Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – tak wypoczywają seniorzy - 29.07.2014

Kiedy myślimy o letnim wypoczynku to najczęściej kojarzy nam się to z morzem, górami, jeziorem lub wyjazdem zagranicznym. Tymczasem jak mówi stare przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Bowiem tuż obok nas znajdują się zaciszne i piękne miejsca, które od wielu lat zapraszają do wypoczynku na łonie przyrody– są to ogrody działkowe. Nie każdy może i chce wyjeżdżać na wakacje poza miasto. Tymczasem działkowe bramy to wrota do niezwykłych miejsc niczym w bajce o Alicji z krainy czarów. Wczasy na działkach dla seniorów, które organizowane są w wielu miejscach w kraju na terenach ROD, to wspaniała okazja do aktywnego spędzenia letnich dni w miłym towarzystwie i na świeżym powietrzu.

- Wypoczynek dla seniorów organizujemy w naszym ogrodzie już od 18 lat. Taka forma spędzania wakacji cieszy się niesłabnącą popularnością. A w tym roku za tę inicjatywę otrzymaliśmy certyfikat od prezydenta miasta Płock – mówi prezes ROD Kościuszki” w Płocku Kazimierz Kowalski. Podkreśla, że bardzo ważne jest, aby ogrody służyły nie tylko działkowcom, ale też całemu społeczeństwu, więc także tym, którzy nie mają swoich działek, a chcieliby w sezonie letnim odpocząć na działkach. Taką możliwość stwarzają właśnie wakacje dla seniorów organizowane w ROD. – Działkowcy to bardzo gościnna społeczność – chętnie pokazują swoje działki wakacyjnym gościom, dla których co roku organizujemy wypoczynek w naszym ogrodzie – mówi prezes ROD „Kopernik” w Białymstoku Aleksander Bugacewicz.

Uczestnicy takich wakacji nie nudzą się, bowiem plan dnia wypełniony jest różnorakimi zajęciami. Są wycieczki, imprezy intergracyjne, ćwiczenia rehabilitacyjne, prelekcje o zdrowiu i warsztaty. Seniorzy spędzają czas na poznawaniu tajników komputera, malowaniu obrazów, ćwiczeniach manualnych, a nawet na pisaniu wierszy. - Rok temu podczas wczasów dla seniorów np. pływaliśmy tramwajem wodnym. Seniorzy byli zachwyceni. Były też zajęcia taneczne, kursy samoobrony i pierwszej pomocy, prelekcje pracowników ZUS – mówi Barbara Kuklińska z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, która współorganizowała wczasy w ROD „Koło II” na warszawskiej Woli. – To dla starszych osób świetne miejsce, bo nie trzeba nigdzie daleko jeździć-wystarczy przejść kilka kroków i jest się w ROD, gdzie mamy duży teren dla siebie i świetlicę – zachwala. - Takie wczasy to także czas nawiązywania kontaktów towarzyskich. – Panowie grają w karty, panie szydełkują. I rozmawiają, wspominają – wylicza.

Każdego roku z takiej formy wczasów korzysta w całej Polsce co najmniej kilka tysięcy osób. Dlaczego seniorzy wolą spędzić wakacje w ROD niż wyjechać w dalekie strony? – W ogrodzie działkowym mogę posłuchać śpiewu ptaków, które uwiły sobie gniazdo na jabłonce, mogę obserwować jeża, który przychodzi tu codziennie, mogę porozmawiać z ludźmi, pośmiać się i nawet potańczyć – mówi uczestnik wakacji w ROD „Kopernika” w Białymstoku pan Stanisław. - Wyjazd za granicę czy do jakiegoś kurortu nie jest na moją kieszeń – mówi. - Taki wyjazd do jakiegoś miejsca  nad Bałtykiem czy w Tatrach to duży wysiłek i stres, bo trzeba spakować walizki, a później spędzić wiele godzin w podróży – mówi inna uczestniczka wakacji dla seniorów w ROD „Karola Świerczewskiego” w Nowym Tomyślu pani Danuta. - Jak już człowiek dojedzie na miejsce, to często się okazuje, że coś jest nie tak - pensjonat droższy niż miał być, pokój mały, ciasny i brudny, a woda ciepłą tylko rano albo wcale, a do tego tłumy ludzi nie pozwalają odpocząć – wyjaśnia. – W ogrodzie działkowym ludzie są życzliwi i przyjaźni, jest miło i przyjemnie i takich problemów nie ma – dodaje.

Prezes ROD Koło II w Warszawie Tadeusz Cwojdziński zauważa, że wielu  uczestników „Wakacji dla seniorów” uczestniczy w takiej formie wypoczynku już nie po raz pierwszy. - Ludzie są zadowoleni i czekają na kolejny rok, by znów wziąć udział w działkowych wczasach. Prezesi ROD organizujących wypoczynek dla seniorów podkreślają, że organizowanie wczasów to jedna z misji ogrodów działkowych. Jest to nie tylko wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu na odpoczynku, ale również możliwość uczenia się nowych umiejętności, na które wcześniej nie było czasu, czy okazji. - Siedzimy sobie, gramy w karty, rozmawiamy, śpiewamy – bardzo przyjemnie jest. Taki mały raj dla nas – mówi uczestnik wakacji dla seniorów w ROD „Odrodzenia” w Środzie Wielkopolskiej. - Podoba mi się, jest dużo zieleni. Lepiej tu, jak w gorącym domu, a na działkach mamy świeże powietrze, siedzimy sobie pod lipą i odpoczywamy – dodaje inna uczestniczka. - Średzcy seniorzy wypoczywają latem na terenie ogrodu działkowego już od ponad 41 lat. Najwytrwalsi zaczynają pytać się o to, czy i w tym roku będzie zorganizowany dla nich turnus już na wiosnę – mówi prezes ROD „Odrodzenia” w Środzie Wielkopolskiej Przemysław Jaśkowiak. Kiedy 3 tygodniowy turnus wczasów pod gruszą dobiega końca, jego uczestniczy z żalem żegnają się, by czekać na kolejne wakacje i możliwość wypoczynku wśród zielonych działek.

Zdrowotny aspekt takiego wypoczynku potwierdzają też naukowcy. Kontakt z roślinami, praca ogrodnicza pozwala poprawić zdrowie fizyczne i samopoczucie, redukować stres, napięcie, agresję oraz funkcjonowanie społeczne. Przebywanie wśród natury niesie za sobą wiele pozytywnych oddziaływań - twierdzą eksperci zajmujący się hortiterapią, czyli leczniczym oddziaływaniem roślin na człowieka. Wczasy w ogrodach odbywają się m.in. w Płocku (ROD „Kościuszki”), Warszawie („ROD „Rakowiec”, ROD „Koło II”), Chodzieży (ROD „Powstańców Wielkopolskich”), Białymstoku (ROD „M. Kopernika”) , Środzie Wielkopolskiej (ROD „Odrodzenia”) czy w Nowym Tomyślu (ROD „K. Świerczewskiego”). – Kiedy patrzę na szczęśliwe twarze uczestników wakacji dla seniorów to wiem, że naprawdę warto robić coś dla innych ludzi – mówi prezes średzkiego ogrodu działkowego i zachęca, by w organizację takiej formy wypoczynku włączyły się wszystkie ogrody działkowe.

AH

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.