Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Aktywni działkowcy na rzecz dzieci - 04.06.2014

Ogrody działkowe to znacznie więcej niż uprawa ziemi i wypoczynek cieszący ich użytkowników. Znakomitym przykładem na poparcie tej tezy jest ROD „Tulipan” w Bolesławcu, który podejmuje liczne inicjatywy na rzecz dzieci. Ostatnio, na jego terenie otwarto nowy plac zabaw.

Otwarcie było bardzo uroczystym wydarzeniem. Przecięcia wstęgi dokonał prezydent miasta, działkowcy oraz dzieci z pobliskiego przedszkola nr 2. – Od lat współpracujemy z tym przedszkolem – opowiada prezes ogrodu Jerzy Zając. – Specjalnie dla dzieci wydzieliliśmy działkę edukacyjną, na której odbywają się zajęcia. Przedszkolaki uczą się uprawiać rośliny, dowiadują się wiele informacji o przyrodzie – opowiada.

Sam plac zabaw, powstały z inicjatywy działkowców, to przykład na to, że ROD mogą efektywnie współpracować z lokalnymi władzami. – Początkowo pojawiały się lekkie opory, kiedy prosiłem o sfinansowanie inwestycji z budżetu miasta. Jednak ostatecznie radni dali się przekonać. Przeznaczyli na ten cel blisko 15 tys. złotych. Działkowcy zajęli się montażem zakupionych urządzeń i ogólnym zagospodarowaniem działki wydzielonej na plac zabaw – relacjonuje.

Plac jest chętnie odwiedzany przez przedszkola, klasy z okolicznych szkół podstawowych, a także przez rodziców z dziećmi. – Teren jest ogrodzony, dzięki czemu nie trzeba bać się o bezpieczeństwo – stwierdza prezes Jerzy Zając.

Działkowcy z ROD „Tulipan” są niezwykle otwarci na współpracę z okolicznymi mieszkańcami. – Tu w pobliżu wybudowanych zostało pięć nowych bloków. Rodziny, które tam mieszkają chętnie przychodzą do nas ze swoimi pociechami – stwierdza prezes ogrodu.

- Świetnie układają się nasze relacje z lokalnymi władzami. Współpracujemy też ze szkołami, przedszkolami i organizacjami pozarządowymi – opowiada Jerzy Zając. Dodaje również, że korzyści są obopólne. – W trakcie najbliższych obchodów dnia działkowca nasz ogród będzie gościł uczniów ze szkoły podstawowej nr 4, którzy zaprezentują swój występ artystyczny – zapowiada. - Na ogrodzie panuje znakomita atmosfera – dodaje, tłumacząc źródło swoich osiągnięć.

- Zostaliśmy zgłoszeni przez OZ w Legnicy do konkursu na ogród roku 2013/2014. Mamy bardzo wiele sukcesów, którymi z dumą możemy się pochwalić – zaznacza. 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio