Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy mogą spać spokojnie. Sejm uchwalił ustawę - 25.11.2013

Działki pozostaną przy działkowcach. Sejm prawie jednogłośnie, przy zaledwie dwóch głosach sprzeciwu uchwalił nową ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych.

Działkowcy będą zadowoleni

Podstawą sejmowych prac był projekt obywatelski pod którym podpisy złożyło prawie milion osób. Tomasz Terlecki przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej powiedział , że ustawa zawiera rozwiązania zbliżone do tego projektu. Zdaniem Terleckiego wszystkie najważniejsze prawa działkowców zostały w niej zabezpieczone. - Wydaje się, że działkowcy będą zadowoleni i że te przepisy zapewnią istnienie i dalszy rozwój ogrodów działkowych w Polsce - podkreślił .

Podobnego zdania są posłowie. Zdaniem Andrzeja Orzechowskiego z PO uchwalona dziś ustawa jest korzystna dla działkowców. W jego ocenie działkowcy mogą spać spokojnie, bo ustawa realizuje jedynie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Bartosz Kownacki z PiS zwrócił uwagę na to, że zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami na likwidację ogrodu działkowego będą musieli wyrazić zgodę sami działkowcy. - Wcześniej czegoś takiego nie było - powiedział. Druga kwestia, która jest zagwarantowana, to możliwość wyłączenia się z Polskiego Związku Działkowców i utworzenia własnego stowarzyszenia. Trzecia rzecz to kwestia odszkodowań, ponieważ w tej ustawie nie ma przepisów dotyczących uwłaszczenia, ale działkowcy dostaną odszkodowanie nie tylko za nasadzenia ale też za samą wartość prawa do działki - podkreślił poseł.

Teraz kolej na Senat

Nowa ustawa o ogrodach działkowych jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował 24 przepisy dotychczasowej ustawy, w tym uprzywilejowaną pozycje Polskiego Związku Działkowców. Jednocześnie Trybunał dał ustawodawcy czas na zmianę przepisów do 21 stycznia 2014 roku.

Sejmowe prace nad projektem wstrzymywały przez prawie 2 miesiące dwie kwestie sporne. Zostały one rozstrzygnięte w ubiegłym tygodniu, podczas spotkania premiera z działkowcami. Na spotkaniu tym zdecydowano, że sprawa uwłaszczenia działkowców zostanie zapisana w odrębnej ustawie. Szefowie Polskiego Związku Działkowców zgodzili się również, by zebrania, na których działkowcy będą decydowali, czy należą do PZD, czy nie, były obowiązkowe.

Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat.

IAR/D.Zaczek

Więcej: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dzialkowcy-moga-spac-spokojnie-Sejm-uchwalil-ustawe-2996679.html

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio