Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Czytajcie „działkowca”! - 20.02.2014

Czytajcie „działkowca”!
Przedwiośnie to wyjątkowo zmienna pora roku, czego przejawem są nawet ludowe porzekadła („W marcu jak w garncu”). W przyrodzie zachodzi wiele zmian, a rośliny na działkach budzą się do życia. W najnowszym, marcowym wydaniu „działkowca”, znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których warto pamiętać w tym okresie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, artykuły z zakresu zdrowego odżywiania i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:


Kwiaty cebulowe to bardzo ceniona, ogromna grupa roślin. Obejmuje ona  liczne gatunki oraz bogactwo odmian, które odpowiednio dobrane, będą zdobić nasze działki od przedwiośnia aż do jesieni! Warto przypomnieć sobie te najcenniejsze, które można kupić bez trudu za niewielkie pieniądze i z których uprawą nie będziemy mieli kłopotu!


Różane drzewka to wyjątkowo atrakcyjne formy, które w każdym miejscu stworzą niepowtarzalny efekt. Jakie odmiany róż najlepiej się do tego nadają i jak je pielęgnować?

● Trudno sobie wyobrazić wiosnę bez bratków. Mają one obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Ostatnio szczególnie modne są te o miniaturowych kwiatach oraz o przewieszających pędach. Warto je poznać!


Kolce, ciernie, igły, kłujące liście – rośliny wymyśliły wiele sposobów, aby się bronić. Czy dlatego, że można się pokłuć, trzeba rezygnować z sadzenia ich na działce? Wystarczy znaleźć dla nich odpowiednie zastosowanie, a kolce i ciernie staną się zaletą!


Groszki ozdobne kojarzą się zwykle z pachnącymi pnączami z „babcinego ogródka”. Jest jednak wiele innych ciekawych gatunków z tego rodzaju, które z pewnością warto mieć!

Funkie i brunery  wzbudzają ostatnio coraz większe zainteresowanie. Znakomicie nadają się do okrywania podłoża i na rabaty w miejscach cienistych! A poza tym pojawiło się sporo nowych, często zaskakujących swym wyglądem odmian!


Złotokap i złotlin to dwa różne rodzaje roślin o zbliżonych nazwach. Łączy je jednak przynajmniej jedna cecha: intensywnie żółte i niezwykle urokliwe kwiaty. Warto poznać je bliżej!


● Prawie w każdym miejscu wypoczynkowym warto posadzić rośliny, które sprawią nam przyjemność swoim zapachem. Dowiedzcie się jak najlepiej dobierać takie rośliny, aby w danym momencie sezonu intensywnie pachniała przynajmniej jedna z nich!


● Jak założyć rabaty na miejscach dość suchych i nasłonecznionych? Kluczem jest dobór odpowiednich, „gotowych na suszę” roślin. Jak aranżować takie miejsca? Jak przeciwdziałać chwastom?

● Coraz większa moda na uprawę własnych warzyw i owoców sprawia, że wielu działkowców nastawia się na modernizację działki w tym kierunku. Jak to zrobić, aby działka była jednocześnie piękna i pożyteczna oraz zapewniała optymalny wypoczynek dla całej rodziny?


● Jak samemu zrobić mini źródełko, które zmieści się nawet na najmniejszym balkonie czy tarasie? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz ze zdjęciami instruktażowymi!

  
● Jakie gatunki krzewów owocowych można uprawiać w formie piennej?  Jak i kiedy najlepiej stworzyć takie drzewko? Jak je pielęgnować w kolejnych latach?

● Dlaczego niektóre drzewa i krzewy owocowe obficie kwitną ale później nie owocują? U jakich gatunków i odmian najczęściej to występuje? Z czego to wynika i jak możemy temu przeciwdziałać?


● Przedwiośnie to dogodna pora na cięcie drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Które gatunki należy ciąć w tym czasie? Jak należy to robić?

● Po cięciu drzew i krzewów problemem są gałęzie. Co z nimi zrobić? Jak najlepiej wykorzystać na działce? Czego z pewnością powinniśmy unikać?


● Nadchodzi wiosna i nasz trawnik po zimie przypomina, że już najwyższa pora, aby pomyśleć o niezbędnych pracach, aby wyglądał tak jak byśmy chcieli.


Bazylia to wyjątkowo cenna roślina przyprawowa a jej niezrównany aromat doceniany był jeszcze w Starożytności. Co warto wybrać z bogactwa oferowanych na rynku odmian?

 

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w marcowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!
My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.