Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przyjacielska wizyta w Stein - 29.05.2014

Na zaproszenie Stowarzyszenia Ogródków Działkowych i Stowarzyszenia Pszczelarzy z Stein k. Norymbergii, miasta partnerskiego Pucka, w dniach 16-19 maja 2014 roku, przebywała w tej niewielkiej miejscowości grupa, na czele, której stali: pan Czesław Smoczyński  Prezes OZ Gdańsk, reprezentujący działkowców Okręgu Gdańskiego oraz pan Adam Zażembłowski  Radny Powiatu Puckiego, który jako Burmistrz miasta Puck 10 lat temu podpisał akt partnerskiej współpracy między Puckiem a Stein.

Organizatorem wyprawy do tego 15-nastotysięcznego miasteczka był pan Zdzisław Kamiński Prezes ROD im. Tadeusza Kościuszki w Pucku, któremu w zabezpieczeniu strony logistycznej tego wyjazdu pomagał Wiceprezes Zarządu pan Wiesław Lamek. Program naszego pobytu, rozpisany detalicznie na parę dni, był bardzo bogaty i napięty w czasie, którego realizację zapewniał i nad całością czuwał jego autor German Leger Radny Stadt Stein.

Już w dniu przyjazdu nastąpiło oficjalne powitanie z władzami miasta: Burmistrzem Kurtem Kromerem, Przewodniczącą Stowarzyszenia Ogrodów Działkowych Angelą Hager i Przewodniczącym Stowarzyszenia Pszczelarzy Franzem Tenschert. To wydarzenie, jak i wszystkie pozostałe, dokumentowali fotograficznie: Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD pan Bogusław Dąbrowski i członek Prezydium OZ, Prezes ROD „Janowo” pan Mieczysław Kamiński.

Trzeba było dużego wysiłku, by nic nie utracić z przygotowanych atrakcji, między innymi:

   - spotkania na Mecklemburger Platz w ramach „Wiosny Kulturalnej w Stein” z bogatym programem artystycznym /mogliśmy np. zobaczyć i usłyszeć Burmistrza Miasta, który na scenie   zademonstrował swoje umiejętności  muzyczne/;

    - zwiedzanie ogrodu działkowego w Oberasbach;

    - zwiedzanie Palm Beach;

    - udział w festynie miejskim;

    - zwiedzanie Norymbergii, Burg i Starego Miasta.

Zostaliśmy zaproszeni do ogrodu Franza Tenschert będącego Zastępcą Przewodniczącego Stowarzyszenia Ogrodów. Franz i jego żona Margot pokazali nam piękny ogród, położony na skarpie, z licznymi oczkami wodnymi, pełen kwiatów i krzewów. Z wielką serdecznością ugoszczono nas kawą i własnej roboty ciastem z owocami z działki. Pan domu, częstując nas dwudziestoletnią nalewką, ułatwił nam wspólne śpiewanie. Szczególnie podobała się gospodarzom wiązanka „Sto Lat”, powtarzana wielokrotnie i wspólnie, a dyrygował chórem mieszanym Wiesio Lamek.

Koniecznym jest wspomnieć, że od samego początku, aż do wyjazdu towarzyszył nam i opiekował się nami Jerzy Kowol – wielokrotny Mistrz Polski oraz zwycięzca różnych międzynarodowych zawodów w biegach długich, mistrz Polski w maratonie. 29 sierpnia 1978 roku podczas Mistrzostw Europy w Pradze Jerzy Kowol ustanowił rekord Polski w biegu na 10.000m z czasem 27,53:61min, który do dnia dzisiejszego nie został pobity. Razem ze swoją uroczą żoną Lucyną służyli nam za przewodników i tłumaczy.

Szczególne wrażenie zrobiła na nas Norymbergia. Miasto znane z historii „kryształowej nocy” oraz procesu hitlerowskich zbrodniarzy my zapamiętaliśmy, jako miasto ze wspaniałą architekturą odbudowaną po zniszczeniach wojennych, z zamkiem, który był siedzibą cesarzy z licznymi kościołami i muzeami ze znakomitymi dziełami sztuki. W norymberskiej kaplicy znajduje się srebrna trumna z doczesnymi szczątkami patrona Norymbergii Świętego Sebolda – pustelnika z XI wieku. Można było podziwiać witraże z XIV wieku, część z nich odnowiona według projektu Albrechta Durera. Swój ślad pozostawił także Wit Stwosz, po powrocie z Krakowa / tzw. Pasja Volckamerów i figura świętego Andrzeja/.

Na oficjalnym pożegnaniu w „Altes Spital” zostały wręczone upominki. Nasze wręczał Prezes OZ pan Czesław Smoczyński i pan Zdzisław Kamiński, a ze strony gospodarzy upominki wręczył Burmistrz Kurt Kromer i Franz Tenschert. Obie strony zadeklarowały chęć dalszej współpracy między obu miastami i między stowarzyszeniami działkowców. Na zakończenie chór polsko-niemiecki odśpiewał tradycyjne „Sto Lat”, która to pieśń zrobiła w tych dniach furorę w miasteczku Stein.

 

Opracował: Mieczysław Kamiński

Źródło: strona internetowa OZ w Gdańsku

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.