Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na styczeń - 08.01.2014

● Zima, nie zima Na początku miesiąca temperatury za oknem nie miały wiele wspólnego z typowymi dla zimy. Zatem większość standardowych porad ogrodniczych na ten termin nie miała zastosowania. W takich warunkach zamiast docieplać rośliny, powinniśmy raczej je nieco odkryć, aby pod okrywą temperatura nie rosła, co pobudzałoby rośliny do rozpoczęcia wzrostu i skutkowało ich przemarznięciem, gdy wreszcie zima nadejdzie. Przed spodziewanym spadkiem temperatury poniżej zera i zamarznięciem gleby trzeba podlać rośliny zimozielone, gdyż zimą mogą uschnąć (a my później mylnie interpretujemy to jako przemarznięcie).

Wokół posadzonych jesienią roślin oraz tych mniej odpornych na niskie temperatury, usypujemy kopczyki z ziemi, a część nadziemną owijamy słomą, agrowłókniną, tekturą. Do zabezpieczania roślin nie nadaje się folia. Pod nią, w słoneczny dzień, tkanki szybko nagrzewają się, a nocą przemarzają. Kto zatem zastosuje folię do zimowego okrywania roślin musi liczyć się z ich przemarznięciem. Aby łatwo i szybko zabezpieczyć nadziemną część roślin można użyć wygodnych gotowych kapturów ochronnych (można je zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34). Iglaki o kolumnowym pokroju należy związać sznurkiem, aby zapobiec zdeformowaniu się ich pokroju pod wpływem ciężaru śniegu, który kiedyś wreszcie spadnie. Z dokarmianiem ptaków można poczekać do czasu gdy spadnie śnieg.

● Leczenie ogrodem czyli hortiterapia to nic innego jak wykorzystywanie pozytywnego wpływu przyrody na nasze zdrowie. W wielu krajach Europy jest to uznana metoda leczenia i rehabilitacji. Zakłada takie zaplanowanie ogrodu, aby mogły z niego czerpać korzyści osoby chore, niepełnosprawne ruchowo, niewidome lub niesłyszące. Bez względu na stan zdrowia u wszystkich można zaobserwować pozytywny wpływ obcowania z przyrodą na zdrowie psychiczne i fizyczne, a poprzez umiejętne zaaranżowanie ogrodu można stymulować doznania słuchowe, wzrokowe czy węchowe. Więcej na ten modny ostatnio temat można przeczytać w styczniowym „Działkowcu” i na www.dzialkowiec.com.pl

● Iglaki mini Iglaki często kojarzą się z bardzo dużymi roślinami tymczasem nawet wśród popularnych rodzimych gatunków sosen, modrzewi i świerków są odmiany, które wolno rosną i nawet po 10 latach wciąż są małe. Takie niewielkie, karłowe formy można sadzić w ogrodach skalnych, na małych rabatach oraz w pojemnikach na balkonie i tarasie. Zainteresowanych tematem miniaturowych iglaków, również tych bardziej egzotycznych, jak metasekwoja, cypryśnik, szydlica, odsyłamy do styczniowego wydania „Działkowca”.

● Rośliny doniczkowe Podlewamy je oszczędniej, przestajemy nawozić, przenosimy bliżej okna, systematycznie wycieramy z kurzu. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, doniczki ustawiamy na podstawce z wodą. Wietrząc pokój pamiętajmy, aby zimne powietrze nie owiewało roślin.

● Jak odmłodzić byliny? Wiele pięknych bylin z czasem traci na atrakcyjności. Jak w porę je odmłodzić, przedłużyć kwitnienie oraz piękny wzrost? Sposobów jest kilka. Dla większości bylin najodpowiedniejszy jest podział karp lub rozmnażanie przez odrosty i kłącza. Istnieje też całkiem spora grupa bylin, które łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion. Zainteresowanych tematem przedłużania młodości tych pięknych roślin odsyłamy do styczniowego wydania „Działkowca”.

● Pędzenie warzyw Do pojemników z podłożem możemy wysadzać pietruszkę, szczypiorek lub cebulę. Za 2–3 tygodnie będziemy mogli zbierać pierwsze listki natki lub szczypioru. Warto wiedzieć, że natka pietruszki zawiera najwięcej witaminy C spośród wszystkich warzyw i owoców.

● Czas na plany Zimą mamy więcej czasu na zaplanowanie upraw w nowym sezonie. Nie zostawiajmy tego na wiosną. Warto zaplanować uprawy, zwłaszcza roślin jednorocznych oraz warzyw. Również w kwaterze sadowniczej można rozważyć dosadzenie krzewów i drzew owocowych (zwłaszcza, że w sprzedaży są drzewka słabo rosnące, które można sadzić nawet co 90 cm!). Jeśli planujemy założenie lub modernizację części ozdobnej, sadu lub warzywnika najlepiej przygotować się do tego studiując „Działkowca” i książki ogrodnicze polecane dla działkowców (dostępne na www.dzialkowiecsklep.pl).

● Perfekcyjny prezent Dla miłośników roślin pięknymi noworocznymi prezentami mogą być te do zastosowania na działce, np. narzędzia i sprzęty ogrodnicze, eko preparaty dla zdrowia, urody i do ogrodu, ekokosmetyki, książki ogrodnicze po promocyjnych cenach lub prenumerata miesięcznika „Działkowiec” (teraz z prezentami!). Ciekawa jest także oferta dotycząca ekologicznej produkcji warzyw i owoców – od „Kalendarza Biodynamicznego 2014”, po stymulatory wzrostu roślin, kompostowniki i nawozy ekologiczne. Zapraszamy na udane i bezpieczne zakupy na www.dzialkowiecsklep.pl (tel. 22 101 34 34).

● W sadzie Sprawdzamy zabezpieczenia drzew owocowych przed zającami i mrozem. Jeśli zauważymy uszkodzenia należy je niezwłocznie zasmarować pastą Funaben 03 PA i poprawić dotychczasowe zabezpieczenia. Ważne jest aby pień i nasada konarów były niedostępne dla gryzoni – owijamy je słomą, włókniną, kartonem lub specjalnymi plastikowymi osłonkami. Warto też pobielić pnie i nasady konarów mlekiem wapiennym (gotowe wapno do bielenia można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub telefonicznie: 22 101 34 34), aby zapobiec ich pękaniu pod wpływem różnicy temperatury między dniem a nocą.

● Zmiany klimatu To obecnie jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi współczesny świat. Skutki zmian klimatu będą bardzo szerokie i obejmą niemal każdy aspekt naszego życia. W Polsce będą to np. zwiększenie częstotliwości i siły ekstremalnych zjawisk pogodowych, pojawienie się nowych szkodników i chorób roślin czy konieczność zmiany zwyczajów żywieniowych. Więcej na ten temat można przeczytać w styczniowym wydaniu miesięcznika „Działkowiec”.

 

● Pochwal się swoją działką Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę, a z każdej można czerpać niezliczone inspiracje... Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki na stronie internetowej miesięcznika „Działkowiec” (www.dzialkowiec.com.pl) w zakładce „W ogrodzie”. Wasza działka warta jest pokazania!

● Zadbajmy o ptaki Na działce należy umieścić zadaszone karmniki dla ptaków. Dokarmianie rozpoczynamy dopiero gdy temperatura spadnie poniżej zera, a grządki pokryje śnieg. Ptaki należy dokarmiać nieprzerwanie przez całą zimę. Przed nastaniem mrozów warto umieścić na drzewach również skrzynki lęgowe. Gotową karmę dla ptaków można zamówić w sklepie Działkowca (tel. 22 101 34 34), a ze styczniowego numeru „Działkowca” można dowiedzieć się jak szybko wykonać funkcjonalny karmnik dla ptaków.

● Jak poprawić wizerunek działki Warto postawić na małą architekturę, która zawsze stanowi wyraźny i mocny akcent w całej kompozycji. Mała architektura powinna być nie tylko dekoracją – powinna też pełnić ważne funkcje użytkowe. A jest w czym wybierać – od murków, pergoli i trejaży, po różnego rodzaju nawierzchnie ścieżek, placyków i tarasów, palisady i obrzeża rabat oraz oczka wodne. Co warto wybrać i jak to wkomponować w istniejące już nasadzenia? – po odpowiedź odsyłamy do styczniowego „Działkowca”.

Ochrona przed mrozem i zającami Jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej, drzewka owocowe, zwłaszcza młode, owijamy, tekturą lub włókniną. Zabezpieczy to je przed uszkodzeniami mrozowymi oraz ogryzaniem przez zwierzęta. Do zabezpieczania roślin nie wolno używać folii (bo przemarzną). Na pnie drzew można zakładać specjalne plastikowe osłonki (osłona przed zającami).

● Sadzonki krzewów owocowych Z pędów rocznych np. porzeczek tniemy sadzonki długości ok. 20 cm (najlepsze są dolne odcinki pędów). Wierzchołkową część wyrzucamy, gdyż nie jest dostatecznie zdrewniała. Sadzonki wiąże się w pęczki i dołuje w wilgotnym pisku w piwnicy. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 2–4°C.

● Bielenie drzew Należy pobielić pnie drzew i nasady grubszych konarów mlekiem wapiennym (mieszanina wapna palonego z wodą – 2 kg/10 l). Zabieg ten chroni drzewa przed uszkodzeniami mrozowymi (pękaniem na skutek znacznej różnicy temperatur pomiędzy dniem a nocą). Bielenie powinno się wykonać przed spodziewanymi mrozami. Zabieg nie zwalcza szkodników, a wykonany wiosną (w marcu), nie ma już żadnego znaczenia.

● Profilaktyka Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy tak źródła zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

● Dobre odmiany W ograniczeniu stosowania chemicznej ochrony roślin dużą rolę odgrywa właściwy dobór odmian. Zarówno wśród roślin sadowniczych, jak i warzyw, są już odmiany odporne lub tolerancyjne na najgroźniejsze choroby. Spośród jabłoni nikogo już nie dziwią liczne odmiany parchoodporne (obszerny artykuł w „Działkowcu” 10/2013), a wśród warzyw – np. ogórki odporne na mączniaka. Właśnie takim dobrym odmianom warzyw dyniowatych, dodatkowo zawierającym np. zwiększoną zawartość beta-karotenu lub niewymagającym zapylenia, poświęcony jest artykuł w grudniowym „Działkowcu”. W styczniowym numerze polecamy dobre odmiany warzyw korzeniowych – marchwi, pietruszki, buraków i selera.

● Zaplanuj warzywnik Pachnące latem pomidory z ogródka, dorodna rzodkiewka z wiosennego tunelu, soczysta sałata – zdrowo, szybko, ekologicznie i do tego z satysfakcją, że się udało na własnej działce... Warto w tym roku rozpocząć uprawę warzyw! Przygotowując plan warzywnika trzeba zastanowić się, co będziemy uprawiać. Najlepiej tak zaplanować uprawy aby świeże warzywa zbierać od wczesnej wiosny aż do jesiennych przymrozków. Należy też pamiętać o prawidłowym następstwie roślin. Chętnych do rozpoczęcie przygody w działkowym warzywniku zapraszamy do lektury niezwykle pomocnego w tym zakresie artykułu w styczniowym „Działkowcu”.

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.