Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Już dziś podpisujemy się pod apelem "Stop rozbiórkom altan" - 04.07.2014

Iława dnia 04.07.2014r.

 

Działkowczynie rodzinnych ogrodów

działkowych rejonu iławskiego

 

 

Marszałek Sejmu

 

My, działkowczynie iławskie, posiadające swe działki w Okręgu Warmińsko – Mazurskim, z wielkim oburzeniem zostaliśmy poinformowani przez Naczelny Sąd Administracyjny, że możemy być ukarani za posiadane „altanki” zgodnie pobudowanej w myśl ustawy o ROD z 2013r.

Sięgając myślą od chwili powstania ogrodów działkowych przez okres 150 lat, zawsze „altanka” na działce spełniała ta samą funkcje, co i teraz. Normowany status prawny ogrodów działkowych przez ten okres, nigdy nie określały definicji dot. budowy altan na działce poza określeniem wymiarów. Żaden akt prawny „Prawo Budowlane”, „Ustawa o Gospodarce Nieruchomościami” nie kwestionowała budowania na działkach obiektów poza ich wymiarami. Każdy ogród dbał i dba oto, aby „altanka” ta służyła dobrze nam rodzinom w spędzaniu wolnego czasu, altanka ta nie jednokrotnie była pomocą w nauce młodemu pokoleniu w uprawach warzyw, pielęgnacji krzewów i drzew owocowych.

Iławskie działkowczynie wiedząc, co dla rodziny stanowi działka, aktywnie broniły projektu obywatelskiego o ROD, kiedy upragniona ustawa weszła w życie w styczniu 2014r, były przekonane, że mogą swobodnie uprawiać swe działki.

A jednak po pół roku "normalności" ponownie ci co przegrali , zmuszają nas do odkurzenia transparentów i wyjścia na ulice, aby bronić swego – zdobycie 100 tyś podpisów, to kwestia jednego weekendu.

Już dziś, podpisujemy się pod apelem "stop rozbiórkom altan”. Jesteśmy zadowoleni, że KR PZD podniosła ten temat nowelizacji ustawy "Prawo Budowlane”, z którego wyrzucone powinno być słowo "altanka” i zastąpione na "altanka działkowa”, nazwą dostosowaną do obowiązujących przepisów prawa sadowego.

Rodzinne ogrody działkowe od zawsze pełniły i nadal pełnią wiele istotnych społecznych funkcji, wśród których trudno nie docenisz możliwości rekreacji, integracji rodzinnych młodego i starszego pokolenia w realizowaniu swych hobby w postaci upraw kwiatów warzyw czy owoców.

Ogrody w obecnej chwili edukują pokolenia w tworzeniu zdrowego środowiska przyjezdnemu człowiekowi, – twierdzenie, że do tych celów wystarczy altanka ażurowa osłaniająca działkowców przed deszczem i słońcem - jest kpiną!

My działkowczynie iławskich ogrodów oczekujemy od Sejmu dokonania szybkiej nowelizacji ustawy „Prawo Budowlane”, które zabezpieczą nasze prawa i określą właściwą definicję „altanki działkowej” na działce w ROD.

 

 

W imieniu działkowczyń iławskich

Prezes ROD ,,Grządka” w Iławie

/-/Jan Kamiński

 

Takiej samej treści pismo działkowczynie z Iławy skierowały również do NSA.

Załącznik plikowy do pobrania

Dzialkowczynie_z_Ilawy.pdf

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio