Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na lipiec - 30.06.2014

● Konkurs dla działkowców! Wszystkich użytkowników pięknych działek zapraszamy do udziału w konkursie miesięcznika „Działkowiec”– „Moja Działka”. To okazja do zaprezentowania własnego ogródka i zdobycia cennych nagród o łącznej wartości 36 000! Zgłoszenia można nadsyłać do 20 września na adres: Redakcja „Działkowca” ul. Bobrowiecka 1 00-728 Warszawa. Szczegóły konkursu można znaleźć w czerwcowym wydaniu „Działkowca” i na www.dzialkowiec.com.pl

● Rośliny na komary Z każdym dniem komary dają się nam we znaki coraz bardziej.  Kto nie chce lub nie może stosować chemicznych preparatów przeciw komarom może posadzić na działce, balkonie lub tarasie rośliny, które skutecznie odstraszą te insekty. Po szczegóły zapraszamy do lipcowego „Działkowca”.

● Z grządki do garnka Spędzamy w ogrodzie dużo czasu warto więc pokusić się o przygotowanie tam różnych potraw z wykorzystaniem warzyw, ziół i owoców z ogrodu. W lipcowym „Działkowcu” podanych jest wiele przepisów na takie letnie potrawy – warto je wypróbować! Tym, którzy planują budowę letniej kuchni w ogrodzie polecamy artykuł z „Mojego Ogródka” – poza praktycznymi wskazówkami architekta, są tam gotowe projekty takiej kuchni.

Owoce do domowego SPA Gdy w ogrodzie pojawiają się owoce, poza oczywistym zastosowaniem, można ich używać do sporządzania maseczek. Mają one wiele witamin, nie zawierają żadnych sztucznych konserwantów, a przede wszystkim – nic nie kosztują! Sprawdzone przepisy na maseczki z letnich owoców można znaleźć w lipcowym wydaniu „Mojego Ogródka”.

● Stop spalaniu! Przypominamy o zakazie palenia ognisk na działkach. Spalanie resztek roślinnych i innych materiałów na działce jest niedopuszczalne. Gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie.

● Bądź eko! Latem na działce powstają znaczne ilości resztek roślinnych, które najlepiej kompostować – bo kompost to najlepszy i najtańszy nawóz organiczny. Na stronie www.dzialkowiec.com.pl w zakładce Bądź eko można sprawdzić, jak proste jest kompostowanie, a z lipcowym „Działkowcem” zaaranżować przestrzeń wokół kompostownika – tak aby było ładnie, użytecznie... i mało widocznie.

● Zrób to sam Mostek nad strumieniem lub oczkiem wodnym – nic prostszego po przeczytaniu instrukcji w lipcowym „Działkowcu”. Poza poradami jak go wykonać aby był ładny, trwały i bezpieczny otrzymamy gotową listę  potrzebnych materiałów oraz rysunki instruktażowe krok po kroku.

● Pachnący taras Na roślinne aranżacje tarasu lub balkonu nie jest jeszcze za późno! Warto wybrać rośliny, które uprzyjemnią nam odpoczynek również miłą wonią kwiatów lub będą bardziej wytrzymałe na pojemnikową uprawę. A jest w czym wybierać – od aromatycznych lawend, przez żywicą pachnące iglaki, po niezastąpione smagliczki i lewkonie. Co wybrać i jak zestawić z innymi roślinami? – po inspiracje odsyłamy do lipcowego „Działkowca” i „Mojego Ogródka”.

● Nawożenie W połowie miesiąca po raz ostatni można zasilać rośliny wieloletnie ozdobne nawozami ze zwiększoną ilością azotu. Nawożenie takie wykonane w późniejszym terminie pobudzi rośliny do wzrostu, co negatywnie odbije się na ich przezimowaniu.

● Dalie Teraz wymagają regularnego podlewania i nawożenia ponieważ intensywnie rosną i zawiązują kwiaty. Odmiany wysokie warto podpierać.

● Tulipany Najpóźniej na początku lipca wykopujemy ich cebule, przeglądamy i oczyszczamy. Usuwamy te uszkodzone i chore. Cebule przechowujemy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu.

● Jak dobrze kosić Aby trawnik dobrze wyglądał przez cały sezon, trzeba prawidłowo go kosić. Inaczej gdy jest susza, inaczej przy automatycznym nawadnianiu lub stosowaniu zwykłych nawozów do trawnika, a inaczej gdy chcemy aby murawa ładnie zagęściła się. Jakie zatem są zasady – odpowiedź w lipcowym „Działkowcu”.

● Odrosty Systematycznie usuwamy odrosty korzeniowe i dzikie pędy wybijające z podkładki drzew ozdobnych i owocowych. Konkurują one z odmianą szlachetną o składniki pokarmowe i jeśli w porę ich nie usuniemy, mogą ją zagłuszyć.

● Dzielenie bylin Niektóre byliny dzielimy i przesadzamy latem, np.: żagwin, rogownicę, zawciąg, macierzankę, czyściec, barwinek, rojnik, przymiotno ogrodowe, kosaciec bródkowy. Każda powstała sadzonka powinna mieć 2–3 wierzchołki wzrostu i proporcjonalną do części nadziemnej ilość korzeni. Kosaćce dzieli się 2–4 tygodnie po kwitnieniu. Do sadzenia wybiera się tylko młode, zdrowe i dorodne kłącza.

● Sadzimy cebulowe Sadzimy jesienne krokusy i zimowity. Jesienne krokusy na głębokość 6–10 cm, zależnie od wielkości bulw, zimowity – 15–20 cm.

● Sadzimy pnącza Powojniki, róże pnące, akebie, aktinidie, glicynie, wiciokrzewy można kupować i sadzić przez cały sezon (są w pojemnikach). Pamiętajmy jednak, że pnącza wymagają podpór – ich rodzaj, konstrukcja i wysokość zależą od siły wzrostu rośliny i sposobu jej wspinania się. Jeśli chcemy zapewnić pnączom odpowiednie warunki wzrostu warto przeczytać artykuł na ten temat w lipcowym „Działkowcu”.

Zadbajmy o truskawki Aby w przyszłym roku cieszyć się obfitością owoców już teraz warto wykonać kilka prostych zabiegów. Po zakończonych zbiorach owoców ścinamy wszystkie liście ok. 4–7 cm nad ziemią na zagonach 2–3-letnich roślin. Wygrabiamy rozłożoną w międzyrzędziach ściółkę, usuwamy chwasty i rozłogi. Zredukujemy tak źródła infekcji chorobami grzybowymi i szkodnikami. Rośliny warto też wzmocnić nawozami (saletra amonowa 15 dag/10 m2).

Owocowe zbiory Owoce jagodowe zbieramy delikatnie, do małych opakowań, wcześnie rano, szybko schładzamy. Można je zbierać wielokrotnie (dojrzewają nierównomiernie). Wiśnie na przetwory zrywa się bez szypułek, ale muszą być szybko przetworzone. Morele i brzoskwinie wymagają kilkakrotnego zbioru. Podobnie, wczesne jabłka i gruszki, w pierwszej kolejności zbieramy te najlepiej wyrośnięte i wybarwione. Owoce do bezpośredniego spożycia zbieramy w pełni dojrzałe, a na przetwory – 1–2 dni wcześniej.

● Tniemy winorośl Aby uzyskać smaczne i zdrowe winogrona nie możemy zaniedbać cięcia krzewów. Zbyt dużo pozostawionych pędów i liści prowadzi zawsze do znacznego pogorszenia jakości zebranych winogron. Po szczegółową instrukcję jak selekcjonować latorośle i kwiatostany, jak ciąć pędy przedwczesne, ogławiać latorośle, obrywać liście odsyłamy do lipcowego „Działkowca” – po lekturze sukces gwarantowany!

Cięcie jabłoni W drugiej połowie miesiąca usuwamy silne tegoroczne przyrosty tzw. wilki. Zacieniają one koronę przez co owoce są zielone, drobniejsze i kwaśne. Wilki wycinamy na gładko. Warto jednak pamiętać, że podczas cięcia letniego usuwamy jedynie 80% zbędnych pędów (wilków i długopędów).

Podpieranie gałęzi W połowie miesiąca podpieramy zbytnio obciążone owocami gałęzie aby zapobiec ich wyłamywaniu się pod ciężarem owoców (zwłaszcza u grusz i śliw).

Kontynuujemy formowanie koron Koncentrujemy się na formowaniu kątów u młodych pędów. Do odginania częściowo zdrewniałych pędów stosujemy drewniane wykałaczki lub po odgięciu przywiązujemy sznurkiem.

Nawożenie W okresie intensywnego wzrostu zawiązków oraz młodych pędów rośnie zapotrzebowanie na azot, zatem należy podać roślinom drugą dawkę nawozu azotowego. Najlepiej nawozić na początku miesiąca. Dokarmianie azotem powinno być wykonane do końca miesiąca. Przestrzeganie terminów nawożenia azotowego jest ważne dla wytrzymałości roślin na mróz. Zbyt późne nawożenie drzew pobudza je do wzrostu i naraża na przemarzanie zimą. Ważne jest stosowanie zalecanych dawek. Przenawożenie azotem stymuluje wzrost wegetatywny i opóźnia wejście drzew w okres owocowania, ponadto pogarsza smak, wygląd i zdolności przechowalnicze owoców.

Czereśnie i wiśnie W końcu lipca kończą się ich zbiory. Zdejmujemy wtedy materiały chroniące przed ptakami i rozpoczynamy cięcie drzew. Zabieg należy wykonać w suchy, słoneczny dzień. Sprzyja to gojeniu się ran, co utrudnia infekcje grzybowe. Trzeba pamiętać też o posmarowaniu ran po cięciu specjalnymi maściami, które przyspieszą gojenie (dostępne na www.dzialkowiecsklep.pl). Więcej na temat cięcia można przeczytać w „Sztuce cięcia drzew i krzewów owocowych”, którą można zamówić pod tel. 22 101 34 34, cena tylko: 12,60 zł lub w sierpniowym wydaniu „Działkowca”.

● Poplony W wolnych miejscach po zebranych już warzywach wysadzamy rozsadę roślin poplonowych na zbiór jesienny (kalafior, brokuł, kalarepa). Na początku miesiąca możemy wysiewać jeszcze wczesne odmiany marchwi, fasolkę szparagową oraz rzodkiew, rzepę, sałatę i roszponkę. O najlepszych letnich odmianach rzodkiewki i sałaty (takich, które nie wybiją w pędy kwiatostanowe) można przeczytać w bieżącym „Działkowcu”.

● Ogórki i inne Aby zbierać plony, trzeba o rośliny odpowiednio zadbać – podlewać, nawozić, odchwaszczać… i systematycznie zrywać owoce, bowiem pozostawienie na roślinie wyrośniętych owoców hamuje rozwój następnych. Po receptę na dyniowate odsyłamy do lipcowego „Działkowca”.

Pielęgnacja Regularnie odchwaszczamy, podlewamy i dokarmiamy warzywa o dłuższym okresie wegetacji (marchew, pietruszkę, selery, pory). Nawozimy pogłównie warzywa korzeniowe i kapustne oraz pomidory.

● Zioła pod ręką Lato to najlepsza pora by cieszyć się rosnącymi w ogródku ziołami i wzbogacać nimi potrawy. Nic nie zastąpi aromatu świeżych przypraw, więc starajmy się dodawać ich jak najwięcej do każdego posiłku. Z „Działkowca” można dowiedzieć się, które zioła mają świeży i kwaskowaty smak lub są pikantne czy też słodkawe i aromatyczne oraz jak np. zrobić aromatyczne masło lub sos ziołowy, wyśmienity sos winegret, majonez ziołowy, ziołową maślankę a nawet jakie kwiaty są jadalne i nadają się do dekoracji potraw. Polecamy!

● Śliwki bez robaków Wykorzystując odpowiednie pułapki feromonowe można dowiedzieć się kiedy lata i składa jaja szkodnik powodujący robaczywienie owoców (owocówka śliwkóweczka). Dzięki nim możliwe jest oszacowanie ilości szkodnika i ustalenie najlepszego terminu zwalczania, a także znaczna redukcja jego liczebności. Przeciwnikom śliwek-robaczywek polecamy artykuł na ten temat w „Działkowcu”. A na www.dzialkowiecsklep.pl (tel. 22 101 34 34) można zamówić pułapki lepowe z feromonem na owocówkę śliwkóweczkę.

● Zaraza na pomidorze Kontynuujemy zwalczanie zarazy ziemniaka – oprysk co 5–7 dni (Curzate M, Amistar, Signum, Timorex Gold). Chorobie szczególnie sprzyja wilgotna i ciepła pogoda.

Na winorośli Kontynuujemy ochronę przeciw mączniakowi rzekomemu (na liściach żółtobrązowe, tłuste plamy, owoce brunatnieją i zamierają), stosując Dithane NeoTec, gdy jagody osiągną wielkość grochu. Więcej w „Moim Ogródku”.

Problemy z różami Na liściach pojawia się czarna plamistość (brązowe plamy, liście opadają). Krzewy opryskuje się 4–5-krotnie, co 7–10 dni, np. Dithane NeoTec, Baymat Ultra, Domark.

Przędziorek na iglakach Na roślinach iglastych (świerki, daglezja, jodła koreańska) przyczyną opadania części igieł jest trudny do zauważenia przędziorek sosnowiec. Najsilniej atakuje świerki, zwłaszcza odmianę 'Conica'. Przędziorkom sprzyja susza i wysoka temperatura. Zwalczanie jest najbardziej skuteczne na początku rozwoju, bezpośrednio po wiosennym wylęgu larw (od połowy kwietnia do końca maja). W lipcu zwalczanie przędziorka sosnowca można wykonać przy użyciu preparatu Polysect 003 EC.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.