Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Po raz kolejny zmuszeni jesteśmy bronić się" - 08.08.2014

Szanowna Pani Premier

15 lipca 2014 r. w dzienniku „Rzeczpospolita” ukazał się artykuł, z którego treści wynikało, że Pani Irena Lipowicz Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do Pani zarzuca nowej ustawie o ROD niekonstytucyjność. W związku z tym chcielibyśmy wyrazić swój sprzeciw wobec powyższego działania Rzecznik Praw Obywatelskich. Ustawa o ROD jest ustawą, która obowiązuje zaledwie od siedmiu miesięcy, a już pojawiają się zakusy, różnych środowisk, aby tę ustawę uznać za niezgodną z Konstytucją RP.

Należy przy tym pamiętać Szanowna Pani Premier, że ustawa o ROD podczas procesu legislacyjnego była badana również pod względem zgodności z Konstytucja RP i w tym czasie nie pojawiły się żadne prawne wątpliwości, które skłoniłyby Rzecznika Praw Obywatelskich do wystąpienia w tej sprawie do Pani Premier. W związku z tym, pytamy co skłoniło Panią Rzecznik do napisania tego rodzaju pisma? Czyżby były to partykularne interesy grup społecznych, od zawsze nieprzychylnym działkowcom?

 

 

Szanowna Pani Premier

Proszę zwrócić uwagę, że prawo stanowione w Polsce powinno budzić zaufanie obywateli, powinno być przede wszystkim stałe i pewne. Niestety „dzięki” tego rodzaju wystąpieniom takiej pewności działkowcy wciąż nie mają. Ustawa o ROD z 13 grudnia 2013 r. została wniesiona pod obrady Sejmu RP jako projekt obywatelski, projekt, który zyskał poparcie tak naprawdę ponad miliona działkowców i sympatyków ogrodnictwa działkowego w Polsce, przeszedł długą drogę legislacyjną, a My uważamy, że jest to dobra ustawa dla działkowców. Ustawa, która w należyty sposób chroni ich prawa. Dlatego też nie zgadzamy się na próby obalenia naszej ustawy pod pretekstem zarzutu o jej niezgodności z Konstytucja RP. Rzecznik Praw Obywatelskich ma obowiązek stać na straży praw wszystkich obywateli, w tym również działkowców.

Pani Premier, proszę nie zapominać, że działkowcy to również obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, których prawa powinny być w Polsce respektowane i szanowane! Niestety tak się nie dzieje, dlatego też wnosimy o pozostawienie naszej ustawy w niezmienionym kształcie, bo realizuje ona wszystkie postulaty działkowców zgłaszane podczas procesu legislacyjnego. Ustawa spełnia wszystkie przesłanki natury prawnej i nie można zarzucić jej niekonstytucyjności.

 

Uczestnicy Narady Prezesów Zarządów ROD z dniu 6 sierpnia 2014 r.

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio