Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Ustawa w pigułce - Co jeżeli działkowiec nie chce być członkiem żadnego stowarzyszenia? - 02.02.2014

Jedna z ważniejszych zmian wprowadzonych nową ustawą polega na rozdzielaniu związku pomiędzy prawem do działki, a przynależnością organizacyjną do stowarzyszenia prowadzącego ROD (dotychczas każdy działkowiec musiał być członkiem organizacji). Aby nabyć lub zachować prawo do działki, działkowiec nie będzie więc musiał być członkiem jakiegokolwiek stowarzyszenia. Członkostwo będzie prawem umożliwiającym udział w organach decydujących o sprawach ogrodu, ale nie obowiązkiem. Dlatego ustawa zapewnia działkowcom zarówno roszczenie o przyjęcie w poczet członków stowarzyszenia ogrodowego, jak i swobodę w wystąpieniu z takiego stowarzyszenia – bez negatywnych konsekwencji w zakresie prawa do działki. 

Przestrzeganie prawa obowiązuje wszystkich

Jednak nawet działkowiec, który zdecyduje, że nie chce być członkiem stowarzyszenia ogrodowego, będzie zobowiązany do przestrzegania ustawy, regulaminu ROD, a także uiszczania wszystkich opłat ogrodowych uchwalonych zgodnie ze statutem stowarzyszenia prowadzącego ROD.

Warto dwa razy pomyśleć

Warto więc dobrze zastanowić się, czy chcemy pozbawiać się możliwości decydowania o sprawach dziejących się w ROD, bo z tym m.in. wiąże się wystąpienie ze stowarzyszenia prowadzącego ROD.


 Więcej na temat nowej ustawy - Zakłada Prawo- Ustawa w pigułce.

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio