Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

"Rzeczpospolita": Ogrody znowu pod ochroną - 26.11.2013

Polski Związek Działkowców triumfuje, Sejm niemal jednomyślnie poparł nową ustawę o ogrodach działkowych.

Za nowymi przepisami było  441 posłów, a przeciw  tylko dwóch. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki triumfował w  w rozmowie z „Rz” zaraz po głosowaniu

- Działkowcy byli ogromnie zaangażowani w tę sprawę, a w zdecydowanej większości zostały zachowane nasze propozycje z projektu obywatelskiego - mówił Kondracki. - Cieszymy się, że działkowcy  będą nadal mogli posiadać działki, a ogrody się rozwijać. Teraz czekamy na Senat i podpis prezydenta, bo graniczna data 21 stycznia, kiedy tracą moc przepisy zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny nadal nad nami wisi.

Kondracki zaznaczył też, że jest zadowolony z rozwiązania według którego działkowcy będą demokratycznie decydowali czy ich ogród pozostanie w PZD czy też zostanie utworzone nowe stowarzyszenie zarządzające terenem.

- Jeżeli zechcą się wydzielić, to nie będziemy im robić żadnych trudności, przekażemy majątek i prawo do wieczystego użytkowania - mówi prezes PZD. - Ale liczymy na współpracę z nowymi stowarzyszeniami, bo przecież zakusy gmin na przejęcie terenów ogrodów działkowych na cele komercyjne nie znikną z dnia na dzień. Nadal trzeba będzie bronić ogrodów.

Zadowolone są też kluby opozycyjne i PSL, które poparły obywatelski projekt ustawy przygotowany przez PZD.

- Dobrze, że udało się zrealizować zalecenia Trybunału Konstytucyjnego i ochronić działkowców przed zakusami PO, która chciała nałożyć na nich ogromny podatek gruntowy - mówił Zbyszek Zaborowski z SLD

Tylko Solidarna Polska nie ma powodu do radości. Jej pomysł o uwłaszczeniu działkowców przepadł w głosowaniach.

Jarosław Żaczek z Solidarnej Polski mówił, że po roku pracy PZD dzięki tej ustawie  będzie silniejszy niż poprzednio, a przecież intencją Trybunału Konstytucyjnego było obalenie monopolu tego związku na działkach. Politycy SP mimo wszystko poparli ustawę.

Nowe przepisy przyjęte dzisiaj stanowią, że w ciągu 12 miesięcy PZD zorganizuje we wszystkich ogrodach zebrania na których działkowcy zdecydują czy zostają w związku czy też wolą się wydzielić i założyć nowe stowarzyszenie. Przynależność do jakiegokolwiek stowarzyszenia będzie dobrowolna. Do tej pory nie można było posiadać działki nie należąc do PZD. Teraz będzie to możliwe. W ustawie zapisano także, że w odrębnej ustawie zostaną uregulowane przepisy dotyczące ewentualnego uwłaszczenia działkowców na tych gruntach, które sł w wieczystym użytkowaniu PZD. Na ten przepis nalegała Platforma Obywatelska i poseł tej partii Maciej Łapiński w rozmowie z „Rz” deklarował, że będzie pracował nad takimi przepisami.

- Ta sprawa wymaga gruntownej analizy - zaznacza Kondracki. - Po pierwsze na uwłaszczenie muszą się zgodzić gminy, a po drugie działkowcy powinni mieć świadomość, że gdy zostaną właścicielami swoich ogrodów to nikt ich nie zwolni z podatków i opłat za użytkowanie wieczyste, a na przykład w Warszawie są to niebagatelne kwoty.

 

Źródło: rp.pl

więcej: http://www.rp.pl/artykul/10,1066891-Ogrody-znowu-pod-ochrona.html

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio