Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Wielkie święto działkowców z Zielonej Góry - 27.08.2014

W minioną sobotę Zielona Góra niczym nie przypominała miasta jakim jest na co dzień. Było kolorowo, głośno, a równocześnie bardzo radośnie. Wszystko za sprawą Dni Działkowca w których wzięło udział 400 działkowców i blisko dwa i pół tysiąca  mieszkańców miasta. W wydarzeniu uczestniczyli także znamienici goście, w tym prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki, wicepremier Janusz Piechociński, były marszałek Sejmu Józef Zych, prezydent miasta Janusz Kubicki, marszałek województwa Elżbieta Polak, a także członkowie zarządu województwa lubuskiego i lubuscy posłowie.

 

 

Oficjalna część uroczystości odbyła się w Zielonogórskiej Filharmonii. Otwierającą przemowę wygłosił prezes OZ PZD w Zielonej Górze Marian Pasiński, który podkreślił, że Zielona Góra jest miastem niezwykle przyjaznym dla ogrodów działkowych. Wielu mieszkańców miast ma też działki w ROD, które stanowią nieodłączny element ich życia. Działkowcy są niezwykle zżyci ze swoimi  ogrodami, dlatego aktywnie uczestniczą we wszystkich działaniach mających na celu ich obronę. Potwierdzeniem tego jest chociażby ogromne zaangażowanie, jakim w ostatnim czasie wykazali się w walce o nową ustawę o ROD. Działkowcy zielonogórscy zebrali tysiące podpisów poparcia pod ustawą, zajęli setki stanowisk, odbyli dziesiątki spotkań z parlamentarzystami. Prezes Pasiński podkreślał, że działkowcy zielonogórscy są mocno zakorzenieni w swojej organizacji czyli PZD, dlatego  mimo możliwości jakie daje im nowa ustawa, nie zamierzają się dzielić, tylko chcą pozostać razem.

 

Słowa uznania i podziękowania  pod adresem działkowców zielonogórskich skierował także Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który także podkreślał ich zaangażowanie w obronę ustawy o ROD. „To między innymi dzięki waszemu, wielkiemu wsparciu mamy dziś dobre prawo, które jest gwarantem dalszego istnienia ogrodów działkowych w Polsce”- mówił prezes PZD.

Prezes Eugeniusz Kondracki przypomniał, że PZD i działkowcy mają na swoim koncie wiele sukcesów, jednak na horyzoncie pojawiają się kolejne zagrożenia, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Jednym z nich jest wystapienie prof. Ireny Lipowicz, w ocenie której nowa ustawa działkowa powinna trafić do TK. „Nasza ustawa jest zgodna z konstytucją-mówił prezes PZd Eugeniusz Kondracki. Nie mieli co do tego wątpliwości konstytucjonaliści i niemal wszyscy posłowie, którzy zagłosowali za jej uchwaleniem. Nie możemy więc dopuścić do tego, by nasz wielki, wspólny sukces został zaprzepaszczony. Musimy pozostać razem tak jak dotychczas. Bo  to jest klucz do naszego sukcesu”- zaznaczał Prezes PZD.

Słowa uznania pod adresem działkowców skierował także wicepremier Janusz Piechociński, który podkreślił, że Polski Związek Działkowców jest organizacją z którą czuje się związany i którą od wielu lat popiera.

Nie będzie lepszej Polski, jak nie będzie lepszych Polaków! Ród związkowy - ród działkowy, jest potwierdzeniem społecznikostwa w najlepszym wymiarze. Tereny działkowe są dziś otwartą przestrzenią publiczną i dlatego muszą być traktowane w sposób szczególny, bo to też jest polska ziemia, ale szczególna. Ta zielona, na którą może przyjść każdy - kto chce się spotkać z ludźmi, kto chce z dziećmi i wnukami spędzić dobrze czas - mówił wicepremier Piechociński, dodając, że jest to pierwszy okręgowy Dzień Działkowca, który spędzam poza Mazowszem.

Podczas Dni Działkowca głos zabrał także prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, który w swoim wsytąpieniu wielokrotnie wskazywał na dobrą i owocną współpracę z działkowcami i Polskim wiązkiem działkowćów. Zwrócił się też do przedstawicieli władz, by swoje poparcie i pomoc dla działkowców wyrażali na co dzień, a nie tylko przy okazji ważnych uroczystości.

Także wszyscy pozostali uczestnicy dożynek, którzy zabierali głos deklarowali swoje poparcie dla działkowców i Związku. Podkreślali, że jest to jedna z nielicznych organizacji w Polsce, która nie złamała się pod atakami i naciskami różnego rodzaju grup interesu, co jest potwierdzeniem jej prawdziwej siły.

OdznaczeniaPodczas uroczystości wręczono również  20 odznaczeń związkowych „Za zasługi dla PZD oraz złotą odznakę „Zasłużonego Działkowca”. Honorowe odznaczenie „Za zasługi dla PZD" z rąk Eugeniusza Kondrackiego otrzymał prezydent J. Kubicki.

Ministerstwo Rolnictwa także przyznało honorowe odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” przedstawicielom Polskiego Związku Działkowców. Wyróżnieni zostali działkowcy, którzy  w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju ogrodnictwa działkowego w regionie Zielonej Góry. Działowców odznaczył wicepremier Janusz Piechociński oraz Prezes PZD Eugeniusz Kondracki.

 

Plony działkowe


Ważnym punktem programu była wystawa kwiatów i plonów działkowych z 40 rod, którą odwiedziło około 2500 mieszkańców miasta. Działkowcy prezentowali na niej owoce, warzywa , wina i przetwory wyprodukowane z działkowych plonów. Ponadto można było podziwiać wieńce i kosze działkowych kwiatów. Wśród nich dominowały słoneczniki, które są symbolem Polskiego Związku Działkowców. Nie zabrakło również wystaw ogrodowych kronik, które dokumentują ciekawe i ważne wydarzenia w historii poszczególnych ogrodów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też ekspozycja „domków dla zapylaczy” przygotowana działkowców.

To były kolejne Udane i cieszące się wielką popularnością obchody Dni Działkowca , które pokazały, że ogrody działkowe były, są i będą potrzebne, nie tylko działkowcom, ale i całemu społeczeństwu.

 

 

 (mz)

 

 

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.