Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Tylko razem jesteśmy silni" - 18.07.2014

                                                                                     Wałbrzych, dnia 17.07.2014r.

 

 

Działkowcy  ROD „Kolejarz”

w Wałbrzychu

 

 

                                                                                       Pani

                                                                                       Irena Lipowicz

                                                                                       Rzecznik Praw Obywatelskich

 

 

          Po zapoznaniu się z artykułem pt. „Monopol na działkach ma się dobrze” zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” w dniu 15 lipca 2014 roku działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kolejarz” w Wałbrzychu wyrażają swoje zaniepokojenie i  duże obawy o dalsze losy ogrodów działkowych.Zastanawiające jest to, czy kiedykolwiek zakończy się walka o nasze ogrody działkowe ?

Dlaczego działkowcy nie mogą spokojnie uprawiać swoich działek ? Czy i kiedy w końcu władza, na którą głosowaliśmy przestanie czepiać się zapisów naszej ustawy działkowej? Po uchwaleniu nowej ustawy z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych działkowcy byli przekonani że walka o nasze Ogrody w końcu się zakończyła. Obecnie widać, że bardzo się mylili.

Z perspektywy czasu najpierw niektóre zapisy nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych kwestionował Prezes Związku Miast Polskich Pan Ryszard Grobelny, a następnie Sąd  Administracyjny postawił pod znakiem zapytania altany działkowców, które w świetle jego orzeczenia będą musiały zostać wyburzone. Obecnie Pani Rzecznik Praw Obywatelskich wszczyna nową batalię o grunty i majątek Polskiego Związku Działkowców.      

 Pani Rzecznik

 Zarzuca Pani uprzywilejowaną pozycję monopolisty Polskiego Związku Działkowców. Ponadto uważa, że nic się nie zmieniło w odniesieniu do majątku naszej organizacji. Ale zapomina Pani, albo nie wie,  że  inicjatywa obecnych zapisów ustawy  wyszła od samych działkowców, którzy napisali projekt ustawy, a następnie  prawie 1 milion obywateli ten projekt poparło. Był to obywatelski projekt, który został uznany jako najbardziej demokratyczny i zgodny ze wszystkimi zasadami Konstytucji RP.

Ponadto chcemy przypomnieć Pani Rzecznik, że w kwestii ustawy wypowiadali się najwybitniejsi konstytucjonaliści podczas prac legislacyjnych. Nie rozumiemy, dlaczego Pani tak bardzo przeszkadza nasza organizacja ? Podkreślamy, że dotychczas nikt z nas działkowców nie zrezygnował z członkostwa w PZD. My chcemy być razem, bo tylko razem jesteśmy w stanie obronić nasze Ogrody.

Wkrótce zgodnie z ustawą działkową w naszym Ogrodzie „Kolejarz” odbędzie się zebranie, w którym działkowcy zdecydują czy pozostaną w stowarzyszeniu ogólnopolskiej organizacji PZD, czy założą stowarzyszenie lokalne, które poprowadzi nasz Ogród.  Ustawa daje działkowcom prawo wyboru w tym zakresie, a ponadto nie zmusza  żadnego działkowca, aby został członkiem PZD jeśli chce użytkować działkę.    

Natomiast Pani  obawy co do konstytucyjności nowej ustawy działkowej są zupełnie niedorzeczne i bardzo szkodliwe. Próbuje Pani podważyć fundamentalne zapisy naszej ustawy działkowej, ponieważ przeszkadza Pani jedność miliona działkowców. Ta jedność  była od dziesięcioleci solą w oku polityków i jak się okazuje jest nadal.  

 Pani Rzecznik

Wywołuje Pani pod naciskiem polityków będących u władzy kolejną wojnę  z działkowcami. Jako Rzecznik praw obywatelskich powinna Pani bronić praw obywateli, a nie występować przeciwko nim.

Oświadczamy, że w tej  wojnie będziemy walczyć z niesprawiedliwością do upadłego.

 

 

                                     

 

 

 

                                    Sekretarz                                                     Wiceprezes                               

 

                      / - /   Helena Markiewicz                                     / - / Bronisław Tkacz

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio