Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Ustawa działkowa czeka już tylko na podpis Prezydenta - 16.12.2013

sejm

19 dni – to czas, w którym Prezydent Bronisław Komorowski musi rozpatrzyć obywatelski projekt ustawy o ROD, który w miniony piątek (13.12.2013r.) zakończył swoją legislacyjną drogę przez parlament. Posłowie kolejny raz, tym razem już ostatni, zajmowali się dziś ustawą działkową.

Posłowie kolejny raz, tym razem już ostatni, zajmowali się dziś ustawą działkową po tym, jak Senat wprowadził do niej 4 poprawki. Niemalże jednogłośnie przyjęto wszystkie zmiany zaproponowane przez izbę wyższą.

 

Podczas posiedzenia Sejmu obecny był Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, pełnomocnicy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o ROD mec. Bartłomiej Piech i mec. Tomasz Terlecki, a także delegacja działkowców.

 

Senat na posiedzeniu 12 grudnia 2013 r. zaproponował m.in., aby oświadczenia woli stron umowy przeniesienia praw do działki były składane w formie pisemnej z podpisami poświadczonymi notarialnie. Kolejna poprawka m.in. przesuwa termin wejścia w życie ustawy z 1 na 19 stycznia 2014 r. Propozycja zmian wprowadzonych przez izbę wyższą była w dniu wczorajszym przedmiotem  posiedzenia i dyskusji w Komisjach Sejmowych Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Obie komisje przyjęły senackie poprawki ze zrozumieniem i bez zastrzeżeń.

 - Ten projekt satysfakcjonuje działkowców, a co ważniejsze daje im spokój i nadzieję na przyszłość – mówił poseł Marek Łapiński. - Ustawa, która realizuje oczekiwania działkowców  w końcu jest gotowa – powiedział, dziękując wszystkim działkowcom za odwiedzanie biur poselskich PO i przekonywanie posłów do swoich racji.

Konieczność wprowadzenia tych poprawek poparł także Wojciech Zubowski (PiS) wskazując jednocześnie, że wszelkie nieścisłości w ustawie są winą przede wszystkim tego, iż podczas prac legislacyjnych w podkomisji sejmowych zabrakło w niej eksperta konstytucjonalisty. Poseł Zubowski wyraził też nadzieję, że także podczas prac nad innymi projektami obywatele, wzorem działkowców, będą „wykazywali podobną aktywność i równy zapał w przekonywaniu do swoich racji”.

Także Tomasz Makowski (TR) zarekomendował poprawki naprawiające błędy, które wkradły się podczas nerwowych i emocjonalnych prac nad projektem obywatelskim ustawy o ROD. - Mam nadzieję, ze pan prezydent podpisze tę ustawę w trybie pilnym i będzie można przekazać obywatelom informację, że nareszcie się udało i będzie można wprowadzić w życie ustawę działkową, która pozwoli wam swobodnie żyć i uprawiać ogrody działkowe – mówił w czasie swojego wystąpienia w Sejmie.

- Z dużym zadowoleniem przyjmujemy fakt, że prace rozpoczęte w kwietniu tego roku dobiegają końca – mówił Piotr Zgorzelski (PSL) podkreślając, ze klub PSL od samego początku popierał projekt obywatelski działkowców. Poseł Zgorzelski kolejny raz podziękował PZD i przedstawicielom Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, a także wszystkim działkowcom za to, że pokładali nadzieję w parlamencie.

 - Poprawki Senatu są bezsporne i chodzi o to, aby lepiej zabezpieczyć prawa działkowców i naprawić błędy Sejmu – mówił Zbyszek Zaborowski. Jednocześnie podkreślił, że cieszy go, iż po wielu miesiącach prac nad ustawą działkową „nawet PO i SP nawróciły się na projekt obywatelski respektujący prawa działkowców”. Zaborowski zaapelował do Prezydenta RP o niewykorzystywanie całego czasu, który ma na podpisanie tej ustawy, tak by polscy działkowcy mogli już spędzić spokojne święta, bez zmartwienia o to, czy będą mieli swoją ustawę.

- Poprawki te nie mają większego wpływu na kształt tej ustawy – powiedział poseł SP Żaczek dodając, że  „przyszłość pokaże, jak ta ustawa będzie realizowana”.

 

Swoje zadowolenie w imieniu rządu wyraził przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wiceminister Janusz Żbik. - Cieszymy się, że ustawa zobaczy w najbliższym czasie światło dzienne i życzymy dobrego gospodarowania w pewności i stabilności – mówił Żbik dziękując działkowcom za zaangażowanie w cały proces legislacyjny.

 

 

 

- Te poprawki były już znane wcześniej zarówno komisjom sejmowym, jak i podkomisjom, ale musiały opaść emocje, by się nad nimi pochylić – mówiła posłanka Krystyna Sibińska dziękując wszystkim osobom pracującym nad przepisami tej ustawy. - Posłowie mieli na celu wyłącznie dobro działkowców – podkreślała Sibińska i dodała, iż ma nadzieję, że świąteczny prezent w postaci zakończenia prac nad ustawą działkową da satysfakcję i spokój wszystkim, którzy na to czekają.

 

ah

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio