Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Prezes PZD E. Kondracki komentuje podpisanie ustawy przez Prezydenta - 20.12.2013

„Z radością i satysfakcją przyjęliśmy informację o podpisaniu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.  Kończy to batalię PZD i wszystkich polskich działkowców o nową ustawę, a w praktyce o dalsze istnienie ogrodów działkowych i zachowanie praw działkowców. Jest to wielki sukces demokracji, ale także polskiego parlamentaryzmu i państwa. Ustawa o  rodzinnych ogrodach działkowych jest pierwszą, którą polski Parlament uchwalił w oparciu o projekt obywatelski. Jest to dobra droga dla tworzenia państwa obywatelskiego.

Najlepszy prezent świąteczny dla miliona obywateli

Informację o podpisaniu ustawy przez Prezydenta RP przekazaliśmy już do wszystkich ogrodów. Z całego kraju docierają do nas słowa radości i uznania. Działkowcy kierują szczególne podziękowania dla Prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także wszystkich, którzy w tym trudnym procesie legislacyjnym,  udzielili jej poparcia.

 Ustawa wypełnia wyrok TK

Z pełnym przekonaniem mogę zapewnić, że ta ustawa jest dobra. Z jednej strony spełnia wszystkie wymogi Trybunału Konstytucyjnego, z drugiej natomiast zachowuje prawa Związku do gruntów ROD, zabezpieczając ich dalsze istnienie. Ustawa zachowuje także wszystkie prawa nabyte przez działkowców.

Pragnę podkreślić, że podmiotem w ruchu działkowym zawsze byli i będą działkowcy. To oni będą decydowali o wszystkich najważniejszych sprawach dotyczących dalszego istnienia i przyszłości ogrodów działkowych. Polski Związek Działkowców, który zgodnie z nową ustawą przekształci się w stowarzyszenie ogrodowe, wypełni wszystkie zapisy wynikające z ustawy. Będzie stał też na staży ich przestrzegania. Obecnie PZD intensywnie pracuje nad dokumentami wdrożeniowymi. Dzięki czemu data wejścia w życie nowej ustawy, tj 19 stycznia 2014r. , nie będzie dla Związku zaskoczeniem. Wszystkie struktury będą wiedziały co mają robić.

Najlepszy prezent świateczny dla miliona obywateli

Pragnę podziękować prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, premierowi Donaldowi Tuskowi, który znacząco przyczynił się do przyspieszenia prac sejmowych nad ustawą, Marszałkom Sejmu i Senatu, a także wszystkim posłom i senatorom za to, że przyczynili się do uchwalenia tej ustawy. Zapewniam, że jest to najlepszy prezent  świąteczny, jaki mógł zostać podarowany milionowi polskich działkowców. Dziękuję także wszystkim działkowcom i Zarządom, którzy w znaczący sposób przyczynili się do tego sukcesu. Dziękuję za ogromne zaangażowanie, jedność, konsekwencję działania. Wszystkim polskim działkowcom gratuluję. Teraz musimy stanąć na wysokości zadań, które stoją przed nami. Jestem pewien, że im sprostamy”.

Prezes PZD Eugeniusz Kondracki

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.