Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

W ROD „Zalesie” w Rzeszowie stanął hotel dla pszczół - 09.06.2014

W ramach kampanii Greenpeace „Przychylmy pszczołom nieba” w Rzeszowie powstało 6 hoteli dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających. Jeden z takich hoteli stanął w dniu 2 czerwca 2014 r. na terenie ROD „Zalesie” w Rzeszowie.

Prezes ROD „Zalesie” pani Jadwiga Przepaśniak: „Po wnikliwym zbadaniu terenu przez specjalistów z firmy montującej hotele, zdecydowano o wyborze miejsca na usytuowane budowli. Brano pod uwagę najdogodniejsze warunki dla owadów, miejsca najbardziej uczęszczane przez działkowców, a także warunki korzystne dla przeprowadzania lekcji poglądowych przez szkoły. Hotel stanął przy głównej przestronnej alei niedaleko budynku Zarządu ROD. Niemal od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony działkowców.”

Prezes ROD dodała jeszcze, iż działkowcy z ROD „Zalesie” są dumni z tego, że to właśnie ich ogród został w ten sposób wyróżniony.

Budowla z materiałów naturalnych ma zapewnić różnym gatunkom owadów schronienie i możliwość budowy gniazd, szczególnie podczas zimy. W hotelu zamieszkają dziko żyjące zapylacze.

Jak zapewnia Greenpeace kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom.

Projekty hoteli skonsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających. Mają nowoczesny styl, pasujący do przestrzeni miejskiej, są łatwe w obsłudze i montażu.

Cicha praca pszczół i innych zapylaczy na terenach wiejskich i w przestrzeni miejskiej jest niezwykle ważna. Niestety właśnie w miastach ich naturalne siedliska są stale niszczone. W parkach najczęściej bardzo nisko strzyże się trawniki, wygrabia dokładnie liście i usuwa kupki piasku czy żwiru, a to naturalne schronienia zapylaczy. Mimo, że pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu, to najważniejszym dla człowieka efektem ich pracy oraz pracy innych owadów zapylających, jest przede wszystkim zapylanie. Co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie im. Dzięki nim możemy się cieszyć m.in. owocami, warzywami, orzechami i olejami jadalnymi. W samej Europie ponad 4000 odmian owoców i warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady.

 

W.M.

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio