Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

"Warto być razem" - 22.11.2013

 

Przeglądając informacje zawarte w internecie natknąłem się na ciekawe spostrzeżenia dokonane przez naukowców związanych z życiem ptaków, którzy z obserwacji lecących gęsi sformułowali 4 nauki adresowane do członków społeczności.

Warto się z nimi zapoznać, bowiem można a nawet trzeba stosować je w naszej działalności związkowej. W swoich treściach, moim  zdaniem, zawierają uniwersalne przesłanie.

Oto one:

  • Ludzie, którzy zmierzają w tym samym kierunku i mają poczucie wspólnoty, osiągają cel szybciej i łatwiej, gdyż dają sobie nawzajem napęd.
  • Jeśli mamy choć tyle rozumu, co gęś, zostaniemy w szyku razem z tymi, którzy kierują się tam, gdzie i my chcemy dotrzeć i z chęcią skorzystamy z ich pomocy. Będziemy także służyć pomocą innym.
  • Opłaca się na zmianę wykonywać trudne zadania dzieląc się kierowaniem ale i odpowiedzialnością. Ludzie, jak gęsi, zależą od siebie nawzajem.
  • Jeśli mamy choć tyle rozumu co gęsi, my również będziemy wspomagać się wzajemnie, zarówno w trudnych chwilach, jak i wówczas, gdy czujemy się silni.

O tym, że warto przestrzegać tych zasad świadczy wykazana w ostatnich miesiącach jedność działkowców w obronie swych praw. Poczucie wspólnoty w naszej społecznej i pozarządowej organizacji Polskim Związku Działkowców, wbrew malkontentom i niedowiarkom okazało się  największą wartością czego wymiernym efektem było doprowadzenie do uchwalenia ustawy o ROD przez Sejm RP.

 

                                                                                         Bogusław Dąbrowski

 

Gdynia, dnia 22.11.2013 r.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.