Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Powódź na działkach - 30.05.2014

Deszcze i nawałnice w ostatnich dniach dawały się we znaki Polakom. Nie oszczędziły również działkowców. Najbardziej poszkodowani są ci z Turku oraz Pleszewa.

W Pleszewie z brzegów wystąpiła rzeka Ner. – To jest niewielka rzeczka. Ma szerokość może 2,5 m., ale wiadomo, w przypadku nawałnicy i ulewnego deszczu potrafi wylać – opowiada prezes OZ w Kaliszu Jerzy Wdowczyk. Woda zalała dwa ogrody działkowe: „Malwa” oraz „1000 – lecia Państwa Polskiego”. – Woda już wsiąknęła. Nie stoi na terenie działek. Oczywiście są pewne straty, ale te musimy jeszcze oszacować – opowiada. – Pojawiła się wyrwa w drodze na jednym z ogrodów, uszkodzony został też płot. Tymi naprawami zajmie się okręgowy związek – zapewnia prezes Wdowczyk.

W Turku najbardziej poszkodowani są działkowcy z ROD „Radość Transportowca” oraz „Włókniarz”. Tu straty mogą okazać się znacznie poważniejsze. Jak donosi lokalny portal turek.net.pl, wody było na tyle dużo, że w czasie, kiedy z nieba lały się strugi deszczu, straż nie miała możliwości wypompowywania jej. Konieczne było również wezwanie pogotowia energetycznego, które odłączyło prąd. Zalanie uruchomionej instalacji elektrycznych byłoby bardzo niebezpieczne dla znajdujących się w pobliżu osób. – Miasto deklaruje pomoc w naprawie skrzynek, do których dostała się woda – opowiada prezes Wdowczyk.

W Turku tuż po nawałnicy woda miała nawet metr wysokości. Całemu problemowi prawdopodobnie można było zapobiec. Tamtejsze ogrody zostały zalane przez wodę z pobliskiego, przydrożnego rowu, który biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej. Niestety, był on niedrożny. – Ten rów był kompletnie zapchany – opowiada Jerzy Wdowczyk. – Zwróciliśmy się z prośbą do burmistrza o jego oczyszczenie, żeby w przyszłości nie dochodziło do tego typu sytuacji. Zapewnił, że wszystko zostanie załatwione – podkreśla prezes OZ w Kaliszu.

- Najgorzej, że starty ponieśli również działkowcy – stwierdza Jerzy Wdowczyk. – Oczywiście zaproponujemy im wsparcie w odbudowie zniszczonej infrastruktury – zaznacza.

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.