Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na luty - 06.02.2014

• W czasie odwilży Podlewamy rośliny zimozielone, zwłaszcza te w pojemnikach (często zimą usychają, a nie przemarzają!). Podczas okresowych ociepleń często się zdarza, że na trawniku i rabatach pojawiają się duże kałuże. Woda z roztopionego śniegu nie wsiąka w glebę. Widłami lub szpilkami do aeracji warto zrobić otwory w glebie na rabacie i trawniku, aby woda szybciej spłynęła i nie szkodziła roślinom.


• Dobrze zaplanuj Już teraz warto zaplanować uprawy w nowym sezonie, zwłaszcza warzyw, które wymagają odpowiedniego płodozmianu. Również w ogrodowym sadzie można rozważyć dosadzenie krzewów i drzew (w sprzedaży są drzewka słabo rosnące, które można sadzić nawet co 90 cm!). Nie bez znaczenia są też nowe odmiany - odporne bądź tolerancyjne na najgroźniejsze dla gatunku choroby. Jeśli planujemy założenie lub modernizację części ozdobnej, warzywnej lub sadowniczej, najlepiej przygotować się do tego z miesięcznikiem ogrodniczym „Działkowiec". UWAGA NOWOŚĆ! - wiosną na rynek trafi nowy miesięcznik poradniczy „Mój ogródek", w którym sami działkowcy będą dzielić się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami ogrodniczymi oraz prezentować swoje piękne działki. Warta polecenia jest także obszerna książka „Vademecum działkowca" - kompendium wiedzy z zakresu uprawy roślin i urządzania działki. Książkę można kupić w okręgowych zarządach PZD.


 Własna zielenina Chcąc uzupełnić asortyment świeżych warzyw warto pokusić się o ich pędzenie na okiennym parapecie. Do doniczek wysadzamy korzenie pietruszki, selera lub cebulę. W lutym są już lepsze warunki świetlne zatem szczypior, czy natka znacznie szybciej nam urosną. Do pojemników na parapety coraz częściej wysadza się również zioła. Poza tradycyjną miętą, bazylią czy melisą w sprzedaży można spotkać wiele nowości - mięty o różnych aromatach (pomarańczowym, jabłkowym, czekoladowym), kocanki o zapachu i smaku curry, lipię - 1000 razy słodszą od cukru, bazylię sałatową, cytrynową lub tajską. Zainteresowanych tematem ziołowych nowości odsyłamy do lutowego i marcowego wydania „Działkowca".


• Warzywne kiełki Można je wyprodukować samemu. Są doskonałym źródłem witamin, związków mineralnych i specyficznych substancji korzystnie wpływających na przemianę materii. Najpopularniejsze i najsmaczniejsze są kiełki rzodkiewki, rzeżuchy, rzodkwi, brokułu, soczewicy, fasoli mung. Są wyśmienite np. do kanapek i surówek. W sprzedaży są gotowe zestawy nasion do przygotowania kiełków oraz specjalne kiełkowniki. Ich cena nie jest wysoka, a korzyści z własnej produkcji ogromne, również finansowe bo w sklepach kiełki nie są tanie. Ciekawa oferta kiełkowników i nasion na kiełki jest na www.dzialkowiecsklep.pl


• Modernizacja Wiele młodych działkowców przejmując działkę modernizuje ją w kierunku bardziej rekreacyjnym. Inni stawiają na zachowanie równowagi pomiędzy uprawą warzyw i owoców, a rekreacją i atrakcyjną dekoracją całości. Funkcjonalne i ładne zaaranżowanie działki nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza dla początkujących działkowców. Dlatego zanim podejmiemy się zmian warto nieco poczytać na ten temat - najprościej w lutowym i marcowym wydaniu „Działkowca". Dociekliwym polecamy „Album projektów zagospodarowania działek w ROD", który jest dostępny w bibliotekach ogrodowych i w okręgowych zarządach PZD.


• W sadzie Powinniśmy sprawdzać stan roślin oraz zobaczyć czy nieproszeni goście nie spowodowali szkód. Jest to ważne zwłaszcza po opadach śniegu. Wszelkie ogryzienia należy zasmarować pastą Funaben 03 PA, a dotychczasowe zabezpieczenia drzewek poprawić. Sprawdzamy pobielone pnie drzew - jeśli biel została zmyta, zabieg powtarzamy (gotowe wapno do bielenia można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34).


