Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na listopad - 05.11.2013

 

OGÓLNE

 

 • Stop spalaniu! Pogoda sprzyja jesiennym porządkom na działce, a to oznacza... palenie ognisk. Jeszcze raz apelujemy aby tego nie robić - spalanie resztek roślinnych i innych materiałów jest zabronione. Trujemy siebie i innych, w tym mieszkańców pobliskich osiedli, którzy przez to patrzą na działkowców coraz mniej przychylnie. W myśl regulaminu ROD obowiązuje całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów. Wyjątkowo spalać można tylko pochodzące z działki części roślin porażone przez choroby i szkodniki, ale tylko w ciągu dnia, w okresie od 1 października do 30 kwietnia. Pamiętajmy jednak, że gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie.

 

 • Co robić z resztkami? Kompostować! Każda działka powinna być wyposażona w kompostownik (funkcjonalne kompostowniki i preparaty przyspieszające kompostowanie dostępne są na www.dzialkowiecsklep.pl). Kompost to najtańszy, a jednocześnie najlepszy nawóz ogrodniczy. Ścięte gałęzie można rozdrobnić i również kompostować. Większe rozdrabniarki do gałęzi bywają na wyposażeniu ogrodów albo są przez zarząd wypożyczane na kilka dni od firm zewnętrznych (informacja w zarządzie ogrodu). Mniejsze warto kupić na działkę jeśli co roku „przerabiamy" znaczne ilości gałęzi. Dobry sprzęt elektryczny kupimy już od 350 zł. Więcej na temat postępowania z liśćmi i resztkami w „Działkowcu" oraz na www.dzialkowiec.com.pl

 

 • Pochwal się swoją działką Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę, a z każdej można czerpać niezliczone inspiracje... Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki na stronie internetowej miesięcznika „Działkowiec" (www.dzialkowiec.com.pl) w zakładce „W ogrodzie". Wasza działka warta jest pokazania!

 

 • Perfekcyjny prezent pod choinkę Już teraz warto pomyśleć o świątecznych prezentach. Unikniemy w ten sposób stresu i zgiełku przedświątecznych zakupów. Dla miłośników roślin najlepsze będą prezenty do zastosowania na działce, np. narzędzia i sprzęty oraz książki o tematyce ogrodniczej. Warta uwagi jest również prenumerata miesięcznika „Działkowiec" - o tej porze roku z atrakcyjnymi prezentami! Już teraz zapraszamy na zakupy do sklepu „Działkowca" na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34.

 

 • Co robić na działce? Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć co miesiąc w „Działkowcu". Poza praktycznymi zaleceniami dotyczącymi bieżących prac na działce są tam też gotowe projekty np. rabat, kącików wypoczynkowych, warzywników, a także prezentacje artykułów i sprzętu ogrodniczego, polecanych na działki roślin ozdobnych i sadowniczych, zasady ich uprawy, nawożenia i ochrony. Poruszane są też tematy dotyczące modernizacji działki, w tym również altany.

 

 • Zabezpieczamy rośliny Nie wolno tego zrobić za wcześnie, gdy temperatura jest powyżej zera. Większość roślin należy okryć i ściółkować dopiero gdy wierzchnia warstwa gleby zacznie zamarzać. Najwrażliwsze na mróz najlepiej zabezpieczyć wysokimi kopczykami z ziemi, a część nadziemną owinąć dopiero po opadnięciu liści. Szczególnie starannie okrywamy nowo posadzone lub przesadzane rośliny. Do zabezpieczania roślin możemy użyć agrotkaniny, słomy, kartonu, ale nigdy folii. Polecamy też gotowe pokrowce ochronne dla roślin i inne zimowe okrycia - można je zamówić na www.dzialkowiesklep.pl Więcej o przedzimowym okrywaniu roślin można przeczytać w listopadowym „Działkowcu".

 

 • Zadbajmy o ptaki Na działce należy umieścić zadaszone karmniki dla ptaków. Dokarmianie rozpoczynamy dopiero gdy temperatura spadnie poniżej zera, a grządki pokryje śnieg. Ptaki należy dokarmiać nieprzerwanie przez całą zimę. Przed nastaniem mrozów warto umieścić na drzewach również skrzynki lęgowe.

 

ROŚLINY OZDOBNE


 

 • Ostatnie zakupy Wciąż jeszcze pogoda sprzyja jesiennemu sadzeniu drzew i krzewów. Pamiętajmy, że w ogrodach działkowych obowiązują w tym zakresie przepisy regulaminu ROD. Warto się z nimi zapoznać zanim kupimy i posadzimy rośliny. Planując nowe nasadzenia na działce warto zwrócić uwagę na rośliny niezawodne, modne i jednocześnie atrakcyjne. Z listopadowego „działkowca" można dowiedzieć się co warto posadzić w tym sezonie - pięknie kwitnące krzewy, a może te wyróżniające się kolorowymi liśćmi i pokrojem, bylinowe olbrzymy, urocze klematisy, a może cienioznośne iglaki? Pamiętajmy, że nie wszystkie eksponowane w sklepach rośliny nadają się do naszego klimatu! Dużym kłopotem może okazać się w przyszłości ich ekspansywność i siła wzrostu.

 

 • Sadzenie roślin Zakupione rośliny trzeba jak najszybciej posadzić. Dzięki temu lepiej i szybciej ukorzenią się. Nowo posadzone rośliny wymagają szczególnie starannego zabezpieczenia przed zimą. Pamiętajmy jednak, aby u roślin szczepionych nie zakrywać ziemią miejsca szczepienia.

 

 • Zaplanuj wiosnę Sprzyjająca aura wydłuża okres sadzenia cebul tulipanów, krokusów i szafirków. Aby cieszyć się ich urokiem w nowym sezonie, nie powinniśmy już dłużej zwlekać. Oryginalne cebulki można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34.

 

 • Iglaki do cienia Lubimy te rośliny ze względu na całoroczną dekorację. Nie wszystkie gatunki iglaków nadają się jednak do uprawy w ocienionych miejscach, których nie brak na działce. Co zatem posadzić po zacienionej stronie altany lub w cieniu większych drzew? Najlepsze będą cisy, ale również wśród innych gatunków znajdą się cienioznośne odmiany. Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury listopadowego „Działkowca".

 

 • Rośliny zimozielone Zanim ziemia zamarznie trzeba je obficie podlać. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza fizjologiczna, a nie mróz. Delikatniejsze gatunki i odmiany można osłonić siatką cieniującą a małe roślinki stroiszem. Krzewy o kolumnowym pokroju warto związać sznurkiem aby zapobiec rozchylaniu się gałęzi i deformacji pokroju pod wpływem ciężaru śniegu.

 

 • Sadzonki zdrewniałe Jeśli chcielibyśmy rozmnożyć krzewy np. derenie, forsycję, jaśminowiec, tawuły, pięciornik, krzewuszki, możemy przygotować sadzonki z rocznych lub dwuletnich, dobrze zdrewniałych pędów o wykształconych pąkach. Sadzonki tniemy ostrym nożem na 10-30 cm odcinki, wiążemy w pęczki, etykietujemy i umieszczamy w piwnicy, zagłębione w piasku do 3/4 wysokości.

 

W SADZIE

 

 • Koniec sadzenia Pogoda nam sprzyja - początek listopada jest jeszcze dobrym terminem na uzupełnienie sadowniczych nasadzeń. Na działce warto sadzić rośliny słabo rosnące, owocujące w różnym terminie, odmian odpornych lub tolerancyjnych na najgroźniejsze choroby, np. parcha. Pamiętajmy aby zabezpieczyć nowo posadzone rośliny przed przemarznięciem usypując wokół pnia 30 cm kopczyk z ziemi. Wrażliwe na mróz brzoskwinie, morele i czereśnie lepiej sadzić na wiosnę.

 

 • Zabezpieczamy drzewka i krzewy Drzewka, zwłaszcza młode, owijamy słomą tekturą lub włókniną. Ochroni to je przed mrozem i zającami. Do zabezpieczania roślin nie wolno używać folii - pod taką „osłoną" rośliny na pewno przemarzną. Na pnie drzew można zakładać specjalne plastikowe osłonki - doskonałe zabezpieczenie przed zającami. Pędy winorośli i jeżyny bezkolcowej zdejmujemy z rusztowań, układamy w płytkich dołkach, przysypujemy ziemią i przykrywamy słomianą matą Winorośl można zabezpieczyć też bez zdejmowania - owija się wówczas całe krzewy matami ze słomy lub agrowłókniną.

 

 • Przeciw „kędzierzawce" Gdy opadną liście na brzoskwiniach i nektarynach, drzewa opryskuje się przeciw kędzierzawości liści brzoskwini. Oprysk wykonuje się w temperaturze powyżej +6°C, stosując Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP.
 • Profilaktyka Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy tak źródła zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

 

ZDROWIE
 

 • Inhalacje To prosty sposób leczniczy stosowany na wiele dolegliwości. Nie potrzeba szczególnych specyfików, żeby stosować inhalacje. Wystarczy napar z ziół zebranych na działce. Można też kupić gotowe olejki eteryczne. Jest to metoda szczególnie zalecana w infekcjach górnych dróg oddechowych. Również po ciężkim dniu w ramach relaksu, warto kilka kropel olejku lawendowego dodać do kubka z gorącą wodą i postawić go w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Wdychanie naparu z suszonej bazylii lub rozmarynu pomoże nam się skoncentrować, a wstawienie naparu z rumianku lub majeranku do sypialni ułatwi zaśnięcie i oddychanie w przypadku zatkanego nosa. Jak stosować inhalacje, jakich ziół używać? - zainteresowanych odsyłamy do listopadowego wydania „Działkowca".

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.