Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Odszedł prezes OZ Świętokrzyskiego Zygmunt Wójcik, który przez blisko pół wieku oddany był ogrodnictwu działkowemu - 25.03.2014

„Odszedł człowiek niezwykle ciepły, wrażliwy, pracowity” – tak zmarłego dziś w nocy prezesa OZ Świętokrzyskiego Zygmunta Wójcika wspominają jego przyjaciele-działkowcy.

Mimo tego że był prezesem OZ Świętokrzyskiego, znany był wielu działkowcom w całej Polsce. Zawsze uśmiechnięty, spokojny, niezwykle pracowity i oddany ogrodnictwu działkowemu, z którym związany był przez 50 lat.

Swoją pracę zaczynał jako Prezes Pracowniczego Ogrodu Działkowego „Malina” w Kielcach.  Z czasem został Prezesem Okręgowego Zarządu PZD w Kielcach oraz członkiem Krajowej Rady PZD. Jego poświęcenie i zaangażowanie doceniali nie tylko świętokrzyscy działkowcy. Wielokrotnie odznaczany był także przez Polski Związek Działkowców,  który przyznał mu m.in. odznakę „Za Zasługi dla PZD” oraz złotą odznaką „Zasłużonego Działkowca”. Za swoje zaangażowanie został także odznaczony Krzyżem Oficerskim  Orderu Odrodzenia Polski.

Do ostatnich chwil pozostawał aktywny. Jeszcze kilka dni temu brał udział w naradzie, która odbywała się w Warszawie. Był jak zawsze uśmiechnięty, spokojny. Nikt nie spodziewał się, że to będzie jego ostatnie spotkanie z przyjaciółmi- działkowcami z którymi współpracował przez wiele lat.

O tym jak bardzo związany był z ogrodami działkowymi świadczy też to, że jeszcze wczoraj, po całym dniu pracy poszedł na działkę, by zrobić na niej porządek po zimowej przerwie.
 Można więc powiedzieć, że Zygmunt Wójcik zdążył pożegnać się ze wszystkimi, także ogrodami działkowymi, którym poświęcił większą część swojego życia. Zmarł spokojnie we śnie. Miał 77 lat.

„Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Potrafił swoją wrażliwością i ciepłem zarazić innych. Niezwykle zaangażowany w działalności dla działkowców, ogrodów działkowych i Związku” -  wspomina  Jan Stańczyk, dyrektor biura  OZ Świętokrzyskiego.

(mz)

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.