• Jak ciąć? W końcu miesiąca, gdy minie już niebezpieczeństwo nawrotu mrozów można rozpocząć cięcie roślin sadowniczych. Rozpoczynamy od gatunków i odmian najmniej wrażliwych na mróz. Na początek krzewy - porzeczki i agrest, nieco później jabłonie odmian wytrzymałych : Antonówka, Lobo, Alva. Większe rany po cięciu koniecznie trzeba zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem 2% grzybobójczego Funabenu. Każdy gatunek sadowniczy tnie się w odmienny sposób. Zasady cięcia wszystkich uprawianych na działkach roślin sadowniczych zawarte są w książce „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych", którą można zamówić tel. 22 101 34 34, cena: tylko 12,60 zł! A w lutowym „Działkowcu" szczególnie dużo uwagi poświęcone jest prawidłowemu cięciu winorośli, której na działkach rośnie coraz więcej.


• Dlaczego źle owocuje borówka? Zdarza się, że krzewy słabo rosną zawiązują mało kwiatów lub ich jagody są małe i niesmaczne. Dlaczego? Przyczyna przeważnie tkwi w błędach popełnianych przy przygotowaniu stanowiska lub pielęgnacji krzewów. Z lutowym „Działkowcem" można prześledzić najczęstsze powody niepowodzeń w uprawie tych super smacznych i zdrowych owoców oraz poznać receptę na borówkowy sukces. Jeszcze więcej na temat uprawy borówki można przeczytać w książce „Borówka wysoka" (cenal8,70 zł, do zamówienia te. 22 101 34 34).


• Pochwal się swoją działką Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę, a z każdej można czerpać niezliczone inspiracje... Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki na stronie internetowej miesięcznika „Działkowiec" (www.dzialkowiec.com.pl) oraz w nowym miesięczniku „Mój ogródek". W „Moim ogródku" poza pięknymi działkami, kącikami i rabatami publikowane będą listy czytelników na temat własnych sposobów na uprawę roślin, ciekawe rozwiązania techniczne, przepisy kulinarne i inne z życia wzięte pomysły do wykorzystania na działce. Zapraszamy do współredagowania nowego miesięcznika! Listy można kierować na adres redakcji - ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub mailem na adres redakcja@dziaIkowiec.com.pl


• Perfekcyjny prezent Dla miłośników roślin pięknymi prezentami na nowy sezon mogą być te do zastosowania na działce, np. narzędzia i sprzęty ogrodnicze, eko preparaty dla zdrowia, urody i do ogrodu, ekokosmetyki, książki ogrodnicze po promocyjnych cenach lub prenumerata miesięcznika „Działkowiec". Ciekawa jest także oferta dotycząca ekologicznej produkcji warzyw i owoców - od „Kalendarza Biodynamicznego 2014", po stymulatory wzrostu roślin, kompostowniki i nawozy ekologiczne. Zapraszamy na udane i bezpieczne zakupy na www.dzialkowiecsklep.pl (tel. 22 101 34 34).


• Rośliny doniczkowe Okres zimowy jest dla nich szczególnie trudny. Podlewamy je oszczędniej, nie nawozimy, przenosimy bliżej okna, systematycznie wycieramy z kurzu. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, doniczki ustawiamy na podstawce z wodą. Wietrząc pokój pamiętajmy, aby zimne powietrze nie owiewało roślin.


• Balkonowe w przechowalni Na oknach korytarzy i klatek schodowych często przechowywane są zimą rośliny balkonowe, np. pelargonie, lantany, fuksje, sundaville. Dobrze jest je przechłodzić przez kilka tygodni w temperaturze około 10°C. Kiedy jednak dni stają się dłuższe, wszystkie rośliny zaczynają intensywniej rosnąć. Warto wówczas oczyścić je ze starych liści i suchych pędów, a także przyciąć, aby pobudziły się do krzewienia.


• Wysiew nasion kwiatów W lutym wysiewa się rośliny jednoroczne, których nasiona są bardzo drobne, a siewki rosną początkowo powoli (np. lwia paszcza, lobelia, petunia, begonia stalekwitnąca).


• Małe kompozycje z iglaków Piękne, kolorowe i czasem dość fantazyjne w kształtach rośliny kuszą nas w sklepach ogrodniczych i szkółkach. Uwiedzeniu ich urokiem kupujemy je, do końca nie wiedząc jak je skomponować. W lutowym „działkowcu" zaprezentowano kilka ciekawych pomysłów na małe, kompozycje z udziałem iglaków. Warto je zobaczyć i zastosować na działce.


