Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Czytajcie „działkowca”! - 19.09.2014

Okres wczesnej jesieni potrafi być w przyrodzie wyjątkowo piękny i nie bez podstaw zasłużył sobie na miano „babiego lata”. Działki mienią się jeszcze bogactwem kwiatów, pięknie przebarwionych liści i dojrzałych owoców. W tym czasie przypada też sezonowy szczyt prac ogrodniczych. A niezastąpionym doradcą w jesiennej pielęgnacji działki będzie z pewnością październikowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży. Polecamy m.in. wspaniałe odmiany róż, których termin sadzenia przypada właśnie teraz. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

 

● Obecnie trudno wyobrazić sobie działkę bez traw ozdobnych wprowadzających w otoczeniu naturalistyczny a nawet egzotyczny klimat. Czasami są niepozornym dodatkiem, innym razem ważnym atutem. Jednak na pewno, kiedy nadchodzą chłodne noce, pięknie kwitną i przybierają płomienne barwy, stając się głównymi aktorami jesiennego przedstawienia. Wybór jest coraz większy, polecamy więc najlepsze gatunki i odmiany!

 

Róże to wyjątkowo dekoracyjne i uniwersalne rośliny, a jesień to bardzo dobra pora na ich wybór i sadzenie! Warto przy tym wiedzieć co wybrać z ogromnej liczby odmian. Zapraszamy też na zakupy do naszego sklepu internetowego www.dzialkowiecsklep.pl, w którym oferujemy szeroki wybór wspaniałych róż z różnych grup użytkowych oraz materiały przydatne podczas sadzenia!

 

Trzmieliny to jedne z podstawowych roślin ogrodowych. Mogą to być zarówno niskie, zimozielone krzewy jak i wyższe gatunki. Ich zaletą, oprócz atrakcyjnego ulistnienia, są też niezwykle oryginalne owoce o misternej budowie i różowo-pomarańczowych kolorach. Poznajcie najpiękniejsze trzmieliny oraz możliwości ich zastosowań!

 

Irgi są znakomitym wyborem dla wszystkich, którzy poszukują na działkę roślin niewymagających, niezawodnych, a jednocześnie ozdobnych i efektownych. Opisujemy tak różne gatunki i odmiany irg, że każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Brzozy zawsze budziły pozytywne emocje, jednak duże rozmiary często ograniczały ich zastosowanie. Okazuje się, że są również niskie odmiany, które z powodzeniem można stosować na działkach!

 

● Wśród roślin cebulowych często pojawiają się atrakcyjne nowości, są też i mniej znane „perełki”, które zasługują na większą popularność. Na które z nich warto zwrócić uwagę decydując się na zakup? Duży wybór atrakcyjnych roślin cebulowych polecamy na www.dzialkowiecsklep.pl

 


Żywopłoty liściaste są cennym elementem działek i ogrodów, a jesień jest optymalnym terminem na ich zakładanie. Co warto wziąć pod uwagę, planując takie przedsięwzięcie? Jakie rośliny najlepiej się do tego nadają?

 

 

 

 


● Warto już teraz pomyśleć o aranżacji przestrzeni wokół tarasu na kolejny sezon. Jest to też dobra pora na sadzenie krzewów i bylin. Można również zaplanować elementy małej architektury!

 

(ilustracja stron 34-35 z artykułem „Miniogródki”)

● Ostatnio coraz większego znaczenia nabierają miniogródki w skrzyniach lub donicach, które mogą stać się ciekawą dekoracją np. wejścia do altany. Przy ich tworzeniu warto jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki czemu będą atrakcyjne również po kilku latach!

 

● Poznajcie najnowsze trendy w sztuce ogrodowej prezentowane na Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to życie”. Szczególnie atrakcyjne są liczne nowości odmianowe wśród bylin i krzewów!

 

● W handlu pojawiło się wiele nowych odmian krzewów owocowych, takich jak agrest, porzeczka, jeżyna bezkolcowa, malina czy jagoda kamczacka. Które z nich warto polecać do uprawy na działkach?

 

Batat, czyli słodki ziemniak, jest rośliną o wysokich walorach odżywczych a materiał rozmnożeniowy, czyli bulwy, z łatwością dostaniemy w każdym markecie! Jak go uprawiać oraz jak najlepiej wykorzystać w kuchni?

 

● Czy wiecie, że nasiona szałwii hiszpańskiej są jednym z najbogatszych źródeł kwasów omega-3 i omega-6? Doradzamy jak z sukcesem ją uprawiać oraz jak najlepiej wykorzystać!

 

(ilustracja stron 58-59 z artykułami „Rozmnażamy cebule i bulwy” oraz „Pędzimy kwiaty cebulowe”)

● Jesienią wysadzamy do gruntu wiele roślin cebulowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można przy tej okazji je rozmnażać! Jest to też dobra pora na przygotowanie cebul do pędzenia, tak aby już zimą uzyskać piękne kwiaty. Dowiedzcie się jak! (Cebulowe hity na www.dzialkowiecsklep.pl)

 

● Często, sadząc wrzosy, różaneczniki czy borówki, spotykamy się z potrzebą zakwaszenia gleby. Istnieje na to kilka metod, które można też łączyć ze sobą na różnych etapach uprawy!

 

Gryzonie jesienią szukają zimowych kryjówek. Niestety, często ich celem stają się nasze uprawy. Podajemy kilkanaście metod skutecznego zabezpieczania się przed nimi!

 

(ilustracja stron 74-75 z artykułem „Zielone koktaile)

● Jak skutecznie wzmocnić swoją odporność poprzez spożywanie zielonych koktajli? Z czego najlepiej je robić? Podajemy kilka ciekawych przepisów!

 

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w październikowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio