Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Garstka frustratów nie może rządzić ogrodami" - 27.07.2014

                                                                                                Stronie Sląskie, 25 lipca 2014 r.

Józef Biernacki

z ROD „Pod Świerkiem”

w Stroniu Śląskim

 

                                                                                              Pani

                                                                                              Elżbieta Bieńkowska

                                                                                               Minister Infrastruktury i Rozwoju

 

           

            Przeczytałem dokładnie pismo Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 20 czerwca 2014 r. skierowane do Pani Minister, w którym Rzecznik  podważa konstytucyjność przepisów nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych i uwierzyć nie mogłem, że w takim szybkim tempie elity rządzące znowu chcą wypowiedzieć wojnę działkowcom. Nie dany jest nam działkowcom spokój w ogrodach, nie mówiąc już o poszanowaniu naszych praw i wolności zagwarantowanych    w  ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych, uchwalonej  pół roku temu.

            Pani Minister

            Zwracam się do Pani w imieniu działkowców z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Pod Świerkiem” w Stroniu Śląskim, aby nie podzielała Pani insynuacji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Działkowcy nie zwracali się do Rzecznika z czymkolwiek, nie skarżyli się, że ustawa ujmuje im praw.  Zatem nie w  interesie działkowców Rzecznik wystąpiła z pismem do Pani Minister o opinię                    w zakresie konstytucyjności najistotniejszych dla nas praw.

Działkowcy w moim Ogrodzie wiedzą, że władza rządząca  podjęła próbę zakwestionowania  tych przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, które zabezpieczają należycie nasze prawa do gruntów ogrodów działkowych, prawo do członkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym Polski Związek Działkowców a także przepisów dotyczących demokratycznego wyboru stowarzyszenia ogrodowego, które ma zarządzać ogrodem. Pewnie władza wolałaby aby o wyborze stowarzyszenia ogrodowego przesądzała nie większość działkowców, a mniejszość. Wówczas o wyodrębnieniu decydowałaby garstka frustratów, którym wizja rządzenia w ogrodach  po swojemu nie pozwala rozumieć, że rządzić można tylko zgodnie z prawem. Ci wizjonerzy w szybkim czasie doprowadziliby ogrody do  rozpadu i w konsekwencji do likwidacji stowarzyszenia ogrodowego            i ogrodów. Grunty takich ogrodów powróciłyby do właścicieli tj. gmin lub Skarbu Państwa.

            Działkowcy wiedzą, że dopóki będą razem w Polskim Związku działkowców, dopóty będą istniały i rozwijały się rodzinne ogrody działkowe. Próbę likwidacji Naszego Związku podjął w ubiegłym roku poseł Stanisław Huskowski w swoim projekcie ustawy o ogrodach działkowych. Ten projekt przepadł w Sejmie RP jako niekonstytucyjny. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich ponawia tę próbę, nie zdając być może sobie sprawy, że stała się narzędziem w walce o unicestwienie legalnego stowarzyszenia zrzeszającego milion członków – obywateli RP.

            Działkowcy chcą wierzyć, że Pani Minister  w sprawie kwestionowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich zajmie stanowisko zgodne z naszymi oczekiwaniami.

 

                                                                                                          / - / Józef Biernacki

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio