresa Napiórkowska.

Sobotnie święto było okazją by podkreślić również rolę Prezydenta Miasta i samorządu we współpracy z ogrodami działkowymi, która może być doskonałym wzorem do naśladowania przez inne samorządy i oby tak było wszędzie.

Wracając z uroczystości cały czas w uszach brzmiały słowa pieśni:

"Pod polskim niebem,

co na działkach wyrosły,

ojczyste kwiaty,

w ich zapachu,

urodzie jest Polska".

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio