Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"I tym razem uda się potwierdzić jedność całego środowiska" - 12.08.2014

Stanowisko

Okręgowej Konferencji Przedzjazdowej PZD w Kielcach

z dnia 7 sierpnia 2014 r.

 

w sprawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 stycznia 2014 r.
w przedmiocie altan w rodzinnych ogrodach działkowych i zakwestionowania ich konstrukcji

 

 

Polskie ogrodnictwo działkowe ma już ponad 115 lat.

Niemal od samego początku tworzenie ogrodów działkowych – przydział indywidualnych działek związany był z budową obiektu, który umożliwiał swoisty „start” w przedmiocie zagospodarowania nowo przydzielonych „300 m²”.

Określenie „altana”, bo tak definiowano tenże budynek, wprowadzone zostało  i przyjęło się w ogrodach działkowych już ponad wiek temu.

Zmieniały się oczywiście czasy, zmieniały się i materiały, z których je budowano.

Coraz częściej drewniane konstrukcje zastępowano masywniejszymi, choć nie brak i dziś w wielu ogrodach powrotu do naturalnych surowców w zakresie budowy altan.

Ustawodawca zmieniając kolejne akty prawne, w tym i prawo budowlane, modyfikował dopuszczalną powierzchnię altanek i ich wysokość. Nigdy jednak nie określał ich konstrukcji i materiałów z jakich miałyby być wykonane.

Jak się okazało, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z początku bieżącego roku, skutecznie zachwiał stabilnością altan działkowych. Wydane orzeczenie sprowadziło niemal każdy z tych obiektów do poziomu samowoli budowlanej z uwagi na jego konstrukcję.

W uzasadnieniu NSA, potwierdzonym także przez sąd niższej instancji i całe postępowanie administracyjne jakie toczyło się w indywidualnej sprawie, altana winna być lekką konstrukcją, trwale niezwiązaną z gruntem o ścianach ażurowych.

Czy można sobie wyobrazić altanę 35 m² o ścianach ażurowych?

Zapewne i można ale czy odnajdzie się w tym choćby procent zwykłego rozsądku…?

Czy sam Ustawodawca, któremu z zasady przyznaje się przymiot „rozsądnego”, zwiększając dopuszczalną powierzchnię altan, zwiększałby powierzchnię możliwej
do postawienia „wiaty ogrodowej”?

Bardzo trudno byłoby po raz kolejny doszukać się owego pierwiastka zdrowego rozsądku.

Jak to się stało, że po ponad stu latach, kwestia altan działkowych przybrała tak niepokojący obrót i wokół tej kwestii zrodziły się tak radykalne rozstrzygnięcia?

Trudno oprzeć się naszym zdaniem wrażeniu, iż poczyniona przez NSA wykładnia przepisów, wpisuje się w katalog tych wszystkich wystąpień jakie odnosiły się i nadal odnoszą w stronę działkowców i ROD.

Nie możemy pozbyć się wrażenia, iż stajemy przed kolejną próbą nastawioną na perspektywiczną likwidację ogrodnictwa działkowego.

Potwierdzeniem powyższego niech będzie prosty przykład w zakresie samej likwidacji ogrodu. O jak znacząca kwotę spadnie wartość odszkodowania
dla działkowców jeśli z kwoty tej wyłączymy altany uznane za samowole budowlane…?

Czyż nie opłaca się wówczas dokonywać daleko idącej likwidacji ogrodów
z uwagi na znacznie mniejsze koszta?

Czy nie jest to w końcu próba kolejnego uprzykrzenia polskim działkowcom posiadanych działek i wprowadzenia zwykłego zamieszania w ROD?

Pytań można by mnożyć.

W związku z powyższym za w pełni zasadne i konieczne uznajemy powołanie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „STOP rozbiórkom altan”, który przygotował nowelizację Prawa budowlanego z koniecznym wprowadzeniem definicji altany działkowej.

Bez takich zapisów nie uda się skutecznie zdjąć piętna samowoli z ponad 900 tysięcy obiektów znajdujących się w rodzinnych ogrodach działkowych.

Dobitnym przykładem wsparcia ze strony środowiska działkowców jest chociażby liczba zebranych na dzień dzisiejszy podpisów poparcia pod obywatelską inicjatywą.

W samym województwie świętokrzyskim zebranych zostało już blisko
8 tysięcy podpisów.

Wierzymy głęboko, że tak jak zwycięsko wyszliśmy z batalii o nową Ustawę
o ROD, tak i tym razem uda się potwierdzić jedność całego środowiska w kolejnej, niezmiernie ważnej sprawie.

 

 

        /-/ Zofia Tyczyńska                                                                       /-/ Edward Galus

 

      Sekretarz Okręgowej                                                          Przewodniczący Okręgowej

Konferencji Przedzjazdowej                                                    Konferencji Przedzjazdowej

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.