Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Czytajcie „działkowca”! - 19.11.2013

Nie dajmy się pochmurnym, jesiennym nastrojom i sięgnijmy po najnowszy, grudniowy numer „działkowca”, bogaty w ciepłe, świąteczne klimaty. Tradycyjnie znaleźć w nim można wiele praktycznych porad dotyczących różnych prac o których warto pamiętać w tym okresie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem i dekoracją choinek, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, pomysły na świąteczną kuchnię, najlepsze odmiany roślin, artykuły z zakresu zdrowia i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

 
● Poznajcie bogactwo kształtów i kolorów różnych gatunków wilczomleczy! Najbardziej znany jest oczywiście wilczomlecz piękny, zwany też poinsecją lub gwiazdą betlejemską, związany z tradycją świąt Bożego Narodzenia. Są jednak również inne, liczne gatunki bylinowe i jednoroczne, które z powodzeniem uprawiać można także na działkowych kwietnikach i rabatach!● Moda zarówno na drzewka choinkowe, jak i na ich dekorowanie nieustannie się zmienia. Doradzamy co warto kupić w tym sezonie i jakie zastosować dekoracje!

 

Róże Bożego Narodzenia – tak czasem nazywa się ciemierniki ze względu na ich zimową porę kwitnienia. Warto poznać różne ich gatunki. Gdzie je posadzić? Jak o nie dbać? Co zrobić z ciemiernikami w doniczkach kupionymi zimą?

 

Ogniki to jedne z podstawowych krzewów używanych do kompozycji roślinnych ozdobnych jesienią i zimą. Uprawiane są od wieków i nieustannie cieszą się popularnością. Jakie odmiany warto wybrać? Które są najodporniejsze?

 

Glicynie to wyjątkowo piękne i okazałe pnącza zachwycające długimi girlandami pachnących, fioletowo-niebieskich kwiatów. Niestety, dość często są niewłaściwie prowadzone. Jak uniknąć błędów w ich uprawie?

 

● Formowanie roślin w żywe rzeźby, tzw. topiary, stało się ostatnio bardzo modne i dobrze pasuje do specyfiki działek, porządkując przestrzeń i tworząc centralny punkt kompozycji.

 

● Małe kładki i pomosty nad oczkami wodnymi mogą stanowić oryginalny element działki, ułatwiają też dostęp do roślin i zwierząt wodnych. Jak je budować, aby były trwałe, estetyczne i bezpieczne?

 

● Jak założyć skalniak na płaskim terenie aby w końcowym efekcie nie przypominał przypadkowej hałdy kamieni? Receptą na uzyskanie pięknej kompozycji jest właściwa forma, dobór roślin i odpowiednie proporcje kamieni do materiału roślinnego!

 

● Często popełnianym błędem, zwłaszcza wśród młodych działkowców, jest kupowanie roślin pod wpływem emocji. Nieuwzględnianie ich ekspansywności i osiąganych rozmiarów często kończy się dużym kłopotem po kilku latach. Warto więc dobrze przemyśleć dobór wprowadzanych na działkę roślin. Czego zdecydowanie należy się wystrzegać?


 

 

● Wśród licznych terapii poprawiających jakość naszego życia, coraz częściej zwraca się uwagę na terapeutyczny wpływ działki. Co więcej, jak wskazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, zdecydowana większość młodych ludzi wskazała ogród działkowy jako oczekiwane miejsce wypoczynku. Na czym polega fenomen działek? Czy w innych krajach również doceniane są ich walory?

● Czy znacie śliwy japońskie? Jeszcze do niedawna był to gatunek rzadko u nas spotykany. Ich owoce przyciągają wzrok atrakcyjnym wyglądem, są duże, kuliste, bardzo zróżnicowane w zabarwieniu. Jakie mają wymagania? Czy można je u nas uprawiać?

 

Przeszczepianie drzew jabłoni to stosunkowo prosty i jednocześnie skuteczny sposób na zastąpienie odmian mało wartościowych lepszymi lub odmłodzenie starszych drzew. Jak się do tego zabrać? Właśnie teraz jest dobry okres na pobieranie zrazów!

 

Porzeczka czarna ze względu na niewygórowane wymagania uprawowe oraz właściwości zdrowotne i lecznicze owoców, powinna na stałe zagościć na każdej działce. Polecamy najlepsze odmiany!

 


● W sprzedaży są już nowe odmiany warzyw, bardziej tolerancyjne na najgroźniejsze choroby lub lepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Warto pomyśleć o ich zakupie i uprawie w nowym sezonie!

 

● W miesiącach zimowych nie wolno zapominać o cebulach, bulwach oraz roślinach balkonowych przechowywanych w pomieszczeniach. Na co zwracać szczególną uwagę i jak zapewnić im warunki do przetrwania w dobrej kondycji?

 

● O dobrych plonach i pięknym wyglądzie roślin w dużym stopniu decydują różne drobne urządzenia, ogrodnicze gadżety, które ułatwiają nam właściwą pielęgnację działki. Warto poznać przynajmniej niektóre z nich! Oferta na www.dzialkowiecsklep.pl

 

● Zimą większą uwagę zwracamy na rośliny doniczkowe, które cieszą nas pięknymi kwiatami i zielenią liści w czasie gdy przyroda jest w stanie uśpienia. Niestety, ich uroda, szczególnie w tym okresie zagrożona jest przez złe warunki otoczenia a także choroby i szkodniki. Jak im przeciwdziałać?.

 


Orzechy są częstym uzupełnieniem obfitości „świątecznego stołu”. Przyrządza się z nich smakowite potrawy lub wiesza na choince jak dekorację. Nie każdy jednak zna ich wyjątkowe walory odżywcze i zdrowotne, m.in. dobroczynny wpływ na serce i układ krążenia!

 

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w grudniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.