Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Szef SLD apeluje do Senatu i prezydenta ws. ustawy o ogrodach działkowych - 26.11.2013

Szef SLD Leszek Miller zaapelował do Senatu i prezydenta Bronisława Komorowskiego, by umożliwili jak najszybsze wejście ustawy w życie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, którą Sejm uchwalił w piątek.
 
- Mam głęboką satysfakcję, że Sejm dzisiaj przyjął ustawę zachowującą rodzinne ogrody działkowe - podkreślił Miller na piątkowej konferencji prasowej. - Było niebezpieczeństwo, że posłanki i posłowie PO zechcą doprowadzić do likwidacji ogrodów działkowych. Ale dzięki samym działkowcom, którzy demonstrowali pod Sejmem, dzięki Polskiemu Związkowi Działkowców, także wielu posłankom i posłom z innych klubów niż PO, udało się działki obronić". Wyraził też satysfakcję, że "posłanki i posłowie SLD od początku stali po stronie działkowców".

Posłowie uchwalili w piątek ustawę ws. rodzinnych ogrodów działkowych, której zadaniem jest unormowanie prawne funkcjonowania ogrodów działkowych. Teraz ustawa trafi do Senatu. Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.

- Teraz tylko apeluję do Senatu i prezydenta, żeby jak najszybciej ta ustawa mogła wejść w życie, bo dzięki niej na terenach ogrodów działkowych nie pojawią się buldożery, które całą tę substancję zniszczą - powiedział szef SLD.

Według nowych przepisów w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, zarządy ogrodów działkowych będą musiały obowiązkowo zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w PZD, czy powołają odrębne stowarzyszenie.

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

Źródło: PAP/onet.pl

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio