Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

„Uwłaszczenie działkowców zawsze było bardzo chwytliwym hasłem, często podnoszonym przed wyborami” - 15.11.2013

Stanowisko Prezesów ROD z miasta Ostrowca Świętokrzyskiego
w sprawie pseudo-uwłaszczenia

 

Uwłaszczenie działkowców zawsze było bardzo chwytliwym hasłem, często podnoszonym przed wyborami. Trudno się dziwić, cała rzesza działkowców chciałaby stać się właścicielem swojej działki robotniczej. Tym razem to Platforma Obywatelska postanowiła wykorzystać ten zawsze aktualny temat, aby podnieść sondażowe słupki, lecz przy okazji doprowadzić do zaprzepaszczenia projektu obywatelskiego.

Uwłaszczenie proponowane przez PO jest nie do zaakceptowania przez działkowców z kilku bardzo ważnych powodów. Niekonstytucyjność, którą sugerował Związek Miast Polskich, przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej oraz konstytucjonaliści. Także resorty rządowe złożyły do tej propozycji aż kilkanaście krytycznych uwag. Ponadto wprowadzenie art. 30 powoduje konieczność zmiany kilkudziesięciu pozostałych artykułów w ustawie. W przeciwnym razie będzie ona aktem nie do wykonania. Nie wynika z niego ani sposób zarządzania ogrodem w przypadku, gdy znajdą się na nim zwykli użytkownicy i współwłaściciele, nie wyjaśnia jak miałoby wyglądać wyciąganie konsekwencji wobec uwłaszczonego działkowca, który nie przestrzega regulaminu. Te i wiele kwestii pozostaje bez odpowiedzi. Dlaczego PO chce na siłę uchwalać przepis, przed którym tak wielu ekspertów ostrzega i który powodował będzie takie trudności, jeżeli jakimś cudem wejdzie w życie?

Nie chcemy, aby nas oszukiwano i karmiono obietnicami bez pokrycia. Prosimy wraz z innymi działkowcami - jeżeli PO naprawdę chce nas uwłaszczyć, niech zrobi to odrębną ustawą, nie narażając projektu obywatelskiego na nieuchwalenie w terminie. Jeżeli Platformie naprawdę zależy na uwłaszczeniu, nie powinna mieć ku temu żadnych przeciwwskazań. Powinna popierać takie rozwiązanie, jako szansę na stworzenie rzetelnego i kompleksowego prawa w tej trudnej kwestii.

Zastanawiamy się także kiedy Posłowie PO zdecydują się wrócić do prac nad projektem! Czasu pozostało już krytycznie mało, a on nie pojawia się w żadnym harmonogramie posiedzeń Komisji. Uważamy, że takie postępowanie jest niedopuszczalne i tym bardziej poddaje w wątpliwość intencje partii rządzącej i Premiera RP! Mamy nadzieję, że Posłowie PO opamiętają się i wznowią proces legislacyjny, gdyż wszyscy jesteśmy pełni niepokoju o przyszłość naszej ponad 115-letniej tradycji…

 

                                                                                  Prezesi ROD z Ostrowca Św.

Ostrowiec Św., dn. 5.11.2013r.

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio