Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Działkowiec

Czytajcie „działkowca”! - 20.01.2014

Czytajcie „działkowca”!

 

Pełnia zimy, przyroda w uśpieniu, a ogrody okryte białym puchem często urzekają swoim wyglądem. Również w lutym warto odwiedzać działkę i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Niektóre rośliny nawet w tym okresie wciąż wymagają naszej uwagi, nie zapominajmy też o dokarmianiu ptaków! W najnowszym, lutowym wydaniu „działkowca”, znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których warto pamiętać w tym okresie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, artykuły z zakresu roślin doniczkowych, zdrowego odżywiania i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

 


Krzewy zimozielone to szczególnie cenne elementy działek i ogrodów. Pozwalają tworzyć kompozycje ozdobne przez wszystkie miesiące w roku! Poznajcie najlepsze z nich wraz z ich wymaganiami uprawowymi i możliwościami zastosowań!


Hakonechloa to jedna z najpiękniejszych ozdobnych traw, którą z pewnością warto mieć na działce! Tworzy charakterystyczne, kaskadowe kopce łukowato wygiętych liści. Posiada wiele atrakcyjnych odmian, również o pstrym ulistnieniu. Dobrze znosi tez półcień!


Hibiskusy nadają się nie tylko do dekoracji wnętrz i sporządzania herbatek, są to także atrakcyjne krzewy a ostatnio także modne byliny. O ich rosnącej popularności decydują duże, lejkowate kwiaty, przypominające malwy!

 


Begonie to jedne z najbardziej wartościowych roślin ogrodowych i balkonowych. Obecnie w sprzedaży, oprócz dobrze nam znanych gatunków, takich jak begonia stale kwitnąca i begonia bulwiasta, pojawiają się liczne, wyjątkowo atrakcyjne mieszańce!


● Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się krzewy róż angielskich hodowli D. Austina. Odznaczają się one niepowtarzalnym wyglądem i aromatem! Poznajcie prawdziwe królowe ogrodów! Jak je pielęgnować, jak zastosować?


● Wiele odmian krzewów ma wyjątkowo dekoracyjne liście, ponieważ są zabarwione dodatkowo na biały, żółty, czerwony, bądź różowy kolor. Poznajcie najnowsze i najcenniejsze odmiany! Dzięki nim wasza działka będzie wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie!


Hodowla roślin ozdobnych rozwija się bardzo dynamicznie i corocznie wprowadzane są na rynek setki nowych odmian. Jak robią to profesjonaliści? A może warto uzyskać odmiany własnej hodowli? Podajemy kilka prostych przepisów!


● Jak samemu zrobić efektowną podporę dla pnączy w kształcie obelisku? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz ze zdjęciami i rysunkami instruktażowymi!


Jak komponować iglaki? Te bardzo popularne rośliny cechują się ogromnym zróżnicowaniem pokroju, koloru czy wielkości. Jak je dobierać i zestawiać, aby stanowiły piękną kompozycję?

 


● Wielu działkowców nastawia się na modernizację działki do szeroko rozumianej rekreacji. Jak najlepiej to zrobić? Podajemy najważniejsze zasady postępowania dotyczące m.in. wydzielania stref, aranżacji trawnika, małej architektury, nawierzchni i ścieżek. Nie zabraknie też gotowej, przykładowej wizualizacji!


Formy kolumnowe krzewów są wyjątkowo wyrazistą grupą roślin. Pozwalają na tworzenie na działce wyraźnych akcentów pionowych i komponowanie ich z roślinami o kulistym lub horyzontalnym pokroju. Warto je poznać!


Projektowanie działki warto rozpatrywać również pod kątem kontrastu formy i barwy, dzięki czemu każda kompozycja stanie się bardziej czytelna, dynamiczna i zauważalna! Podajemy konkretne przykłady!

● Dlaczego borówka wysoka słabo owocuje? Z tym problemem stykają się czasem entuzjaści uprawy tej rośliny. Jakie są tego przyczyny i jak im przeciwdziałać?


●   Właśnie wiosną wykonuje się najważniejsze cięcie winorośli „na owocowanie”. Jak należy wykonać ten zabieg?

Pomidor i papryka należą do najważniejszych i najpopularniejszych na działkach warzyw. Polecamy najnowsze i najwartościowsze ich odmiany do uprawy w nadchodzącym sezonie!


● Jakie są najgroźniejsze choroby, które atakowały rośliny na działkach w ubiegłym roku? Jak postępować aby ograniczyć ich porażenie w przyszłości?

● Lippia, która jest trzy razy słodsza od stewii, mięty o czekoladowym, pomarańczowym czy truskawkowym zapachu – to tylko niektóre ziołowe nowości. Warto je poznać!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lutowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!
My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio