Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Czytajcie „działkowca”! - 23.07.2014

Działka w środku lata zachwyca bujnym kwitnieniem, kolorami i zapachami i nie ustępuje urodą tej z okresu wiosny. W słoneczne, ciepłe dni wspaniale się w na niej wypoczywa. Nie zapominajmy jednak, że przynajmniej niektóre rośliny wymagają w tym czasie szczególnej pielęgnacji. Warto też zastanowić się nad zmianami w ogrodowej architekturze. Pomysłów i inspiracji z pewnością nie zabraknie w sierpniowym „działkowcu” który właśnie pojawił się w sprzedaży. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze dotyczące m.in. najczęstszych problemów w uprawie oraz najważniejszych prac do wykonania. Poniżej przedstawiamy niektóre z tematów:

 

Iglaki to niezwykle bogata grupa roślin, bardzo zróżnicowana pod względem pokrojów, rozmiarów i kolorów. Zachowują dekoracyjność przez cały rok i nie wymagają tak starannej pielęgnacji. Stały się bardzo popularne na działkach a koniec lata jest korzystnym terminem na ich sadzenie. Poznajcie zatem ciekawe nowości oraz najcenniejsze gatunki i odmiany!

 

● Wiele roślin ozdobnych ma cechy atrakcyjne dla zwierząt, miododajne kwiaty służące owadom zapylającym czy jadalne owoce stanowiące pokarm dla ptaków. Dzięki temu, mogą stać się ważnym elementem w działkowym ekosystemie, zwiększając bioróżnorodność!

 

Wiciokrzewy to piękne i długo kwitnące pnącza, które zasługują na większą popularność. Warto poznać ich wymagania i możliwości zastosowań, tym bardziej, że wzbogaciły się ostatnio o kilka cennych odmian!

 

Agapant, zwany też afrykańską lilią to wyjątkowej urody roślina. Wymaga  jednak przechowywania w czasie zimy. Warto jednak ponieść pewien wysiłek, aby latem cieszyć się jego urokiem.

Rzeźby roślinne stają się coraz bardziej modne. Można dzięki nim tworzyć atrakcyjne a nawet zaskakujące elementy na działce. Jakie rośliny najbardziej się do tego nadają? Jak przygotować je do formowania?

 

Rośliny ozdobne często zachwycają nas swoją urodą, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że niektóre z nich mogą być trujące. Nie powinno to od nich odstraszać, warto jednak je poznać, a przy uprawie zachować ostrożność, co uchroni nas przed wieloma niebezpiecznymi skutkami, szczególnie gdy mamy małe dzieci!

 

Ścieżka prowadząca do altany jest jednym z najbardziej uczęszczanych i  widocznych elementów działki. Doradzamy więc jak najlepiej zaaranżować przy niej roślinność dekoracyjną przez cały rok – efektownie i praktycznie!

 

Mała architektura to nieodzowny element każdej działki, który daje nie tylko efekt estetyczny, ale wpływa także na funkcjonalność i komfort naszego wypoczynku. Co warto zatem wybrać i jak dopasować do naszych potrzeb i możliwości?

 

● Jeśli macie kwaśną glebę na działce, polecamy krzewy owocowe dobrze się do tego nadające. Z pewnością warto spróbować ich uprawy, bo dają  naprawdę wyjątkowe i cenne owoce! Doradzamy też jak zapewnić im najlepsze warunki uprawy.

● Lato to dobra pora na cięcie drzew owocowych, takich jak czereśnie, wiśnie, morele czy brzoskwinie. Jeśli znajdziemy czas na przycięcie ich po zerwaniu owoców z pewnością wyjdzie im to na zdrowie! Doradzamy jak najlepiej przeprowadzić ten zabieg.

 

Azjatyckie odmiany gruszek są coraz bardziej popularne. Często mówi się o nich gruszki jabłkowe, ponieważ kształtem i konsystencją przypominają jabłka. Można je z powodzeniem uprawiać także u nas!

 


● Kolejny przybysz z Azji to kapusta Pak-Choy, która jest doskonałą rośliną poplonową. Podajemy zasady jej uprawy a także możliwości wykorzystania,  przed wszystkim na smaczne, soczyste surówki!

 


● W sierpniu po raz ostatni przycinamy żywopłoty. Warto wiedzieć dla jakich gatunków i jaką techniką najlepiej wykonywać ten zabieg!  

 

● Utrzymanie czystej wody w oczku wodnym nie jest łatwe. Pomocne w tym celu mogą być odpowiednie rośliny, ryby. Można też wziąć pod uwagę rozwiązania techniczne oraz metody mikrobiologiczne!

 

● Niektóre gatunki mają zdolność do poprawy zdrowotności i żyzności gleby. Są to tzw. rośliny fitosanitarne. Warto je poznać i odpowiednio zastosować!

 

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w sierpniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio