Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Dlaczego RPO nie uszanuje tego, że działkowcy chcą należeć do PZD?" - 27.07.2014

                                                                                                 Dzierżoniów, 25 lipca 2014 r.

Marian Sznurowski

z ROD „Panorama”

w Dzierżoniowie

                                                                                                Pani Elżbieta Bieńkowska

                                                                                                Minister Infrastruktury i Rozwoju

           

            Działkowcy z mojego Ogrodu są zaniepokojeni wystąpieniem z dnia 20 czerwca br. skierowanym do Pani Minister przez Rzecznika Praw Obywatelskich – Panią Irenę Lipowicz. Dziwi nas i oburza, że Rzecznik Praw Obywatelskich zamiast bronić naszych praw jako obywateli, występuje przeciwko naszym prawom, które Sejm RP uchwalił w obywatelskiej ustawie                     o rodzinnych ogrodach działkowych.

To my działkowcy domagaliśmy się tych praw składając w Sejmie RP nasz obywatelski projekt ustawy, wsparty przez blisko milion obywateli.

Ustawa weszła w życie pół roku temu i my ją sukcesywnie wdrażamy w życie m.in. poprzez  zabrania wszystkich działkowców w celu dokonania wyboru stowarzyszenia, które ma zarządzać ogrodem działkowym. Mamy na to czas do 18 stycznia 2015 r., a już zaczyna się kolejny atak  na nasze prawa.

Najpierw Związek Miast Polskich, który wnioskował do Prezydenta RP o zaskarżenie nowej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, potem zagrożenie legalności naszych altan na działkach,  a teraz jednoosobowy organ władzy państwowej - Rzecznik Praw Obywatelskich, który kwestionuje nasze najważniejsze prawa i wolność zrzeszania się. Najbardziej nas  bulwersuje  i niepokoi fakt, że Rzecznik podważa konstytucyjność istnienia naszej jedności  w Polskim Związku Działkowców. Dlaczego Rzecznik uważa, że istnienie naszego Związku jest niekonstytucyjne? Dlaczego nie uszanuje tego, że to my działkowcy chcemy  być właśnie w tym Związku zrzeszeni? Czy dlatego, że jest nas w Polskim Związku Działkowców milion rodzin działkowców i  skutecznie przez ponad 20 lat odpieraliśmy ataki i zakusy władzy rządzącej   w państwie  na  grunty ogrodów działkowych?

Jesteśmy pewni, że jednak elity rządzące po zeszłorocznej przegranej z nami batalii o  ustawę działkową według projektu wniesionego przez posła Stanisława Huskowskiego, ponawiają walkę            o wielki kapitał, który stanowią tereny ogrodów działkowych w Polsce.  W tej nowej walce Rzecznik Praw Obywatelskich jest narzędziem, którym posłużyła się władza, aby krok po kroku doprowadzić ustawę do Trybunału Konstytucyjnego celem stwierdzenia, że jej najważniejsze dla  obywateli – działkowców prawa są niezgodne z konstytucją.

            Pani Minister

 Przekazuję Pani swój list, który wiernie odzwierciedla głosy działkowców w moim Ogrodzie              i proszę wraz z nimi, aby w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich nie podzieliła Pani jej obaw o przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Prawa nasze w niej zapisane są zgodne z naszą wolą. A to, że nie  zgodne z oczekiwaniami rządzących, nie jest i nie powinno być zadaniem Rzecznika Praw Obywatelskich. W konstytucji jest zapisane, że zadaniem Rzecznika jest stanie na straży wolności i praw człowieka i obywatela.

 

                                                                                / - / Marian Sznurowski

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio