Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Cięcie drzewek owocowych po posadzeniu - 26.02.2014

Większość drzew wymaga przycięcia po posadzeniu. Cięcie wykonujemy zawsze wiosną, najlepiej w kwietniu, gdy pąki zaczynają się budzić do życia. Najlepiej jest przycinać pędy ostrym sekatorem. Cięcie nożem, tak zwanym sierpakiem, jest trudne dla amatorów i niebezpieczne. Niektóre gatunki drzew można ciąć bardzo lekko po posadzeniu inne wymagają cięcia mocnego.


Cięcie drzewek owocowych po posadzeniu - (pobierz) 

2. Cięcie i formowanie drzew owocowych - (pobierz)

Większość drzew owocowych, sadzonych obecnie w ogrodach, to drzewa o słabym wzroście szczepione na podkładkach karłowych i półkarłowych. Drzewa te, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu, wymagają podpór.

3. Cięcie krzewów jagodowych - (pobierz)

Posadzone krzewy owocowe, z wyjątkiem borówki wysokiej i krzewów wyprowadzonych w formie piennej, należy przyciąć krótko pozostawiając kilka pąków nad ziemią. Cięcie powoduje wyrośnięcie kilku silnych przyrostów, które tworzą koronę krzewu. Jeśli pojawią się przyrosty pokładające się na ziemi, to należy je wyciąć, gdyż nie będzie z nich pożytku.

4. Cięcie krzewów winorośli - (pobierz)

 Aby z winorośli był pożytek trzeba poznać jej biologię. Winorośl jest pnączem szukającym podpory, a gdy ją znajdzie wznosi się do góry i umacnia czepnymi wąsami.  Winorośl rozwija kwiaty i zawiązuje owoce na pędach, które wyrosły w ubiegłym roku. Pędy te nazywamy łozą. Krzew rosnący bez kontroli wydaje co roku łozę długości sumarycznej od kilku do  kilkunastu metrów, zajmując dużą powierzchnię i tworząc gęstą plątaninę pędów.

5. Cięcie krzewów ozdobnych kwitnących wiosną - (pobierz)

Unika się cięcia: magnolii, azalii, kalin, dzikiego czarnego bzu. U znakomitej większości krzewów i drzew ozdobnych można zachować naturalny kształt korony, wykonując wyłącznie cięcie sanitarne.

6. Cięcie krzewów ozdobnych kwitnących latem - (pobierz)

Cięcie sanitarne dla wszystkich krzewów: corocznie po zimie i w miarę potrzeby w sezonie wegetacyjnym usuwa się wszystkie pędy przemarznięte, porażone przez choroby oraz pozostałe martwe lub zamierające i uszkodzone, połamane. Jesień to najgorsza pora na wykonywanie cięcia na zdrowych pędach. Jeśli nie wiemy, kiedy ciąć - najlepiej ciąć latem, po zakończeniu wzrostu.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.