• Własne begonie bulwiaste Do doniczek lub skrzynek z lekką ziemią sadzimy bulwy begonii. Pojemniki ustawiamy w widnym i ciepłym miejscu. Dbamy o stałą dużą wilgotność podłoża, co sprzyja wyrastaniu pędów i korzeni. Gdy pędy będą dobrze widoczne możemy bulwy wyjąć i pokroić na części, tak aby każda miała przynajmniej jeden pąk. Po lekkim przyschnięciu powierzchni cięcia, bulwy sadzi się do podłoża ponownie. W ten sposób można uzyskać więcej egzemplarzy roślin. Bulwy pięknych odmian begonii można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34. Zainteresowanych tematem begonii do ogrodu odsyłamy do artykułu w lutowym wydaniu „Działkowca".


• Profilaktyka Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy tak źródła zarodników chorób grzybowych infekujących rośliny już wczesną wiosną. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.


• Ochrona Z porzeczek czarnych usuwamy nienaturalnie nabrzmiałe pąki - rozwija się w nich groźny dla porzeczek szkodnik wielkopąkowiec porzeczkowy. Drzewa brzoskwini i nektaryny trzeba dokładnie opryskać przeciw kędzierzawości liści. Zabieg wykonuje się tylko w okresie bezlistnym, przy temperaturze powyżej 6°C, stosując preparaty Syllit lub Carpene. Rośliny iglaste można opryskać preparatem olejowym Promanal, aby zniszczyć jaja przędziorka sosnowca (zwłaszcza na świerku, cyprysiku Lawsona i sośnie) i larwy ochojników (szkodnik powoduje szyszeczkowate narośla na świerku i wiosenne załamywanie igieł na modrzewiu). Zabieg ten wykonujemy przy temperaturze powyżej 10°C.


• Zaplanuj warzywnik Pachnące latem pomidory z ogródka, dorodna rzodkiewka z wiosennego tunelu, soczysta sałata - zdrowo, szybko, ekologicznie i do tego z satysfakcją że się udało na własnej działce... Warto w tym roku rozpocząć uprawę warzyw! Przygotowując plan warzywnika trzeba zastanowić się, co będziemy uprawiać. Najlepiej tak zaplanować uprawy aby świeże warzywa zbierać od wczesnej wiosny aż do jesiennych przymrozków. Należy też pamiętać o prawidłowym następstwie roślin. Chętnych do rozpoczęcie przygody we własnym warzywniku zapraszamy do lektury lutowego i marcowego wydania „Działkowca".


• Produkcja rozsady warzyw Jeśli zamierzamy uprawiać na działce kapustę wczesną, kalafior, brokuł lub selery od połowy miesiąca można wysiewać do wielodoniczek nasiona tych warzyw. Nasiona można przed wysiewem zaprawiać mocząc je przez 15 minut w naparze z rumianku (w rozcieńczeniu 1:15).


• Zmiany klimatu To obecnie jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi współczesny świat. Skutki zmian klimatu będą bardzo szerokie i obejmą niemal każdy aspekt naszego życia. W Polsce będą to np. zwiększenie częstotliwości i siły ekstremalnych zjawisk pogodowych, pojawienie się nowych szkodników i chorób roślin czy konieczność zmiany zwyczajów żywieniowych. Więcej na ten temat można przeczytać w styczniowym i lutowym wydaniu miesięcznika „Działkowiec".


• Dokarmiamy ptaki Należy dokarmiać je mądrze czyli tak aby im nie szkodzić. Nigdy nie stosujemy odpadków kuchennych. Używamy pokarmów pełnowartościowych. Karmniki muszą być czyste, a dokarmianie rozpoczynamy po nastaniu mrozów i przerywamy podczas odwilży. Gotową karmę dla ptaków można zamówić w sklepie „Działkowca" (tel. 22 101 34 34).


• Cytrusy Lubimy je jeść. Kojarzą się ze słońcem i ciepłem, są aromatyczne i smaczne, a ich zalety szczególnie cenimy zimą i na przedwiośniu. Cytrusy są najwartościowsze gdy spożywamy je na surowo. Są doskonałym źródłem witamin, zwłaszcza witaminy C. Niektóre obniżają poziom złego cholesterolu, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, są niskokaloryczne. Trzeba jednak widzieć jak z nich mądrze korzystać, bowiem w niektórych przypadkach mogą wpływać np. na spowolnienie metabolizmu leków we krwi. Zainteresowanych tematem odsyłamy do lutowego wydania miesięcznika „Działkowiec".

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.