Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na marzec - 07.03.2014


Porządki Coraz lepsza pogoda zachęca do wiosennych porządków w ogrodzie. Nie spieszmy się jednak z nimi gdyż w każdej chwili mogą powrócić mrozy, a wtedy odkryte rośliny zostaną uszkodzone. Na początku miesiąca bez szkody, można wygrabić trawnik, przyciąć zeszłoroczne pędy bylin, spulchnić glebę i usunąć chwasty trwałe, odpowiednio przyciąć drzewa i krzewy, zastosować nawożenie. Gałęzie po cięciu roślin najlepiej rozdrobnić i przeznaczyć na kompost lub do ściółkowania (absolutnie nie palić!). Gdy rośliny wznowią już wegetację należy zdjąć z nich osłony i rozgarnąć kopczyki. Najlepiej robić to w dni pochmurne, kiedy temperatura nie jest za wysoka. Dzięki temu odsłonięte części roślin, nie będą narażone na duże wahania temperatur.


  ● Stop spalaniu! Większość gmin wprowadziła całkowity zakaz spalania na swoim terenie. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie. Przy spalaniu wydziela się dużo dymu, który utrudnia oddychanie i powoduje łzawienie. Jednak największym niebezpieczeństwem są powstające przy tym trujące substancje. Działają one mutagennie i należą do najbardziej trujących, rakotwórczych związków. Najkorzystniejszą formą zagospodarowania odpadów organicznych, a jednocześnie najprostszym sposobem ich pozbycia się, jest kompostowanie. Otrzymany kompost jest łatwo dostępnym i wartościowym nawozem organicznym. Więcej na ten temat można przeczytać na www.dzialkowiec.com.pl w zakładce Bądź eko.


Dobrze zaplanuj To ostatni moment na planowanie nasadzeń w ogrodzie. W sprzedaży pojawiło się wiele ciekawych odmian, ładniejszych, plenniejszych i mniej podatnych na choroby. Przed zakupem zawsze trzeba poznać docelowe rozmiary roślin oraz ich wymagania – w przeciwnym razie za kilka lat mogą przysporzyć nam kłopotów zagłuszając sąsiednie uprawy, „przechodząc” do sąsiada lub ocieniając „pół” działki. Gdzie zatem szukać sprawdzonych informacji? – odsyłamy do miesięcznika „Działkowiec”. W każdym numerze prezentowane są ciekawe gatunki i odmiany ze szczególnym uwzględnieniem wymagań działkowej uprawy. Pod koniec marca na rynek trafi nowy miesięcznik poradniczy „Mój Ogródek”, w którym eksperci oraz sami działkowcy będą dzielić się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami ogrodniczymi.


Na trawniku Przeprowadzamy wertykulację trawnika – pionowe nacinanie darni na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów. Chodzi o usunięcie filcu, pobudzenie traw do wzrostu, walkę z mchem i chwastami. Zabieg powinno przeprowadzać się już od drugiego roku po założeniu trawnika. Zainteresowanym tematem kompleksowej wiosennej pielęgnacji trawnika polecamy artykuł w marcowym „Działkowcu” i zakupy odpowiedniego sprzętu, nasion i nawozów na www.dzialkowiecsklep.pl


Modernizacja Wiosną świeżym okiem patrzymy na działkę. Łatwiej nam uprzątnąć grządki, przyciąć stare krzewy i drzewa, czy pozbyć się roślin, które już dawno przestały być użyteczne. Warto poświęcić teraz nieco wysiłków na odświeżenie wizerunku działki, wszak będziemy z niej korzystać przez cały sezon. Czasem jednak nie jest łatwo określić od czego zacząć – z pomocą przyjdzie marcowy „Działkowiec”, w którym przedstawione są zasady urządzania działki, tak aby była funkcjonalna, użyteczna i jednocześnie ozdobna. Warto skorzystać z inspiracji...


Pochwal się ogrodem Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną  działkę... Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki w nowym  miesięczniku „Mój Ogródek”. Poza pięknymi działkami, kącikami i  rabatami publikowane będą listy działkowców na temat własnych  sposobów na uprawę roślin, ciekawe rozwiązania techniczne, przepisy  kulinarne i inne z życia wzięte pomysły do wykorzystania na działce.  Zapraszamy do współredagowania nowego miesięcznika! Listy można  kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub  mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl. Wszystkie  opublikowane listy  będą nagrodzone.


Dzielenie bylin Rozmnażamy byliny, które latem i jesienią pięknie kwitły (astry, liliowce, funkie, rudbekie, tawułki). Wykopujemy duże, rozrośnięte kępy i dzielimy je na kilka części (3–6). Następnie sadzimy bezpośrednio do gruntu, na wcześniej przygotowanym miejscu i podlewamy.


Tniemy krzewy ozdobne Przed rozpoczęciem wegetacji tniemy jaśminowce, krzewuszki, derenie, budleje, tawuły, pięciorniki, ketmie. W zależności od potrzeb jest to cięcie odmładzające, korygujące lub pobudzające kwitnienie. Zawsze usuwamy pędy rosnące zbyt blisko siebie, zagęszczające koronę, połamane i chore, najsłabsze, krzyżujące się. Zasady i schematy cięcia krzewów ozdobnych można znaleźć w marcowym „Działkowcu” – warto z nich skorzystać!


Cebulowe preludium Wiosna należy do roślin cebulowych – na początku kwitną np. ranniki, śnieżyczki, cebulice, krokusy i narcyzy, później tulipany, szafirki, hiacynty, szachownice i czosnki ozdobne. Niestety, kto nie posadził cebulek w ubiegłym roku, teraz może tylko podziwiać ich piękno u sąsiadów... Nie wszystko jednak stracone – wiosną sadzi się cebule i bulwy innych, kwitnących latem roślin cebulowych. A są to m.in. dalie, mieczyki, niektóre lilie, pacioreczniki i begonie. Wszystkim planującym zakupy i sadzenie wszystkich roślin cebulowych (wiosennych i letnich) polecamy obszerny artykuł na ten temat w marcowym „Działkowcu”. Poza sprawdzonymi odmianami wielu gatunków cebulowych są tam praktyczne rady dotyczące wymagań, sadzenia i pielęgnacji roślin. A na www.dzialkowiecsklep.pl można zamówić oszałamiające urodą rośliny. Polecamy!


Zadbajmy o brzoskwinię Początek miesiąca to ostatni moment na opryskanie drzew brzoskwiń i nektaryn przeciw kędzierzawości liści brzoskwini. Jeśli będziemy zwlekać (do rozpoczęcia wegetacji), zabiegi będą nieskuteczne. Polecane preparaty to Carpene lub Syllit.


Profilaktyka W okresie bezlistnym stosujemy Promanal (preparat na bazie oleju parafinowego) do zwalczania form zimujących mszyc, miodówek i przędziorków występujących na drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych. Wycinamy pędy ze zmianami spowodowanymi przez raka drzew owocowych (zwłaszcza na jabłoniach i gruszach) zabezpieczając rany bezpośrednio po cięciu białą farbą emulsyjną z dodatkiem 2% Topsinu M 500 SC. Usuwamy zmumifikowane owoce oraz uschnięte gałęzie wiśni, czereśni i śliw(źródła brunatnej zgnilizny). Po rozpoczęciu wegetacji na wszystkich gatunkach drzew owocowych warto wykonać zabieg preparatem miedziowym, który ma znaczenie fitosanitarne. Miedź ogranicza występowanie i rozwój chorób bakteryjnych np. zarazy ogniowej na jabłoniach i gruszach lub raka bakteryjnego. Jest też skuteczna w walce z chorobami grzybowymi kory i drewna, a także ogranicza parcha jabłoni i parcha gruszy.


Szkodniki malin Pędy, na których znajdują się kilkucentymetrowe podłużne lub okrągłe galasowate wyrośla należy wyciąć i spalić. W wyroślach zimują larwy szkodników – pryszczarka lub galasówki. Powstawanie wyrośli (efekt żerowania larw) powoduje słabszy wzrost i łamanie się pędów oraz zmniejszenie plonowania.


Torbiel śliw Pierwsze symptomy choroby widoczne są na zawiązkach owoców po 3–4 tygodniach od kwitnienia. Porażone owoce są nadmiernie wyrośnięte, wydłużone, spłaszczone, bez pestki, żółtozielone, pokryte woskowym nalotem. Większość z nich gnije i opada. Aby ograniczyć chorobę, w okresie bezlistnym należy usuwać pozostające na drzewach zmumifikowane owoce (torbiele) – źródło choroby. W fazie nabrzmiewania i pękania pąków śliwy opryskujemy Syllitem.


Zrazy Początek marca to ostatni moment aby ściąć zrazy do przeszczepiania drzew. Zrazy powinno się przechowywać w niskich temperaturach (np. w chłodnej piwnicy, lodówce, zabezpieczając przed wysychaniem wilgotną szmatką i perforowaną folią). Co kilka dni należy sprawdzać ich stan i w razie potrzeby zwilżyć. W piwnicy końcówki pędów wkładamy w wilgotne podłoże np. piasek lub piasek z torfem, następnie zakładamy na nie worek foliowy.


Prześwietlamy drzewa i krzewy Można ciąć jabłonie i grusze oraz wszystkie krzewy owocowe. Z cięciem brzoskwini lepiej poczekać do kwietnia – gdy będzie widać już straty zimowe oraz zawiązki owoców. Cięcie czereśni i wiśni lepiej odłożyć do lata – termin ten znacznie zmniejsza ryzyko infekcji groźnymi chorobami grzybowymi. Zawsze wycinamy pędy słabe, uszkodzone, pokładające się na ziemi, zbytnio zagęszczające koronę. Zasady cięcia poszczególnych gatunków różnią się, dlatego aby nie popełnić błędów i nie zaprzepaścić zbiorów warto przed cięciem zapoznać się z nimi. Zainteresowanym polecamy artykuły w marcowym i kwietniowym „Działkowcu” oraz książkę „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych” – cena tylko 12,60 zł, do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34.


Cięcie po posadzeniu W drugiej połowie miesiąca można wykonać cięcie drzew i krzewów owocowych posadzonych jesienią. Drzewko bez rozgałęzień bocznych przycinamy na 70–80 cm od ziemi, w odległości 0,5 cm nad zdrowym pąkiem (oczkiem). U drzewka z rozgałęzieniami usuwamy wszystkie pędy z pnia do wysokości 60 cm, pędy rosnące pod zbyt ostrym kątem oraz grubsze od przewodnika. Gałązek pierwszego piętra nie przycinamy. Pozostałe skracamy według zasady, że najdłuższe są te najniżej położone, a im wyżej, tym pędy są krótsze. U krzewów porzeczki i agrestu przycinamy pędy na 2–4 oczka.


Sadzenie Pod koniec miesiąca można sadzić nowe rośliny, pod warunkiem, że gleba jest odpowiednio przygotowana, a temperatura już się ustabilizowała.


Uprawki wiosenne Jeśli gleba już rozmarzła i nieco obeschła, zaczynamy pierwsze wiosenne uprawki. Glebę można lekko wzruszyć, zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne (Azofoska, Fructus) i wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby. Uprawę gleby wykonuje się także na miejscu przeznaczonym pod rozsadnik. Dobrze jest okryć go ciemną ściółką. Warto już przygotować zagony pod siew nasion, wyznaczyć grządki, rzędy i ścieżki. Można już zakładać tunele niskie. Systematycznie zwalczamy na działce pojawiające się chwasty.


Produkujemy rozsadę W drugiej połowie marca siejemy nasiona pomidorów (odmiany samokończące i wysokie), bazylię, majeranek i inne zioła (np. melisę, tymianek). Do czasu skiełkowania nasion utrzymujemy temperaturę 22–24°C, potem około 18°C. Aby uniknąć najczęściej popełnianych przy produkcji rozsady błędów warto skorzystać z rad zawartych w marcowym i kwietniowym „Działkowcu”.


Pod osłonami W zależności od pogody, pod osłonami wysokimi można wysiać rzodkiewkę, koper, posadzić cebulę dymkę. Sadzimy wcześniej wyprodukowane lub zakupione rozsady wczesnych warzyw, ale jeżeli jest jeszcze za zimno, trzeba poczekać z pracami. Pod osłonami pędzi się szczypiorek, cebulę, pietruszkę i selery.


Wysiewy W drugiej połowie miesiąca, przy sprzyjającej pogodzie siejemy do gruntu warzywa wytrzymałe na niskie temperatury (rzodkiewka, marchew, pietruszka, pasternak, koper, cebula, groch, bób). Można sadzić już czosnek i cebulę dymkę. Zasiewy okrywamy włókniną lub folią perforowaną.

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.