Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

„Droga do uchwalenia tego aktu była długa i wyboista” - 20.01.2014

Dnia 19 stycznia 2014 r. jako ogrody działkowe budzimy się w nowej rzeczywistości. Od tego dnia jesteśmy we władaniu aktu prawnego o charakterze powszechnie obowiązującym, ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Droga do uchwalenia tego aktu była długa i wyboista. Przypomnę tylko, - opracowanie projektu obywatelskiego, zebranie prawie miliona podpisów , demonstracje pod urzędami marszałkowskimi, „marsz 15 tysięcy w Warszawie", batalie w sejmie i senacie. Pokazaliśmy swoją siłę i determinację w obronie Ogrodów.

ZWYCIĘŻYLIŚMY ! OBRONILIŚMY HISTORYCZNE DZIEDZICTWO. I gdy wydawało się, że ustał szczęk zbroi i czekamy na pierwsze promienie wiosennego słońca aby cieszyć się radością przebywania na wreszcie swojej działce, daje się słyszeć groźne pomruki ze strony nieoczekiwanego przeciwnika jakim jest ZMP.

Starsi działkowcy mogą pomyśleć, że to reaktywacja Związku Młodzieży Polskiej, nie, to nieoczekiwanie Związek Miast Polskich znalazł sobie w nas wroga. Chce poprzez prezydenta państwa zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Pikanterii sprawie dodaje fakt, ze prezydent ZMP Ryszard Grobelny, wielokrotnie deklarował swoje poparcie dla PZD jeszcze w trakcie batalii o ustawę.

O co chodzi? Otóż ustawa bardzo dobrze zabezpiecza interesy działkowców wobec właścicieli terenów na których posadowione są ogrody. Jest to solą w oku tym, którzy marzą o swobodnym dysponowaniu gruntem. Dotyczy to szczególnie tych aglomeracji miejskich , gdzie ziemia ma dużą wartość. Ofiarami będą działkowcy.

W tej sytuacji obawiam się, że może to nie być bój nasz ostatni. Ale jedno wiem na pewno, zwycięstwo nasze będzie kompletne i ostateczne. Zahartowaliśmy się w boju, mamy ideę, przywódcę, kadry i .. .jest nas milion!

 

Romuald Drzazga

Załącznik plikowy do pobrania

Romuald_Drzazga.doc

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio