Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Czytajcie „działkowca”! - 20.12.2013

Czytajcie „działkowca”!

Zima to okres uśpienia przyrody, nie oznacza to jednak, że nie warto w tym czasie odwiedzać działek, które w śnieżnej szacie mogą być piękne i atrakcyjne. Poza tym wiele roślin również w tym okresie wymaga naszej uwagi, a skrzydlaci sprzymierzeńcy – dokarmiania. W najnowszym, styczniowym wydaniu „działkowca”, znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których warto pamiętać w tym okresie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, artykuły z zakresu roślin doniczkowych, zdrowego odżywiania i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:


Ogrody i działki zimą nie muszą być białe i monotonne! Można je ożywić, wykorzystując gatunki i odmiany roślin o różnych walorach dekoracyjnych, jak fantazyjnie wykrzywione, staśmione czy przebarwione pędy, atrakcyjne owoce, ciekawy pokrój, a nawet kwiaty!


Gaura to jedna z rynkowych nowości ofercie roślin ozdobnych. Bylina ta kwitnie obficie i nieprzerwanie od czerwca aż do jesieni, tak że jest atrakcyjna nawet w listopadzie. Warto ją mieć!


Tawułki to jedne z najbardziej efektownych bylin, a swą popularność zawdzięczają przede wszystkim obfitemu kwitnieniu i spektakularnym, wiechowatym kwiatostanom! Jak je uprawiać, aby w pełni wydobyć ich piękno?


Pnącza są wciąż niedocenianym, choć bardzo wartościowym materiałem do okrywania powierzchni podłoża. Szybko się rozrastają i mogą z powodzeniem zastąpić trawnik w trudnych miejscach. Jak je dobierać do stanowisk zacienionych i słonecznych?

 
Karłowe iglaki należą do najbardziej lubianych roślin, jakie sadzimy na działkach. Rosną powoli, mają oryginalny pokrój i wiele możliwości zastosowań! Jak je dobierać?

● Wiele cennych gatunków bylin z czasem traci na swojej atrakcyjności, warto je poznać, aby uniknąć rozczarowań i w porę zastosować odpowiednie metody odmładzania!


Rodzime gatunki roślin są idealnie przystosowane do naszych warunków klimatycznych, a do tego często równie piękne jak obcy przybysze. Poznajmy je bliżej i częściej wykorzystujmy!


● Jak samemu zrobić karmnik zapewniający zdrowe i bezpieczne karmienie ptaków? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz ze zdjęciami instruktażowymi!● Dlaczego warto modernizować działkę, wprowadzając małą architekturę w postaci pergoli, trejaży, murków, estetycznych nawierzchni, oczek wodnych? Jaką mogą pełnić funkcję? Jakich używać materiałów?


Orientalna stylistyka ogrodowa nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością. Doradzamy jakie jej charakterystyczne elementy warto wykorzystać na działce!


Minizbiorniki, kaskady, źródełka czy fontanny pomagają spełnić marzenie o wodzie na działce, balkonie czy tarasie. Co wybrać? Kupić czy zrobić samodzielnie? Jak o nie dbać?


Trawy ozdobne wyróżniają się dużymi walorami plastycznymi i szybko dają spektakularny efekt! Doradzamy jak stworzyć z ich udziałem rabatę ozdobną już w pierwszym roku. Jakich gatunków i odmian użyć oraz jak je komponować!


Ogród sensoryczny, czyli odpowiednia kompozycja umożliwiająca wzmożony odbiór doznań różnym zmysłom (także słuchu, węchu, dotyku czy smaku), może mieć duże znaczenie terapeutyczne. Jak go aranżować?


Ałycze i mirabelki dla wielu znaczą to samo, tymczasem są to dwa różne gatunki. Jakie typy ałyczy i jakie odmiany mirabelki warto uprawiać na działce?

● Od jakich czynników zależy wielkość koron drzew owocowych i w jaki sposób można skutecznie ją ograniczać? Opisujemy m.in. dobór gatunków, podkładek, odmian oraz terminów cięcia.


● Oprócz dobrze znanego czosnku, istnieją również inne gatunki wyróżniające się podobnym, specyficznym aromatem. One także mają dużą wartość odżywczą i leczniczą. Warto je mieć na działce!

● Czy nalewki z całym owocem w butelce można wykonać samemu? Jak i kiedy umieszcza się owoc w butelce? Jak postępować z rosnącym zawiązkiem? Jakie odmiany są do tego najlepsze?


● Wiele gatunków roślin doniczkowych wymaga zimą szczególnego traktowania. Co robić aby przetrwały ten czas w dobrej kondycji? Oferta artykułów do pielęgnacji roślin doniczkowych na www.dzialkowiecsklep.pl

Dlaczego żółkną igły? To zjawisko daje się dość często obserwować na iglakach w okresie jesieni a nawet wcześniej. Jakie są tego przyczyny? Jak można temu przeciwdziałać?


● Istnieje wiele niezawodnych gatunków roślin doniczkowych, które są atrakcyjne, łatwe w uprawie i dobrze tolerują trudne warunki zamkniętych pomieszczeń. Warto zapoznać się z nimi i cieszyć się ich urodą przez cały rok!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w styczniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!
My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

 

 

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio